Po valstiečių ir darbiečių pasirašyto opozicinių frakcijų susitarimo opozicijos lyderiu tapo buvęs premjeras Saulius Skvernelis. Jis svečiavosi aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“.
Negailėjo karčių žodžių šešėlinei Vyriausybei
Pasak S. Skvernelio, valstiečių ir darbiečių frakcijos mato daug bendrumo, kur galėtų kartu dirbti. Politiko teigimu, susitarimą pasirašiusios jėgos tiek kartu kurs įstatymo projektus, tiek oponuos valdančiųjų iniciatyvoms, tiek gins opozicijos narių teises.
„Nuo kadencijos pradžios atsiranda tokie bandymai parodyti opozicijai jos vietą“, – sakė S. Skvernelis.
Jis teigė besitikintis, kad prie susitarimo prisidės ir trečioji opozicinė frakcija – socialdemokratai, kurie, anot S. Skvernelio, neformaliai jau dabar derina pozicijas su valstiečiais ir darbiečiais.
„Manau, kad tai nauda ir valdantiesiems turėti pakankamai stiprią opoziciją. Svarbiausia, kad tai būtų konstruktyvi opozicija“, – teigė opozicijos lyderis.
Valstiečių ir darbiečių susitarimas nėra vienintelė atsvara valdantiesiems, kuri gimė opozicijoje. Valstiečiai subūrė šešėlinę Vyriausybę, kuriai vadovautis ėmėsi partijos lyderis Ramūnas Karbauskis.
Visgi šešėliniame ministrų kabinete nematome daugelio praėjusios kadencijos Vyriausybės narių, kurie su valstiečių vėliava pateko į Seimą. Šešėlinio ministrų portfelio nesinešioja Linas Kukuraitis, Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis ir pats S. Skvernelis. Pastarasis apie šešėlinęį kabinetą atsiliepia kiek kritiškai.
„Šešėlinės Vyriausybės visai kita misija [nei opozicijos susitarimo]. Gaila, aišku, kad ta misija nėra išnaudojama. Šešėlinė Vyriausybė yra ta, kuri teikia alternatyvią Vyriausybės programą ir oponuoja veikiančiai Vyriausybei.
Labai svarbu tą daryti. Man atrodo, labai svarbu nekurti kažkokių savo projektų, žinant, kad jie neturi jokių galimybių būti priimti“, – šešėlinę Vyriausybę kritikavo S. Skvernelis.
Buvusio premjero teigimu, šešėlinės Vyriausybės tikslas – paimti tikrojo ministrų kabineto priimtus sprendimus, jiems oponuoti, jeigu tai reikalinga, ir siūlyti savo alternatyvius sprendimus.
„Ta forma tikrai veiktų, jei tokia forma remtųsi. Jei šešėlinė Vyriausybė teikia kažkokius savo projektus, kurie nelabai kam ir įdomūs yra, aišku, sudėtingas toks bendradarbiavimas. <...> Svarbu, kad jie surastų tą nišą šešėlinės Vyriausybės, kokia jos paskirtis. <...> Nedaryti tokių posėdžių, kurie generuoja tokius klausimus, kurie nėra realizuotini“, – kalbėjo opozicijos lyderis.
Visgi S. Skvernelis teigė matantis perspektyvą šešėlinės Vyriausybės žanre, jei bus konstruktyviai oponuojama tikrajai Vyriausybei.
„Bet jei bus daroma kaip tokia tribūna kažką pasakyti, tai nelabai gali būti ateityje kažkam įdomu, ką ji pasako“, – įsitikinęs jis.
Siūlo atverti teatrus
Ketvirtadienį S. Skvernelis savo „Facebook“ paskyroje išplatino viešą kreipimąsi į dabartinę Vyriausybės vadovę Ingridą Šimonytę. Jis siūlo pradėti žengti į normalų gyvenimą, o pirmuoju žingsniu – atidaryti teatrus tiems, kurie įgijo imunitetą.
