Kaip pasakojo alpinistas, pirmiausia, reikia pasidomėti orais, bet tai daryti neatmestina ranka. Neužtenka pasižiūrėti internete, ir pamatyti, ar parodyta saulytė, ar debesėlis.
„Vienas dalykas – svarbiausia yra pasidomėti orais.
Tikrai kas valandą rodomos orų prognozės, tiek Lietuvoj, tiek kitur, yra detalesnės.
Jeigu matai, kad artėja vėjas ar lietus, tai atitinkamai jau sako, kad reikia keisti savo planą, supaprastinti jį, arba galiausiai minimaliai kažką pasiruošti, kažką įsidėti (iš drabužių) papildomai.
Be orų informacijos dažnai būna vietovės informacija, gal yra kažkokios specifikos, pavojingos vietos, gyvūnai“, – kalbėjo A. Smirnovas.
Išgyvenimo rinkinys – svarbus aspektas, lipant į kalnus
Gamta tokiose vietose, anot specialisto, gali veikti įvairiai, todėl daugelis alpinistų, net ir patyrusių, žino, kad reikia pasirūpinti išgyvenimo rinkiniu. A. Smirnovas akcentavo, kad žmonės turi būti budrūs, nes jie niekada nežino, kas gali nutikti.
„Šiaip, daugelis va tokių alpinistų, kurie su patirtimi keliauja, žino vieną svarbų dalyką, kad visada, koks bebūtų oras, jis turi susidėti tą vadinamą išgyvenimo rinkinį.
Jame gali būti degtukai, peiliukai, prožektorius, tai yra tarsi priemonės, kurias ne visada prireiks naudoti, bet jas reikia turėti.
Pavyzdžiui, gali susiplanuoti savo kelionę, kad išeisi šviesos metu ir grįši šviesos metu, bet prožektorių įsidedi, dėl visa ko, nes jei nutiktų kažkas, tu būtum tam pasiruošęs“, – dalinosi alpinistas.
Didžiuliai temperatūrų šuoliai su kiekvienu kilometru
Kaip pasakojo A. Smirnovas, Tatruose gali atvažiuoti su automobiliu į aikštelę 500 metrų aukštyje, o kai pradedi keliauti takais, iškyli į 1 500 metrų aukštį ar net daugiau.
Per kilometrą temperatūra keičiasi 6-iais ar 7-iais laipsniais. Tai reiškia, anot specialisto, jeigu išeisi vasaros metu kopti į kalnus, kai bus 20 laipsnių šilumos, viršuj (įkopus) jau bus 12 laipsnių šilumos.
Pasak alpinisto, ruošiantis kopti į kalnus reikia bijoti trijų pagrindinių dalykų ir stengtis nepamiršti įsidėti įvairių priemonių: nuo maisto produktų iki drabužių, kurių netikėtai prireiktų.
„Mes ko bijom – šalčio, drėgmės, vėjo – čia yra patys svarbiausi dalykai, kurie kardinaliai keičia aplinką ir daro įtaką.
Striukė nuo lietaus, kelnės nuo lietaus, šiltu metu gali būti ir plonesnės, bet jos gali būti gyvybiškai svarbios (kopiant į kalnus).
Birželio pradžioj, kai Lietuvoj šilta, vasara, tai kalnų šiauriniuose šlaituose būna sniegas, orai permainingi, gali vėjų šaltesnių atpūsti, tai atitinkamai daugiau drabužių įsidedi.
Šiuos dalykus, net maistą, pavyzdžiui, plytelę šokolado, dediesi su mintimi, jeigu užtruktų mano ėjimas, kopimas, dėl visa ko, kad turėtum.
Tas išgyvenimo rinkinys yra sudėtas iš įvairių priemonių, net jeigu tu to šokolado ir nesuvalgysi, neužsidėsi tos striukės, staiga tau ateis ta sekundė, kai tau to labai prireiks ir tu ateityje tiesiog padėkosi už tai.
Galiausiai, tokiu būdu padėsi ne sau, o galbūt kažkam kitam“, – pabrėžė A. Smirnovas.
Esmė, patekus į pavojų – išbūti ir išlaukti
Alpinistas pasidalino, kad egzistuoja įvairių priemonių, kuriomis galima apsisaugoti visam būriui žmonių. Svarbu ir atminti, kad pavojaus atveju, reikia nepasimesti ir kantriai laukti, kad kažkas padės.
„Būna tokie „šelteriai“, palapinės, skraistės, su kuria apsisiaučia visa komanda, kad apsisaugotų nuo lietaus, galėtų pailsėti. Kai ateina naktis, tai gali būti kaip laikinas guolis, kol lauksi pagalbos.
Esminis išgyvenimo dalykas yra išlaukti, išbūti, išgyventi iki kada prašvis ir matysi kelią, ar sulauksi, kada tave gelbėtojai suras“, – dėstė A. Smirnovas.
Daugiau apie nelaimę Tatrų kalnuose
TV3 primena šeštadienį pranešta apie Lenkijos Tatrų kalnuose išgelbėtas pasimetusias tris lietuves. Viena iš jų buvo rasta be sąmonės, ištikta sunkios hipotermijos, kuri, kaip skelbia „Onet Krakow“, neišgyveno.
Apie dingusias lietuves pranešta penktadienio vakarą. Apie dingimą Svinicos rajone pranešta lenkų ir slovakų gelbėtojams. Paiešką vykdė 44 gelbėtojai.
Gelbėtojai perspėja, turistai į kalnus išsiruošia neturėdami tinkamos įrangos, o lietuvės nebuvo apsirūpinusios net tinkama apranga.
Jie taip pat perspėja, kad Tatruose oro sąlygos jau darosi atšiaurios. Paviršių jau padengęs sniegas, vietomis ant takų susidaręs ledas.