• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis garsiau kalbama apie revakcinaciją arba trečiąją vakcinos nuo koronaviruso dozę. Vyriausybės sveikatos ekspertų taryba ir Europos vaistų agentūra (EVA) rekomenduoja visuotinę revakcinaciją. Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad kol kas trečiąja doze skiepijami anksčiausiai skiepą gavę gyventojai, o jaunesnius gyventojus Vyriausybės vadovė ragina neskubėti.

Vis garsiau kalbama apie revakcinaciją arba trečiąją vakcinos nuo koronaviruso dozę. Vyriausybės sveikatos ekspertų taryba ir Europos vaistų agentūra (EVA) rekomenduoja visuotinę revakcinaciją. Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad kol kas trečiąja doze skiepijami anksčiausiai skiepą gavę gyventojai, o jaunesnius gyventojus Vyriausybės vadovė ragina neskubėti.

REKLAMA

„Logika yra tokia, kad vis tiek turi praeiti tam tikras laikas. Galbūt žmonės, kurie yra jaunesni, galėtų pasitikrinti, kokia yra antikūnų situacija, nebūtina skubėti skiepytis. Dabar trečia doze pirmiausia skiepijami tie žmonės, kurie pirmomis dviem buvo paskiepyti jau prieš kurį laiką, metų pradžioje. Tai yra medikai, dirbantys slaugos, globos namuose, pacientai, vyriausio amžiaus žmonės. Toks prioritetas yra ir toliau natūralia seka ta eilė natūraliai ateis ir kitiems“, – Seime antradienį kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Vyriausybės vadovė nekonkretizavo, kada trečioji vakcinos dozė bus prieinama didžiajai visuomenės daliai.

„Čia yra sveikatos apsaugos ministro įsakymo dalykai. Kada ministras įgyvendins rekomendaciją, kurią ekspertai suformavo vakar, tai aš siūlyčiau tiesiog paklausti sveikatos ministro. Nes vakar apie tai diskusija buvo [ekspertų] taryboje. Akivaizdu, kad šiandien nėra didelės būtinybės tuos teisės aktus pakeisti, nes dabar trečia doze natūraliai skiepijami vyriausi žmonės, arba tie žmonės, kurie dėl savo profesijos pradėti skiepyti buvo metų pradžioje“, – sakė I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai rekomenduoja Lietuvoje taikyti visuotinę revakcinaciją nuo COVID-19

Ekspertai rekomenduoja Lietuvoje taikyti visuotinę revakcinaciją nuo COVID-19. Ši rekomendacija priimta pirmadienį per Vyriausybės sveikatos ekspertų tarybos posėdį, informavo Vyriausybės kanceliarija.

REKLAMA

Apibendrinus pasaulyje sukauptus duomenis ir Europos vaistų agentūros sprendimus, rekomenduota stiprinamąją vakcinos dozę skirti visiems vyresniems nei 18 metų asmenims.

Stiprinamąją dozę rekomenduojama skirti praėjus šešiems mėnesiams po skiepijimo pagal visą vakcinacijos schemą. Revakcinuoti siūloma mRNR vakcinomis.

„Revakcinacijos poreikis turi būti vertinamas atsižvelgiant į individualią ar darbo pobūdžio riziką“, – teigiama po ekspertų posėdžio išplatintame pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, ekspertai siūlo „Jansen“ vakcina skiepytiesiems po pusmečio taip pat gauti sustiprinančiąją dozę.

Anot ekspertų, šios vakcinos tyrimai rodo, kad vienos dozės apsauginis efektas nuo sunkios ligos ir mirties išlieka ir po šešių mėnesių, tačiau jis palaipsniui mažėja ir yra mažesnis nei kitų vakcinų.

„Atlikti antrosios „Jansen“ dozės skyrimo tyrimai (po 2 ir po 6 mėn.) parodė, kad vakcinos efektyvumas didėja. Todėl siūloma asmenims, pasiskiepijusiems viena „Jansen“ vakcinos doze, praėjus šešiems mėnesiams, skirti stiprinamąją „Jansen“ (arba mRNR vakcinos dozę), taip pat įvertinus individualų poreikį ir riziką“, – rašoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas jokių rekomendacijų nepriimta dėl „Moderna“ gamybos skiepų, pasirodžius pranešimų, kad kai kurios šalys nutraukė šios vakcinos skyrimą berniukams ir jauniems vyrams.

Ekspertai nutarė sulaukti daugiau duomenų ir gamintojo rekomendacijų.