„Nuo kažko reikia pradėti. Situacija yra sudėtinga, ypač psichologiškai, žmonės beveik metus laiko atriboti nuo įvairiausių kultūrinių renginių. Teatras labai prasminga vieta, kur tikrai yra galimybė užtikrinti saugumą, išlaikant saugų atstumą, dėvint apsaugos priemones, turint imunitetą ir dar papildomai testą.
Tai tikrai būtų žingsnis ir pagelbėti meno žmonėms grįžti į mylimą veiklą, ir mums visiems, kurie esame gerbėjai, norintys lankyti teatrus, tokia galimybė būtų sudaryta“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Jo nuomone, tai būtų viena iš motyvacijų žmonėms laikytis vis dar gana griežto karantino režimo.
Judėjimo nedraustų
Penktadienio rytą Vyriausybė nusprendė, kad karantinas pratęsiamas iki balandžio pabaigos. Taip pat gyventojų judėjimas per Velykas bus apribotas, nes judėjimo ribojimai visoje Lietuvoje pratęsti iki balandžio 6 dienos imtinai.
Pokalbis su S. Skverneliu vyko prieš šį ministrų kabineto sprendimą. Visgi buvęs premjeras teigė, kad I. Šimonytės vietoje svarstytų galimybę drausti judėjimą tarp kai kurių savivaldybių.
„Orientuojantis į pagrindinius židinius, kurie šiandien yra labiausiai liepsnojantys. Tačiau visos šalies absoliutaus draudimo tikrai nemanyčiau“, – sakė S. Skvernelis.
Jis Vyriausybei taip pat siūlo labai aiškiai pasakyti, kad kiekvienas galėtų pasirinkti vieną šeimos ūkį, jį tinkamai deklaruoti ir turėti galimybę jį aplankyti. S. Skvernelio teigimu, tai ypač liečia vienišus asmenis.
„Tai yra keli šimtai tūkstančių žmonių, kurie jau vienas Velykas, Kalėdas ir dabar antras Velykas turėtų praleisti vieni. Tai iš tiesų sunkūs ir psichologiniai momentai“, – kalbėjo opozicijos lyderis.
Pandemijos valdyme mato ir pliusų, ir minusų
S. Skverelis pripažįsta premjerės I. Šimonytės ir sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pastangas suvaldyti pandemiją, tačiau pažymi, kad jiems sekasi „įvairiai“.
„Jau ne kartą minėjau apie tam tikrą ryžtingesnių sprendimų [trūkumą] ir iš tų klaidų pasimokant, kurios ir mūsų laiku buvo padarytos. Jie kai kur labai preciziškai žiūri, ypatingai, kai reikia priimti greitus, nestandartinius sprendimus, bijoma tą padaryti.
Kartais padaromi sunkiai paaiškinami sprendimai kaip vakcinų stabdymo atžvilgiu. Yra įvairiai, yra ir to pliuso, ir minuso. Negali pasakyti, kad viskas labai labai blogai daroma. Stengiamasi, bet kiekvienas esame tokie, kad turime ant savo padėto grėblio užlipti, nepaisant to, ką kiti darė ir kokių klaidų padarė“, – tvirtino S. Skvernelis.
Jo nuomone, situacija nėra tokia, kokios daug kas tikėjosi ir kokius pažadus dalijo Vyriausybė.
„Labai blogai, kad tie pažadai kartais nepagrįstai dalinami, po to nuomonė pakeičiama arba, kas yra blogiausia, bijoma priimti sprendimus. Mes labai dažnai girdime, kad Vyriausybė nepriėmė sprendimo ir tą padarys artimiausiu laiku. Įneša tam tikrą sumaištį, chaosą ir nepasitikėjimą vykdomąja valdžia“, – dėstė S. Skvernelis.
Apie tai, ar S. Skvernelis imtų I. Šimonytės ministrus į savo Vyriausybę, kokias klaidas pripažįsta padaręs rudenį ir ką opozicijos lyderis mano apie partnerystės ir tautinių mažumų įstatymus, žiūrėkite likusioje „Dienos pjūvio“ laidoje, kurios vaizdo įrašą rasite teksto pradžioje.