• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje ir visame pasaulyje augantis koronaviruso susirgimo skaičius verčia svarstyti apie galimus scenarijus, kas laukia mūsų visų po šio išbandymo. Štai Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pateikė galimas krizinio scenarijaus gaires ir pabrėžė, kas šiuo metu kelia didelę susirūpinimą.

117

Lietuvoje ir visame pasaulyje augantis koronaviruso susirgimo skaičius verčia svarstyti apie galimus scenarijus, kas laukia mūsų visų po šio išbandymo. Štai Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pateikė galimas krizinio scenarijaus gaires ir pabrėžė, kas šiuo metu kelia didelę susirūpinimą.

REKLAMA

Kaip savo socialinėje paskyroje rašė R. Šimašius, išėjus iš karantino laikotarpio, atsitiesimas nebus greitas.

„Kada bus galima švelninti karantiną?

Šis klausimas visiems be galo aktualus dėl daugelio priežasčių:- daliai žmonių su karantinu dingo pragyvenimo šaltinis,- daugelį elementariai užkniso izoliacija ir tai veda prie rimtų problemų, - žmonės tiesiog laukia nesulaukia laimingos pabaigos,o viską susumavus – neišėjus iš karantino, ekonomika vožtelės žemyn smarkiai. Skaičiuojama, kad viena savaitė karantino kainuoja ne mažiau kaip pusę procento BVP per metus, o net ir išėjus iš karantino, atsitiesimas nebus greitas.

Toks drastiškas ekonomikos susitraukimas – tai ne tik minusiniai BVP skaičiai, bet asmeniniai bankrotai, netektys, svajonių sudužimai, o galiausiai ir viešųjų funkcijų, įskaitant sveikatos apsaugos sistemos, nepakankamas finansavimas. Visa tai lemtų ne tik prastesnę gyvenimo kokybę, o neretai ir sveikatos bei gyvybės praradimus.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimas kada – visų pirma yra ne data, o situacija. Karantiną galime švelninti tada, kai būsime tikri, kad susirgimų nedaugės taip, kad prieitume iki kiniško, itališko, ispaniško, šveicariško, britiško, niujorkietiško scenarijaus. Pabrėžiu – ne tada, kai susirgimų nebus, net ne tada, kai susirgimų kreivė plokštės, o tada, kai susirgimų kreivė bus užtikrintai žemiau nei mūsų sveikatos pasirengimų su jais dorotis kreivė“, – teigė R. Šimašius.

REKLAMA

Visgi, meras pabrėžia, kad, norint išeiti iš karantino, svarbūs statistiniai duomenys.

„Tad kada išeidinėsime iš karantino?

Pirma, sprendimus galima bus priimti, jei turėsime statistiką. Tikrą statistiką. Dabar ją turiu tik tą, kurią patys Vilniuje vedame tiesiogiai. Iš Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro patikimos statistikos nėra. Dėl visos eilės abrakadabrų sprendimuose nežinome kas ir kada pasveiko, nežinome net kas ir kada susirgo (nes netiriama pakankamai, tiriame pavėluotai, tiriamųjų susirgimus priskiriame prie keliomis dienomis vėlesnės rezultatų gavimo dienos), nesusiskaičiuojame atvežtinių ir vidinio plitimo atvejų atskirai, nesuskaičiuojame, kiek vidutiniškai vienas užsikrėtęs apkrečia kitų, nežinome, kaip greitai pasveikstama ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat neskelbiama (nes nežinoma turbūt), su kokiu skaičiumi atvejų šiandien, po savaitės ar po dviejų gali susitvarkyti sveikatos sistema. Kai nežinome tikrų duomenų, negalime priimti duomenimis paremtų sprendimų. Taigi, pirmas dalykas – susitvarkykime su duomenimis! 

Antra, sprendimai bus galimi, jei pagaliau bus tiriami visi, kas bent kiek pateko į riziką būti užsikrėtę, t.y. turėję bet kokį kontaktą, turintys bet kokius ligos požymius, visi medikai. Mėginių tai mes galime paimti apsčiai – tik duokite laboratorijų. Tačiau NVSC ir laboratorijos vis dar labai atsilieka su jų tyrimais. Mažiau, nei mano minėtos šalys, bet vis tiek labai. Tikiuosi, kad greitai tai bus išspręsta. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečia, jei gydytojai bus tikrai maksimaliai saugūs. Tai yra, kai visiems užteks asmeninių apsaugos priemonių (čia su Vyriausybės ir su Vilniaus miesto savivaldybės nusileidusiais lėktuvais situacija labai pagerėja). Taip pat, kas yra ne mažesnis iššūkis – kai visų ar bent daugumos sveikatinimo įstaigų vadovai pagaliau išmoks tvarkytis su darbais šios krizės sąlygomis. Čia problemų netrūksta ir Vilniuje, nekalbant apie regionų įstaigas.

