Lietuvos šeimų sąjūdis penktadienį prie Vilniaus arkikatedros rengė mitingą prieš ribojimus galimybių paso neturintiems asmenims.
Nors 15:30 mitingas Katedros aikštėje oficialiai baigėsi, minia protestuotojų patraukė Seimo link. Eidami Gedimino prospektu protestuotojai skandavo: „Seimą lauk!“
Nors Gedimino prospektu link Seimo žygiavo kelių šimtų žmonių minia, prie Seimo pateko tik dalis jų. Protestuotojams dar prie Lukiškių aikštės buvo užkirstas kelias.
Prie Seimo – keliasdešimt pareigūnų, tvoros ir užrašai
Baiminantis didesnių neramumų dar ketvirtadienį aplink Seimą ir Vyriausybę buvo pastatyti atitvarai. Šalia jų penktadienį pavakare buvo matyti besibūriuojantys protestuotojai. Apie 18:40 vietoje dirbantys TV3 žurnalistai nurodė, kad Seimo prieigose liko tik keliasdešimt pareigūnų, tvoros ir nepagarbūs užrašai Seimo nariams.
„Visi neramumai baigėsi už kelių šimtų metrų nuo Seimo, prie sankryžos su Lukiškių aikšte. Ten patys aršiausi mitinguotojai buvo sulaikyti, kiti atstumti atgal. Visi kiti, kurie norėjo čia patekti, pateko per aplinkui. Jie nebuvo nusiteikę agresyviai.
Buvo nemažai žmonių ir čia susirinkusių, jie skandavo piktus žodžius policijai, Seimo nariams, bet labai greitai išsiskirstė. Dabar praktiškai nieko nebėra, liko kelios dešimtys mitinguotojų arba tiesiog smalsuolių, kurie atėjo pasižiūrėti“, – TV3 žinių eteryje pasakojo žurnalistė Eglė Šepetytė.
Ant tvorų matyti likę kamoti užrašai „Nešerti“, „Pagaliau gyvuliai tvarte“.
Per neramumus Vilniuje sulaikyta 20 žmonių, nukentėjusių nėra
Penktadienį po mitingo Katedros aikštėje Vilniuje kilus neramumams sulaikyta 20 žmonių, nukentėjusiųjų nebuvo, pranešė policijos atstovai.
„Dienos eigoje policijos pareigūnai sulaikė 20 asmenų, 19 asmenų už Administracinių nusižengimų kodekso pažeidimus, vienas asmuo – už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis“, – žurnalistams penktadienį sakė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas.
Pasak policijos atstovų, mitingas beveik iki pabaigos vyko be rimtesnių incidentų, tačiau renginiui pasibaigus minia pajudėjo link Seimo, jai nebuvo leista to padaryti.
„Manyčiau, kad mūsų pasirengimas, tos priemonės, tikrai buvo reikalingos ir matyt, jeigu ne tas pasirengimas, ne gausios policijos pajėgos, labai tikėtina, kad galbūt būtume turėję panašų scenarijų, kaip buvo prieš mėnesį laiko“, – sakė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
„Matėme renginiui baigiantis apie kelis šimtus asmenų, kurie patraukė prie Seimo skanduodami tam tikrus šūkius, kurių esminis, matyt, buvo „Seimą – lauk“ ir mums teko imtis taktinių priemonių tuos asmenis stabdyti“, – pridūrė jis.
R. Požėlos duomenimis, nukentėjusių pareigūnų ar eilinių gyventojų nėra.
Šeimų sąjūdžio organizuotame mitinge Katedros aikštėje apie 5 tūkst. žmonių protestavo prieš COVID-19 ribojimus.
Dalis protestuotojų vėliau bandė eiti link parlamento, tačiau sutrukdžius policijai, maždaug po valandos išsiskirstė.
Mitinguotojai išsiskirstė iš Lukiškių aikštės Vilniuje
Apie 17:45 riaušių policija ir Gedimino prospekto ir Gynėjų gatvės pasišalino. Dirbti liko policijos pareigūnai.