Šiuo metu sustiprinančioji dozė skiriama tik pagal prioritetines grupes metų pradžioje paskiepytiems gyventojams. Pavyzdžiui, vyresniems nei 75 metų senjorams.

REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, iki šiol ją yra gavę beveik 39 tūkst. žmonių.

Kas gali skiepytis sustiprinamąja doze?

Skiepytis sustiprinamąja doze gali šie asmenys:

  • pacientai, kuriems teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos;
  • gydymo įstaigų darbuotojai, teikiantys arba dalyvaujantys teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kiti gydymo įstaigų, išskyrus tų, kurių pagrindinė veikla nėra asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, darbuotojai;
  • gydymo įstaigose praktiką atliekantys profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir studentai, dalyvaujantys teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas;
  • darbuotojai, dirbantys mobiliuosiuose punktuose ir karščiavimo klinikose;
  • savanoriai, gydymo įstaigose vykdantys savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės, ir kitų juridinių asmenų darbuotojai, gydymo įstaigose teikiantys valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas ir turintys sąlytį su pacientais ar būnantys patalpose, kuriose jie lankosi;
  • socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, budintys globotojai ir nuolat kartu su budinčiais globotojais gyvenantys asmenys, šeimynų dalyviai ir kartu šeimynoje dirbantys ar nuolat kartu su šeimynų dalyviais gyvenantys asmenys, socialinės globos įstaigų gyventojai, socialinės globos įstaigų veiklos kontrolę atliekantys specialistai, vykstantys į COVID-19 ligos židinius, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojai, tiesiogiai dirbantys ir (ar) besilankantys šeimose, neįgaliųjų asmeniniai asistentai, gestų kalbos vertėjai ir asmenys, socialinių paslaugų įstaigose vykdantys savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės, kitų juridinių asmenų darbuotojai, socialinių paslaugų įstaigose teikiantys valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas ir turintys sąlytį su šių įstaigų gyventojais ar lankytojais ir (arba) būnantys patalpose, kuriose minėti gyventojai ar lankytojai lankosi;
  • visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų laboratorijų darbuotojai, atliekantys COVID-19 ligos tyrimus, įskaitant ėminių paėmimą;
  • COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių epidemiologinę diagnostiką atliekantys specialistai, vykstantys į COVID-19 ligos židinius;
  • vaistinių darbuotojai;
  • savivaldybės (ar jos paskirti) ir gydymo įstaigų vairuotojai, pervežantys asmenis, sergančius arba įtariamus, kad serga COVID-19 liga;
  • vyresni nei 65 metų asmenys.

Sustiprinančiąja doze asmenys vakcinuojami ne anksčiau kaip po 180 dienų nuo antros dozės. Sustiprinančiąjai dozei yra naudojamos „Comirnaty“ (gam. „BionTech“ ir „Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“) vakcinos.

REKLAMA

Norintys skiepytis minėtosioms grupėms priklausantys asmenys savo sustiprinančiai trečiajai vakcinos dozei gali registruotis per koronastop.lt arba skambindami Karštąja linija 1808.

Pasiskiepijus trečia doze, apie tai informacija bus generuojama ir Galimybių pase bei ES Skaitmeniniame COVID pažymėjime, jų galiojimo sąlygos nesikeis.

Statistikos departamento duomenimis, pakartotinai yra vakcinuoti 1,1 proc. gyventojų.

EVA rekomendacijos dėl papildomos ir stiprinančiosios dozės

EVA Žmonėms skirtų vaistų komitetas (CHMP) padarė išvadą, kad papildoma COVID-19 vakcinų „Comirnaty“ (registruotojas BioNTech/Pfizer) ir „Spikevax“ (registruotojas Moderna) dozė gali būti skiriama žmonėms, kurių imuninė sistema labai susilpnėjusi. Ji turėtų būti skiriama praėjus mažiausiai 28 dienoms po antrosios minėtų vakcinų dozės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši rekomendacija pateikta po to, kai tyrimai parodė, jog papildoma aukščiau paminėtų vakcinų dozė padidino gebėjimą gaminti antikūnus prieš COVID-19 ligą asmenims, kurių imunitetas susilpnėjęs dėl organų transplantacijos.

Nors nėra tiesioginių įrodymų, kad tai apsaugotų pacientus nuo COVID-19 ligos, tačiau tikimasi, kad papildoma dozė bent kai kuriems pacientams padidins apsaugą. EVA toliau stebės visus duomenis apie papildomos dozės veiksmingumą.

REKLAMA

Artimiausiu metu bus atnaujinti abiejų vakcinų informaciniai dokumentai, įtraukiant šią rekomendaciją.

Stiprinančiosios dozės

Svarbu atskirti papildomos dozės skyrimą žmonėms, kurių imuninė sistema yra susilpnėjusi, ir stiprinančiosios dozės skyrimą žmonėms, kurių imuninė sistema yra normali.

CHMP įvertino vakcinos „Comirnaty“ duomenis, kurie rodo padidėjusį antikūnų kiekį 18-55 metų asmenims, kuriems stiprinančioji vakcinos dozė buvo skirta po vakcinacijos  praėjus maždaug 6 mėnesiams. Remdamasis šiais duomenimis, CHMP padarė išvadą, kad 18 metų ir vyresniems žmonėms revakcinacija stiprinančiąja doze gali būti svarstoma, po antros dozės gavimo praėjus mažiausiai 6 mėnesiams.

REKLAMA

Naudojant stiprinančiąją „Comirnaty“ vakcinos dozę, bus laikomasi oficialių rekomendacijų nacionaliniu lygiu, atsižvelgiant į naujus vakcinų veiksmingumo duomenis ir bet kokias abejones  dėl jų saugumo. Uždegiminių širdies ligų ar kitų labai retų šalutinių poveikių rizika po revakcinacijos stiprinančiąja doze nėra žinoma, tačiau situacija  atidžiai stebima. Kaip ir visų vaistų atveju, EVA toliau nagrinės visus duomenis apie vakcinų saugumą ir veiksmingumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau informacijos apie stiprinančiąsias  „Comirnaty“ vakcinos dozes bus galima rasti atnaujintuose informaciniuose vakcinos dokumentuose.

CHMP šiuo metu vertina duomenis, kad būtų galima pagrįsti stiprinančiųjų „Spikevax“ vakcinos dozės naudojimą.

Dulkys: atsižvelgsime į EVA sprendimą dėl sustiprinančios dozės visiems suaugusiesiems

Europos vaistų agentūros (EVA) sprendimą dėl sustiprinančios vakcinos nuo COVID-19 dozės visiems pilnamečiams gyventojams vertina specialistai, tačiau į agentūros rekomendacijas bus atsižvelgta, sako Lietuvos sveikatos apsaugos ministras.

REKLAMA

„Šiuo metu mūsų atitinkama darbo grupė, specialistai, kuriems tai priklauso, vertina informaciją, kuri yra pateikta EVA, vėliau šiuo klausimu bus taip pat pasikonsultuota su nepriklausomų ekspertų taryba prie Vyriausybės“, – žurnalistams trečiadienį sakė Arūnas Dulkys.

„Tada atitinkamai priimsime sprendimus. Bet taip, tikrai atsižvelgsime“, – sakė jis.

EVA pirmadienį nusprendė pritarti siūlymui 18 metų ir vyresnius asmenis Europos Sąjungoje skiepyti „Pfizer/BioNTech“ vakcinos „Comirnaty“ pastiprinamąja (trečiąja) doze.

REKLAMA

Kaip skelbė agentūra, „praėjus mažiausiai šešiems mėnesiams po antrosios dozės, 18 metų ir vyresniems žmonėms gali būti svarstoma skirti pastiprinamąsias „Comirnaty“ dozes“.

Sprendimus dėl to priimti turėtų kiekviena valstybė.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba BNS anksčiau šią savaitę informavo, kad informacija iš EVA perduota ministerijai, ji ir priims galutinius sprendimus.

Šiuo metu sustiprinančioji dozė skiriama tik pagal prioritetines grupes metų pradžioje paskiepytiems gyventojams. Statistikos departamento duomenimis, iki šiol ją yra gavę 32,8 tūkst. žmonių.

Šimonyte, nori paskutinius medikus išvaryti iš šalies su savo skiepais???Kas pačią gydys, kai paskutini gydytoją išvysi?O gal galvoji, kad nesirgsi niekad?
Leiskite paklausti, nua kada iš buhalterės tapai medicina išmananti persona?
@alio Ji ir nesirgs,nes nęsiskiepija tuo marmalu,o visa ta parodija prieš tautą buvo tik vaidyba, susileido placeba,negi jums dar neaišku! Jie dėl savęs ir vaistus turi nuo coronos,tik žmonėms tie vaistai neskiriami !!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų