S. Skvernelis Vyriausybėje trečiadienį išsakė savo požiūrį į galimos korupcijos bylą, kurioje buvo sulaikyti V. Sutkus ir Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.
Bendravo, bet spaudimo nepatyrė
„Daugiau nei prieš metus laiko dėl minėto žmogaus (V. Sutkaus – aut. past.) elgsenos tiek ministrų, tiek atskirų įstaigų prie ministerijų atžvilgiu tokie sprendimai buvo priimti, kad neturėti jokio kontakto su šituo žmogumi. Tai nereiškia, kad neturėti kontaktų Vyriausybės lygmenyje su pačia asociacija. Tokio priimto sprendimo mes ir laikėmės“, – žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Be to, pasak S. Skvernelio, kai V. Sutkus prezidento rinkimų kampanijos metu pradėjo bendradarbiauti su Gitanu Nausėda, „nebuvo galima kalbėti apie bendrą kontaktavimą ar bendradarbiavimą“.
Tiesa, premjeras pripažįsta, kad anksčiau teko bendrauti su V. Sutkumi, tačiau sako jokio spaudimo nepatyręs.
„Taip, teko bendrauti. Bet mano atžvilgiu, matyt, žino, kad kažkokių sprendimų tokių padaryti nėra įmanoma, tai nieko ir nedarė. Nereikėtų vertinti iš vienų pozicijų, iš šių sulaikymų, kad žmogus vienas ar kitas visą gyvenimą taip elgėsi. <...> Matyt, dauguma politikų, kurie priiminėja vieną ar kitą sprendimą, bandoma juos viena ar kita forma paveikti, o tos formos yra įvairiausios“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Tačiau, anot premjero, verslo atstovų spaudimą patyrė kelios ministerijos bei Užimtumo tarnyba.
„Kalbant apie poveikį, buvo žinoma, kad ne vien susisiekimo ministras, bet ir kitų institucijų vadovai, Užimtumo tarnyba, kai kurie kitų ministerijų pareigūnai – buvo bandymai jiems, nežinau, kaip įvardinti, padaryti tam tikrą spaudimą, jie sureagavo, ta reakcija buvo įvairi, kai kur baigėsi ir teisminiais procesais“, – pasakojo S. Skvernelis.
Proga keisti įstatymus
S. Skvernelio manymu, teisėsaugos V. Sutkui ir M. Zalatoriui mesti įtarimai dėl galimos korupcijos – puiki galimybė Seime sugrįžti prie Lobistinės veiklos įstatymo pataisų.
„Matyt, bus gera proga sugrįžti prie Lobistinės veiklos įstatymo pataisų ir tų diskusijų, kurios jau buvo Seime. Tada buvo nepritarta ir Vyriausybės siūlymams. Matyt, šiandien tai iškyla vėl naujoje šviesoje ir argumentai bus stipresni, kad reikia pasvarstyti“, – kalbėjo premjeras.
Taip pat, kaip sakė premjeras, dėl šios istorijos nereikėtų imti manyti, kad visos asociacijos automatiškai elgiasi blogai ar pažeidžia įstatymus.
„Kalbama apie atskirus asmenis ir tų atskirų asmenų atsakomybė turėtų būti įvertinta. O bendravimas, bendradarbiavimas su socialiniais partneriais, kokie jie bebūtų – profesinės sąjungos, asociacijos verslo ar nevyriausybinės organizacijos – tai turi išlikti“, – sakė S. Skvernelis.
Įtarimai dėl kyšių
Galimos korupcijos byloje sulaikytas V. Sutkus įtariamas gavęs kyšį iš M. Zalatoriaus ir kelių tiesimo bendrovių vadovų. Taip pat manoma, kad jis už atlygį tikslingai teikė tendencingą neigiamą informaciją, siekdamas sumenkinti tuometinio susisiekimo ministro Roko Masiulio autoritetą, trečiadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Pasak tarnybos, V. Sutkus galimai susitarė ir priėmė kyšį iš Lietuvos bankų asociacijos prezidento M. Zalatoriaus už atstovavimą 2019 metų pabaigoje svarstant 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketą, įstatymus dėl bankų turto ir pelno mokesčių.
Taip pat, tyrimo duomenimis, V. Sutkus galimai priėmė kyšius iš privačių kelių tiesimo bendrovių vadovų už jo įtaką politiniams procesams.
Taip pat įtariama, kad įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą Lietuvos verslo konfederacijos projektą, V. Sutkus projekto partnere pasirinko vieną privačią konsultacijų bei mokymų bendrovę, kurios direktorius, veikdamas kartu su vienos privačios informacinių technologijų bendrovės direktoriumi, dalį projekto metu gautų lėšų kaip kyšį sumokėjo asmeniškai V. Sutkui.
Antradienį STT pareigūnai pareiškė įtarimus šešiems asmenims: be V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus, jie pareikšti dviejų privačių kelių tiesimo bendrovių generaliniams direktoriams, privačios konsultacijų ir mokymų įmonės vadovui bei privačios informacinių technologijų bendrovės vadovui.
Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros