Premjerė penktadienį lankosi Vakarų Lietuvoje.
Nėra vakcinavimo čempionų
Klaipėda tarp didmiesčių yra viena blogiausių savivaldybių pagal skiepijimo tempus. Premjerė nenorėjo to vertinti gerai ar blogai.
„Tai nėra lengvas procesas. Daug yra dalykų, kurie veikia vienu metu. Vienu metu ir vakcinų kiekis yra nepakankamas, kurį Lietuva gauna kažkokiam masiškesniam vakcinavimui, ir logistiką reikia sudėlioti, ir įvairių tokių specifinių dalykų“, – Klaipėdoje penktadienį žurnalistams sakė I. Šimonytė.
Pasak jo, kai kuriose savivaldybėse gerai veikia centralizavimas, kai kuriose – asmeninis šeimos gydytojų santykis su pacientais.
„Matyt, kad yra įvairių priežasčių, kodėl tie rezultatai skirtingose savivaldybėse yra skirtingi. Bet, aš manau, kad siekiame tų pačių tikslų, vakcinų tiekimai tik didės, ypač birželio mėnesį, reikia būti pasiruošus, kad kaip įmanoma greičiau kuo daugiau žmonių paskiepyti“, – teigė Vyriausybės vadovė.
Jos teigimu, savivaldybių atstovai visuose miestuose išsako panašų požiūrį, kad savivaldybių administracijos nori daugiau lankstumo, galimybės daugiau spręsti dėl vakcinavimo prioritetų.
„Kartais yra teigiama, kad kai kurie miestai nubėgo labai toli, taip, kaip Vilniaus miestas, <...>, yra nemažai saviveiklos kai kuriose savivaldybėse priimant sprendimus, dėl to, kad viena ar kita vakcina nejuda taip sparčiai, kaip norėta.
Yra kelios savivaldybės, kurios labai aiškiai išsiskiria iš kitų savivaldybių, Neringa ir Birštonas, turbūt paaiškinimas labai paprastas, tai labai mažos savivaldybės. Todėl jų rezultatas <...> neturėtų čia labai stebinti“, – sakė I. Šimonytė.
„Bet jei žiūrėtume bendrą paveikslą, tai nėra čia labai didelių čempionų ar labai atsiliekančių savivaldybių“, – pridūrė ji.
Skatino atkreipti dėmesį į vyresnių žmonių skiepijimą
Pasak premjerės, vakcinavimo vidurkis visose savivaldybėse labai panašus, tad didėjant vakcinoms, I. Šimonytė vylėsi, kad daugės ir paskiepytų gyventojų.
„Man truputį nelabai pasitenkinimą sukelia tai, kad vis dar turime nemažai vyresnio amžiaus žmonių, kurie dar nėra paskiepyti, o labai norime judėti eile žemyn. 35, 25, kas mažiau, pagal tokį principą.
Mums visą laiką grįžti ir prisiminti, kad iš tų žmonių, kuriuos kiekvieną dieną mes prarandame, kurie miršta dėl kovido, absoliučiai didžioji dalis, kaip ir buvo, taip ir išlieka žmonės, kurie yra 65+. Jeigu mes tik ką galime padaryti kažką papildomai, mes tą ir turime daryti“, – sakė I. Šimonytė.
Premjerė pastebėjo, kad Pakruojis jau skiepija vyresnius nei 18 metų, nors pagal vyriausių pagal amžių gyventojų grupės skiepijimą yra apatiniame savivaldybių dešimtuke.
„Ar nebėra jau daugiau ką skiepyti? Aš suprantu, kad tam tikras lankstumas yra būtinas, kad turėtum taip vadinamą masto efektą. Pagrindinis tikslas turėti kuo didesnį procentą visuomenės, kuri būtų paskiepyta. Net ir to procento siekiant, veiksmų logika turi remtis tam tikrais dalykais“, – kalbėjo I. Šimonytė.
„Aš suprantu, kad savivaldybė nori geresnio rezultato, sunaudoti vakcinas, bet tuo pačiu metu reikia suderinti keletą tikslų, tai yra sunku, bet tą reikia daryti“, – pridūrė ji.
Atsakė laukiantiems „Sputnik V“
Klaipėdoje nemaža rusakalbių bendruomenė, tad premjerė sulaukė klausimą, ką daryti su žmonėmis, kurie laukia rusiškos „Sputnik V“ vakcinos.
„Aš truputėlį paironizuosiu, nors mano ironija man trenkia antru galu. Bet tai, kad žmogus laukia kažkokios vakcinos, rodo, kad jis bent jau nusiteikęs skiepytis.
Teigiu, kad bet kuri vakcina, kuri registruota ar bus registruoja, yra registruojama įvertinus jos saugumą ir yra saugi.
Tų vakcinų kiekiai didėja, tikrai nerekomenduočiau laukti vakcinos, apie kurios kokybę mes nieko negalime pasakyti, apie kurios registravimo perspektyvas Europos Sąjungoje negalime pasakyti, o pasikliauti tuo, kas yra patikrinta ir veiki“, – teigė I. Šimonytė
Virusas kalendoriaus nesupranta
Artėja vasara, tad daugeliui aktualu, ar vasarą tesisi karantinas, klaipėdiečiams svarbu ir tai, ar įvyks Jūros šventė.
„Žinote, žmogus gali švęsti, tai jis gali švęsti visą laiką. Ar yra karantinas, ar ne, šventė yra širdyje, o ne kažkur kitur. Kada baigsis karantinas, aš jums atsakyti negaliu, nes tai priklauso nuo daugelio dalykų, kurie nepriklauso nuo manęs.
Aš galiu tik dėti geriausias pastangas, kad Lietuvoje užsikrėtimų skaičius būtų kuo mažesnis, paskiepyti žmonių būtų kuo daugiau, žmonių ligoninėse – kuo mažiau ir reanimacijos būtų kuo tuštesnės, o įprastos paslaugos teikiamos kuo didesniu mastu, taip, kaip žmonės tuo tikisi“, – atsakė premjerė.
Pasak jos, akivaizdu, kad virusas neišnyks nei vasarą, nei per Kalėdas.
„Jis kalendoriaus nelabai supranta. Tai saugumo priemonės išliks, reikalavimai išliks. Net, jei bus kažkokie didesni renginiai, vis tiek tuose renginiuose reikės laikytis atsargumo reikalavimų, tol, kol paskiepytų žmonių procentas netaps itin aukštas“, – sakė I. Šimonytė.
Lankosi Vakarų Lietuvoje
Vizitą Vakarų Lietuvoje premjerė pradėjo apsilankymu Šilutės rajone esančiame Macikų lagerių komplekse. Čia Vyriausybės vadovė pagerbė Antrojo pasaulinio karo ir totalitarinių režimų aukų atminimą.
Klaipėdoje premjerė susitiko su buriavimo lenktynėse „The Ocean Race“ dalyvausiančia „Ambersail-2“ komanda, tarptautinėje konferencijoje „Žaliasis kursas 2021“ skaitė pranešimą apie žaliosios ekonomikos siekį, Klaipėdos miesto savivaldybėje susitiko su uostamiesčio meru Vytautu Grubliausku.
Taip pat I. Šimonytė lankėsi Klaipėdos miesto savivaldybės masinės vakcinacijos vietoje.
Skuode ir Plungėje premjerė susitiks su vietos vadovybe, bendraus su miesto policijos, švietimo sistemos darbuotojų ir gydytojų bendruomenių atstovais, lankysis pirminės sveikatos priežiūros centruose.
Susitikimuose su savivaldybių merais premjerė aptars vakcinavimo procesą ir regionui aktualius klausimus.