Prieš 18 val. pranešta, kad iš Seimo prieigų ir Lukiškių aikštės išsiskirstė ir protestuotojai.
Apie 17 val. vietoje dirbančių tv3.lt žurnalistų teigimu, policija sulaikė porą – vaikiną ir merginą. Žvalgai pranešė, kad pora galimai turi metalo. Vaikinas ir mergina buvo pasodinti ant bortelio, iš jų buvo paimtas metalinis įrankis.
Tuo pačiu metu kai kurie Viešojo saugumo pareigūnai pasitraukė nuo tvorelės Gedimino prospekte, žmonės pradėjo ploti ir švilpti. Dalis jų liko saugoti Seimo.
Šiek tiek po 17 val. pranešta, kad žmonės, kurie po mitingo prie Katedros buvo susirinkę Lukiškių aikštėje Vilniuje, išsiskirstė.
Čia tebebudi policijos pareigūnai. Žmonių apmažėjo ir prie Seimo, kur jie buvo pradėję rinktis mitingui pasibaigus.
Paraginti žmones skirstytis į Lukiškių aikštę buvo atvykęs ir vienas iš mitingo organizatorių.
„Aš piktesnis už jus, lygiai toks pats. Bet nieko čia tuo dalyku nepadarysi... Jie žmonės negali važiuoti“, – į stoviniuojančius Lukiškių aikštėje žmones kreipėsi Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas Raimondas Grinevičius.
„Geriau padarome draugiškai, išsiskirstome visi“ – kalbėjo jis.
R. Grinevičius teigė, kad bus galima suplanuoti kitų renginių, be to, jis žadėjo, kad bus kreipiamasi į tarptautinę bendruomenę, siekiant atkreipti dėmesį į situaciją Lietuvoje.
Šimtams žmonių, skanduojantiems „Seimą lauk“, priartėjus prie pusiaukelėje esančios Lukiškių aikštės, jiems kelią užtvėrė policijos kordonas, sudarytas iš automobilių ir riaušių malšinimo pareigūnų.
Netrukus po to žmonės iš Lukiškių aikštės ėmė skirstytis.
Šeimų sąjūdžio organizuotame mitinge maždaug 5 tūkst. žmonių protestavo prieš COVID-19 ribojimus.
Vilniaus miesto savivaldybė anksčiau neleido Lietuvos šeimų sąjūdžiui mitinguoti prie Seimo, argumentuodama išaugusia smurto grėsme, todėl protestas vyko Katedros aikštėje.
Po mitingo Katedros aikštėje prie Seimo – minia protestuotojų
Prie Seimo apie 17 val. matyti minia iš Katedros aikštės persikėlusių žmonių, yra blokuojamos kelios gatvės.
Vyras garsiai praneša informaciją kitiems protestuotojams, esą Šeimų sąjūdis prašo nenaudoti jėgos. Prie Seimo dirbančių tv3.lt žurnalistų teigimu, protestuotojų vietoje nėra daug, nemažai tiesiog pro šalį vykusių ir stabtelėjusių žmonių.
Apie 16:20 pranešta, kad žmonių daugėja ir prie Seimo, Martyno Mažvydo bibliotekos. Kai kurie žmonės atsinešė vėliavas, piktinasi, kad nėra prileidžiami prie Seimo.
Viena moteris šaukia pareigūnams, kad jie nesiskiepytų, nes neturės vaikų. Pareigūnai reaguoja stojiškai.
Kitas vyras šaukia, kad protestuoja prieš galimybių pasą. Kai kurie protestuotojai ragina pareigūnus pereiti į jų pusę.
„Mes juk ne prieš jumis atėjom“, – sako vyras pareigūnams.
Viešojo saugumo tarnybos pareigūnus protestuotojai vadina kosmonautais arba argonautais. Labiausiai dėl riaušėms malšinti skirtis ekipuotės.