REKLAMA

Ketvirta, jei dideliais kiekiais žmones tirsime greitaisiais testais, parodančiais, ar žmogus jau nepersirgo ir neturi antikūnių.Bent jau Vilniaus sveikatos priežiūros įstaigoms gavome greitųjų testų ir pradedame tai masiškai taikyti darbuotojams.

Penkta, jei bus užtikrintas saviizoliacijos šimtaprocentinis laikymasis tiems, kas serga, bei tiems, kas turėjo su sergančiais kontaktą. Tam būtina pritaikyti ir jau nuo praėjusio trečiadienio turimus technologinius sprendimus, ir realiai užtikrinti privalomą izoliavimą jo nesilaikantiems. O visų svarbiausia, kaip minėta – surasti visus, kurie kontaktavo su sergančiais ir juos testuoti, testuoti, testuoti, kaip sako ir Pasaulio sveikatos organizacija.

REKLAMA

Kai visos šios sąlygos bus užtikrintos, ir kai susirgimų kreivė stabilizuosis, tada bus galimi ir rimti sprendimai dėl išėjimo iš karantino.

Kaip išeidinėsime iš karantino?

Akivaizdu, kad ne vienu ypu. Mokyklos ir darželiai tikrai neatsidarys pirmieji ar bent jau ne pilna apimtimi. Dėl dviejų priežasčių. Pirma, vaikai turi labai daug fizinio kontakto, dėl to yra idealūs viruso pasidalintojai. Antra, deja, mokyklose ir darželiuose daug vyresnio amžiaus darbuotojų, kurie yra rizikos grupėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keletas principų, kaip išeidinėsime iš karantino.

Pirma, lengvinant bendrąsias sąlygas, tačiau atskiroms grupėms jas gali tekti net griežtinti. Neatmestina, kad apribojimai, ir net griežčiau pritaikomi, gali ir turi likti lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims bei senjorams. Pavyzdžiui, nesinaudoti viešuoju transportu bent jau tam tikromis „piko“ valandomis ar draudimas eiti į parduotuves, tiekimą užtikrinant kitu būdu. Taip pat daugiau apsaugos priemonių ir pagalbos turime taikyti medicinos įstaigoms ir jų darbuotojams.

REKLAMA

Antra, sąlygos gali lengvėti taikant išmanesnes priemones – karantino mobilioji programėlė su dar papildytomis funkcijomis, griežtesnės procedūros dėl traukos centrų dezinfekcijos, nesibūriavimo juose ir pan.

Summa summarum, kai tik turėsime gera žadančius tikrus skaičius, tikrai svarstytini, kaip sako ir specialistai, šie žingsniai: aptarnavimo sektoriaus, kur aptarnavimas vyksta po vieną, laipsniškas atidarymas, jei užtikrinama tinkama naujos kartos higiena – kiekviename žingsnyje dezinfekcinis skystis, privaloma kaukė ar atitikmuo (nenusmauktas žemyn), privalomos pirštinės, dažnas aplinkos dezinfekavimas; parduotuvių, pirmiausiai nedidelių ir pirmiausiai kur įeinama tiesiai iš lauko, atidarymas, jei užtikrinamas nesibūriavimas ir ta pati naujos kartos higiena; knygynų ir bibliotekų, užtikrinant nesibūriavimą ir higieną, atidarymas.

REKLAMA

Taigi, mano atsakymas į klausimą „kada galima išeiti iš karantino?“ yra toks: jei pagaliau gausime tikrus duomenis ir tie duomenys rodys, kad situacija stabilizavosi, sveikatos darbuotojai bus saugesni ir masiškai testuosime, tai pamažu, protingai, su atsargumo priemonėmis ir atskiras grupes saugant dar smarkiau nei dabar iš karantino galima pradėti pamažu išeidinėti. Norėčiau pasakyti, kad tikiu, jog šios prielaidos bus įgyvendintos po savaitės, tačiau kol kas to nematau – kol kas reikia gerokai padirbėti ir mums, savivaldybėms, ir, dar daugiau, Sveikatos apsaugos ministerijai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui bei Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprendžiant dėl karantino ar kitų veiksmų, neturime teisės svarstyti ką rinktis – sveikatą arba ekonomiką. Turime tiesiog žmonių gyvenimus išsaugoti taip, kad jie liktų nesugriauti“, – rašė Vilniaus miesto meras R. Šimašius.

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

REKLAMA

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

REKLAMA

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

REKLAMA

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų