Apie Lietuvos pasiruošimą šiam virusui ir galimus apsisaugojimo būdus TV3 studijoje kalbėjosi žurnalistė Jolanta Svirnelytė ir Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.
Vos prieš keletą dienų visa Lietuva nekantriai laukė tyrimų atsakymų. Girdėjome bent porą atvejų, kur šalyje buvo įtariamas baisusis koronavirusas. Kokia ten situacija ir gal yra naujų atvejų tiriamų?
Taip, buvo ne pora, o trys mėginiai, pristatyti į laboratoriją. Šeštadienio vėlų vakarą gavau informaciją, kad tyrimai nepasitvirtino. Tas atvejis, kuris nuskambėjo apie Kauną, ten tyrimai parodė, kad tai yra gripu užsikrėtęs žmogus. Kituose mėginiuose nieko baisaus nerado. Tie mėginėliai iš žmonių buvo paimti dėl viso pikto, apsidraudžiant, nes jie galimai turėjo kontaktą su žmonėmis, kurie yra iš Kinijos.
Šiuo metu galbūt yra naujų atvejų?
Dar prieš pas jus ateidamas į studiją skambinau, kad gaučiau patvirtinimą, jog jokių kitų atvejų kol kas nėra pateikta, tai galime sakyti, kad šiandien naujų įtarimų neturime.
Ką Lietuva daro, kad tas virusas pas mus nepatektų? Girdėjome ir apie tai, kad oro uostuose bus pradedama tikrinti ir, turbūt, tikrinama. Kai kurie specialistai juokiasi ir klausia, kaip ten tikrinama, jei neturime termovizorių?
Tas, kas juokiasi, iki galo nėra informuotas. Termovizorius ir Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pataria naudoti labai atsargiai, kadangi šiuo metu yra gripo sezonas ir jeigu žmogus nors kažkiek karščiuoja – termovizorius parodys jo aukštesnę temperatūrą. Kitas dalykas, jei išgersite tabletę nuo temperatūros, nors ir būsite užsikrėtęs virusu, tačiau pro termovizorių lengvai praeisite. Visos šitos rizikos mums yra žinomos, bet žiūrint į tai mes išbandysime termovizorių, kuris yra skirtas būtent žmogaus temperatūrai matuoti.
Vienas termovizorius visai Lietuvai?
Mes pabandysime, kaip veikia. Vilniaus oro uostas yra tas oro uostas, kuriame, jei kažkas atsitinka skrydžio metu, gali leistis lėktuvai, nesvarbu ar jie skrenda į Karmėlavą, ar į Palangos oro uostus. Jie būtų nukreipiami čia, į Vilniaus oro uostą. Praeitų metų pabaigoje, visos pratybos, kurios vyko su koronaviruso atsivežimu į Lietuvą, būtent vyko Vilniuje. Tam, kad visos tarnybos būtų pasiruošusios kažkokiam užkrečiamam virusui. Dabar jūs klausiate – yra pasiruošta ar ne. Daromos yra visos priemonės. Kai mes turėjome tą atvejį ir su pratybomis, ir su tymų protrūkių, mes puikiai žinome, kaip reikia elgtis tokiais atvejais, kada reikia identifikuoti patį užkratą. Patyrimą mūsų specialistai tikrai turi.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.