Apie Lietuvos katalikų puoselėjamą pasninko tradiciją naujienų portalui tv3.lt daugiau papasakoti sutiko kunigas ir Klaipėdos Marijos taikos karalienės parapijos klebonas Mindaugas Šlaustas. Jis paaiškino, kodėl katalikams yra svarbu pasninkauti.
„Katalikų bažnyčioje pasninkas ateina iš Jėzaus paraginimo paruošti savo širdis. Jėzus sako, kad atgailos, atsiprašymo išoriniai ženklai nėra viskas – svarbu ir vidinis žmogaus pasiruošimas. Pasninkas yra atgailos simbolis – pasninkaujant atsisakoma maisto. Ne tik per Kūčias, bet raginame pasninkauti kiekvieną penktadienį, Gavėnios, Advento laikotarpiu“, – paaiškino kunigas Mindaugas Šlaustas.
Šiemet pasninkauti nėra būtina, tai nebus laikoma nuodėme
Tiesa, šiemet Kūčios bus kiek kitokios – pasninkauti nėra būtina, tai nebus laikoma nuodėme.
„Tai nebus nuodėmė, nes šiemet Kūčios bus sekmadienį, o sekmadienį paprastai nėra pasninkaujama“, – sakė kunigas.
Vis dėlto, kunigas paragino ir šiemet laikytis pasninko, bei kiekvienam žmogui pagalvoti, ką jam reiškia pasninkas.
„Žinote, mes raginame laikytis pasninko. Tą dieną kaip ir lengviau, bet Lietuvos vyskupai primena gražią tradiciją ir ragina tą dieną pasninkauti.
Kiekvienas turime suvokti to reikšmę: pasiryžti tą dieną išgyventi daugiau dvasine atmosfera“, – pataria kunigas.
Kaip teigė kunigas, svarbiausia suvokti, kol žmogus pasirenka save apriboti.
„Jeigu per prievartą save ribosi, tai tau dvasinės naudos neneš. Žmogus iš meilės turi atrasti vidinį motyvą“, – pabrėžė kunigas.
M. Šlaustas taip pat pataria apie pasninką prisiminti ne tik švenčių metu, bet ir kiekvieną penktadienį.
„Leiskime kiekvieną penktadienį sau prisiminti apie pasninką iš meilės Dievui, kuris mus myli. Patys pasiaukodami, meilę Dievui išreiškiame per meilę artimui. Jeigu kiekvieną penktadienį save apribodamas skiriu dalį lėšų vargstantiems, tai meilę Dievui išreiškiu per artimą žmogų“, – paaiškino kunigas.
Pasninkas – proga susimąstyti
Kunigas taip pat pasiūlė į pasninko laikotarpį pažvelgti kaip į progą susimąstyti apie savo ir aplinkinių gyvenimą. Pasak kunigo, pasninko metu verta atsisakyti ne tik maisto produktų, bet ir pabandyti riboti turimus neigiamus įpročius. Taip pat, maisto produktų atsisakymas padeda žmogui labiau vertinti, tai ką jis turi.
„Kitas žmogus gal kas dieną gyvena nepritekliuje, tad pasninkas padeda įsivertinti, ką pats turi. Kai pats atsisakai tam tikrų produktų, gali geriau įsijausti į kito žmogaus nepriteklių. Jėzus kritikuoja (atsiprašau už išsireiškimą) ir aptukusią širdį. Visko turėjimas mumyse užslopina artimo meilės žvilgsnį“, – teigė kunigas.
„Mes kartais nebevertiname to, ką turime. Visa tai atrodo natūralu, lyg duotybė. Bet tas stabtelėjimas, gyvenimo įvertinimas, jis priverčia susimąstyti“, – pridūrė kunigas.
Kunigas taip pat pastebėjo, jog sutaupytus maisto produktus taip pat galima paaukoti, skirti daugiau laiko pagalbai kitiems
„Visa ką sutaupai save apribodamas, esi kviečiamas paaukoti. Ypatingai tai jaučiama advento metu, kuomet žmonės yra kviečiami atverti savo širdį ir padėti maisto stokojantiems, šalia mūsų esantiems žmonėms“, – pasakojo kunigas.
Pasak kunigo, Kūčių metų verta pagalvoti ir apie atsiprašymą, kurį ilgą laiką atidėliojame.
„Per Kūčias ne tik valgome šeimoje, dalinamės kalėdaičiu, bet ir atsiprašome vienas kito. Per visus metus ne visada randame laiko, kada atsiprašyti, arba bus kažkas stabdo, tai padaryti. Kūčių dieną savęs apmarinimas gali padėti mums paruošti širdį atsiprašymui“, – pataria kunigas.
Mes pagonys dar turim raumeni