Socialiniame tinkle prie straipsnių apie švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės ataskaitas jai būnant Kauno miesto savivaldybės tarybos nare R. Kuodis retoriškai paklausė, o kokias kompensacijas žmonės gavo už atėjimą į Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio mitingus nepriklausomybės priešaušryje arba buvimą Baltijos kelyje?
„Kokias kompensacijas gavote už atėjimą į Sąjūdžio mitingus? Ar už buvimą Baltijos kelyje? Tada kitaip įsivaizdavome demokratiją – dalyvavimas Lietuvos kūrime buvo pilietinė pareiga. Dabar gi dauguma žmonių paversti Pavlovo šuniukais – reaguoja, tik jei yra skanukas-čekiukas“, – rašė R. Kuodis.
„Ir mano šeimoje anais laikais buvo Vilniaus tarybos narys. Nuvažiuot kelis kartus per mėnesį į tarybos posėdį buvo garbė, apie jokias kompensacijas kalba nėjo. Taigi, mūsų visuomenei reikia grąžint senąjį pilietinį kontraktą – kad dalyvavimas savo savivaldybės, seniūnijos, bendrijos kūrime yra mūsų pareiga. O ne būdas pažaist su čekiukais“, – teisė I. Šimonytės patarėju dirbantis ekonomistas.
„Jei visgi einam Pavlovo keliu, tai… prašykit pinigų už nuėjimą į vaiko klasės susirinkimą“, – ironizavo R. Kuodis.
J. Šiugždinienė Kauno miesto taryboje dirbo 2019-2020 m., ne visą kadenciją. Per tą laiką ji, kaip ir kiti miesto tarybos nariai, avansu gaudavo kompensacijas, už kurias paskui paprastai reikia atsiskaityti, nes tai nėra darbo užmokestis, o kompensavimas už išlaidas, susijusias su miesto tarybos nario darbu.
Tačiau po žurnalisto Andriaus Tapino tyrimo paaiškėjo, kad daugumos savivaldybių politikai paprasčiausiai naudojo kompensacijas vos ne kaip gautą atlyginimą, kai kurie galimai pateikė suklastotus dokumentus, čekius, per karantiną nurodė privažinėję protu nesuvokiamus atstumus pagal užsipiltą kuro kiekį.
Pati J. Šiugždinienė teigė nieko blogo nepadariusi ir paviešino ataskaitas, bet tai neatrodo labai įtikinama, nes Kauno miesto savivaldybėje politikai neturėdavo pristatyti jokių čekių, politikai paprasčiausiai patys parašydavo, kam išleisdavo lėšas.
Pavyzdžiui, J. Šiugždinienės išmokų ataskaitoje parašyta, kad už 2020 m. antrą ketvirtį ji 1108 eurus išleido kanceliarinėms prekėms ir ryšio priemonėms, 250,92 eurus - paštui, telefonui ir interneto ryšiui, 1100 transporto paslaugoms. Reikia turėti mintyse, kad nuo 2020 m. kovo 16 d. iki birželio 17 d. Lietuvoje galiojo karantinas, tad tiek išvažinėti reikia turėti tikrai neeilinių gebėjimų.
Premjerė Ingrida Šimonytė iki šiol palaikė ministrę, nepareikalavo jos atsistatydinimo.
Apie Kuodį tikrai geriau galvojau, nesuprantu ką jis veikia bukalaurų vyriausybėje.
Juk patarimą reikia ne tik išgirsti, bet ir suprasti.
Mūsų valdininkai mato galimybė dirbti tik ten, kur pinigais lyja.