D. Butkutės vyras E. Strasevičius pripažintas kaltu pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 260 str. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu) 3 dalį, bei 300 str. (dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu) 1 dalį.
Jam skiriama dviejų metų laisvės apribojimo bausmė bei 7500 eurų piniginė bauda. E. Strasevičius taip pat privalo dirbti ar užsiregistruoti užimtumo tarnyboje. Pagal teismo nuosprendį, E. Strasevičius dabar gydosi, jam gydymą bus būtina tęsti ir toliau.
Taip pat, E. Strasevičius yra įpareigojamas per metus laiko nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos neatlygintinai išdirbti 100 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais žmonėmis, kuriems reikalinga pagalba.
Kauno apygardos teismo pranešime spaudai teigiama, jog byloje E. Strasevičius charakterizuojamas išimtinai vien tik teigiamai, yra viena jo atsakomybę lengvinanti aplinkybė – jis prisipažino padaręs nusikalstamas veikas, nuoširdžiai gailisi.
Teismas, skirdamas bausmę, taip pat atsižvelgė ir į tai, kad kaltinamasis vaistus pirko legaliai – vaistinėje, disponavo vaistais, o ne pačia psichotropine medžiaga, nors vaistas savo sudėtyje turi psichotropinių medžiagų, tačiau jos leidžiamos vartoti medicinos tikslams, t. y. tokio tipo medžiagos nėra absoliučiai draudžiamos, jos įeina į vaistų, parduodamų Lietuvos vaistinėse pagal receptus, sudėtį, šios nusikalstamos veikos pavojingumas bei žalingumas visuomenei, atsižvelgiant į padarytos veikos būdą, motyvus, yra žymiai mažesnis, negu rūšinis nusikalstamų veikų pavojingumas.
Byloje taip pat nustatyta, kad E. Strasevičius vaistus vartojo pats, nėra jokių duomenų, jog kaltinamasis juos būtų platinęs ar ėmęsis kokių nors veiksmų, rodančių apie tokį jo ketinimą, savo veiksmais jokių neigiamų pasekmių kitiems asmenims nesukėlė.
Gydytojui-urologui Arūnui Stučinskui – laisvės atėmimo bausmė su atidėjimu
Gydytojui-urologui A. Stučinskui skiriamos kelios laisvės atėmimo bausmės – 6 mėn. Laisvės atėmimo bausmė už pažeidimus pagal BK 260 str 3 dalį., 9 mėn laisvės atėmimo bausmė už pažeistą BK 264 str. 1 dalį (lenkimas vartoti narkotines arba psichotropines medžiagas), bei 9 mėn, laisvės atėmimo bausmė už BK 300 str. 1 dalį.
Subendrinus, jam skiriama dviejų metų laisvės atėmimo bausmė, kurios atlikimas atidėtas 2 metų laikotarpiui. Laisvės atėmimo bausmė taip pat bendrinama su ankstesniais padarytais nusižengimais – už juos gydytojas turės sumokėti 1700 eurų piniginę baudą.
Teismas konstatavo, jog A. Stučinskas padarė du lengvus ir du apysunkius nusikaltimus, nuoširdžiai gailėjosi, sunkinančių aplinkybių teismas nenustatė. Teismas nustatė 42 receptų klastojimo atvejus ir 36 atvejus, kuomet kitiems asmenims buvo padėta įsigyti vaistų.
„Tik laimingo atsitikimo dėka išvengta nelaimingo atsitikimo“, – sakė teisėja.
Gydytojas Virgilijus Šliažas ir jo sutuoktinė Dalia Šliažienė nuo bausmės buvo atleisti pagal laidavimo įstatymą. Jie pagal Baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 1 dalį pripažinti kalti dokumentų (šiuo atveju – medicininių receptų) klastojimu bei neteisėtu psichotropinių vaistų įsigijimu.
Teismas konstatavo, jog jie nurodė vaistų įsigijimo aplinkybes, juos įsigijo vaistinėje, be to, padarytas nesunkus nusikaltimas.
Kaip rašoma Kauno apygardos teismo, pranešime spaudai, visi kaltinamieji pripažino, kad padarė nusikalstamas veikas ir gailėjosi. Tiesa, išgirsti nuosprendžio nei vienas iš kaltinamųjų neatvyko.
Skirdamas bausmes, teismas atsižvelgė į padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnį, kaltės formą ir rūšį, nusikalstamos veikos motyvus, tikslus, nusikalstamos veikos stadiją, kaltininkų asmenybes, atsakomybę lengvinančias bei sunkinančias aplinkybes.
Teismo nuosprendis gali būti apskųstas per 20 dienų nuo jo paskelbimo.
Buvo numatoma laisvės atėmimo bausmė
Bylos duomenimis, E. Strasevičius kaltinamas didelio psichotropinių medžiagų kiekio įsigijimu, be tikslo platinti. Už tai jam teismas siūlė skirti 10-15 metų laisvės atėmimo bausmę.
Byloje teigiama, jog E. Strasevičius per kiek mažiau nei metus laiko įsigijo apie 1 500 dozių vaistų.
Taip pat yra pareikšti kaltinimai dėl dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu, neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti bei lenkimo vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas.
Tyrimo byloje taip pat figūruoja ir žinoma dainininkė, E. Strasevičiaus žmona D. Butkutė. Su byla ji susijusi dėl vieno epizodo – buvo užfiksuotas atvejis, kai ji vieną kartą suklastojo receptą ir įsigijo tablečių asmeniniam vartojimui, be tikslo platinti. Pareiškus įtarimą dėl recepto dokumentų suklastojimo ir vaistinių preparatų įsigijimo, ji pilnai pripažino kaltę.
Tuomet, artimoje aplinkoje atsiradus asmeniui sutinkančiam laiduoti, pagal laidavimo tvarką, buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas, o dainininkė atleista nuo baudžiamosios atsakomybės, kadangi padarytas nesunkus nusikaltimas.
Prokuroras siūlė laisvės atėmimo bausmę keisti laisvės apribojimu
Prokuroras siūlė skirti kitokias bausmes negu numatė teismas. E. Strasevičiui siūloma keisti 10-15 metų laisvės atėmimo bausmę į 2 metų laisvės apribojimo bausmę.
Gydytoją Virgilijų Šliažą ir jo sutuoktinę Dalią Šliažienę nuo baudžiamosios atsakomybės siūloma atleisti pagal laidavimą, mat jų padaryti nusikaltimai yra laikomi nesunkiais. Jie pagal Baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 1 dalį kaltinami dokumentų (šiuo atveju – medicininių receptų) klastojimu bei neteisėtu psichotropinių vaistų įsigijimu.
Buvusiam Kauno klinikų gydytojui urologui Arūnui Stučinskui prokuroras siūlė taikyti 5 metų laisvės atėmimo bausmę.
Pasak prokuroro R.Gailevičiaus, ši psichotropinių medžiagų byla yra susijusi su kita, narkotikų įsigijimo ir disponavimo byla. Tos bylos metu vieno iš liudytojų namuose buvo atlikta krata, rastas itin didelis kiekis vaistų receptų. Dalį jų antspaudu ir parašu patvirtino A. Stučinskas.
Receptus padirbinėjęs gydytojas kaltę pripažino
Vienas iš kaltinamųjų byloje – gydytojas urologas A. Stučinskas, anksčiau dirbęs Kauno klinikose. Vieno liudininko teigimu, su gydytoju jis susipažino ligoninėje.
Per 2022 m. vasario 18 d. vykdytą apklausą liudytojas teigė, jog su A.Stučinsku susipažino prieš 14 metų, tuo tarpu per 2022 m. gruodžio 11 d. vykdytą apklausą liudytojas nurodė, jog su gydytoju susipažino prieš „maždaug 20 metų“.
Vėliau gydytojas liudytojui išrašydavo vaistus raminamuosius vaistus „Xanax“, nepaisant to, kad šie vaistai su urologine paskirtimi neturi nieko bendro, o pacientui nebuvo nustatyta diagnozė.
Prieš tai liudytojas kreipėsi į kitą gydytoją, tačiau pradėjo naudotis A. Stučinsko paslaugomis, nes pastarasis už paslaugas neprašė jokio mokesčio. Taip užsimezgė draugiška pažintis.
Pasak liudytojo, iš gydytojo receptus jis atsiimdavo ir gydytojo gyvenamojoje vietoje. Liudininko teigimu, keli receptai buvo užpildyti skirtinga rašysena, tačiau parašas buvo gydytojo.
Kelis receptus liudytojas buvo užpildęs savo ranka, mat tuo metu A. Stučinskas buvo susilaužęs ranką. Liudytojo teigimu, A. Stučinskas buvo linkęs dideliais kiekiais vartoti alkoholį.
Kitas liudytojas pirko vieną vaistų „Xanax“ dėžutę, kurių receptą išrašė A. Stučinskas, mat šeimos gydytojas tuo metu recepto išrašyti negalėjo. Tada liudytojas kreipėsi į pažįstamą gydytoją Stučinską, kad jis išrašytų vaistų „Xanax“.
Pasak prokuroro Ričardas Gailevičiaus, gydytojui Arūnui Stučinskui gresia iki 5 metų laisvės atėmimo bausmė. Kaip ir kiti kaltinamieji, savo kaltę gydytojas pripažino.