Prie Seimo atvyko ir mokytoja Astra Genovaitė Atsrauskaitė. Ji rėkė ant žurnalistų.
Kartas nuo karto protestuotojai pradeda švilpti, sušunka kokį šūkį, bet situacija apie 16:39 rami. Daug žmonių praeina ir žiūri, kas vyksta.
„Bet tai visas Seimas jau namuose. Nieko čia nėra“, – teigė viena moteris.
Minia prie Seimo pradėjo rinktis maždaug 16 valandą, tuo pačiu metu, kai Seimas pagal išankstinę darbotvarkę turėjo baigti darbą pirmąją rudens sesijos dieną.
Vis dėlto parlamentarai išsiskirstė maždaug pustrečios valandos anksčiau.
Sulaikytas Ragelskis
Portalas Delfi praneša, kad už viešosios tvarkos pažeidimą buvo sulaukytas save žurnalistu pristatantis Laurynas Ragelskis. Tai portalui patvirtino policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
L. Ragelskis sulaikytas Katedros aikštėje besibaigiant mitingui.
L. Ragelskis tiesiogiai transliavo ir šį penktadienį, ir rugsėjo 10 d. vykusį mitingą.
Policija ragino mitinguotojus skirstytis
Apie 16:15 pranešama, kad riaušių policija užtvėrė praėjimą nuo Žvėryno tilto ir Jasinskio gatvės. Žmonės būriuojasi aplink Žvėryno tiltą, bando patekti link Seimo, tačiau policija jų neraleidžia.
Panašiu metu prie Seimo pradėjo rinktis riaušių policija. Jie pildo esamas policijos pareigūnų pajėgas prie Seimo, kurių ten buvo daugiau nei 100. Apie 16 val. ten policijos pareigūnų yra keli šimtai.
Pareigūnai per garsiakalbius ragina mitinguotojus skirstytis.
Pranešama, kad dalis mitinguotojų ieško kitų maršrutų patekti prie Seimo, pavyzdžiui, Jasinskio gatve.
Sustoję netoli policijos, žmonės ėmė skanduoti „Gėda“. Apie 16 val. policija nuo Lukiškių aikštės išvežė kelis protestuotojus. Pareigūnai su skydais nustūmė žmones nuo Lukiškių aikštės sankryžos, atverdami kelią automobiliams.
Per garsiakalbį riaušių policija kartojo žmonėms, kad renginys baigėsi, prašė skirstytis, atlaisvinti važiuojamąją dalį. Pareigūnai Gedimino prospekte stovi pasirengę, su ginklais.
Prieš 16 val. įvykio vietoje buvo daugiau nei kelios dešimtys pareigūnų, spėjama, kad jų galėjo būti apie 100.
Dalis protestuotojų prie Vyriausybės buvo sustabdyti. Riaušių policija protestuotojus, kurių buvo beveik tūkstantis, nukreipė link Tauro kalno, Gedimino prospektu Seimo rūmų link jie nebuvo praleisti.
Mitingo organizatorius: galiu suvaldyti minią, jeigu policijos noras būtų
Lietuvos šeimų sąjūdžio, penktadienį organizavusio mitingą prie Vilniaus arkikatedros, vadovas Raimondas Grinevičius sako, kad galėtų suvaldyti Seimo link po mitingo traukiančią minią, jeigu to norėtų policija.
„Mes važiuojame į konferenciją dabar, bet jeigu noras policijos būtų, tai prašau – galiu suvaldyti, bet man atrodo, kad aš ne toks valdytojas kaip policija“, – BNS sakė R. Grinevičius.
Jis taip pat teigė kol kas nežinojęs, jog minia žmonių po mitingo traukė parlamento link, o šalia Lukiškių aikštės susidūrė su policijos pareigūnais. Vis dėlto, jis teigė, kad suvaldyti minią yra policijos reikalas.
„Čia ne mūsų kompetencija (...) Tam yra policijos pareigūnai. Mes nuo scenos viską gražiai išaiškinome, kad išsiskirstome ir viskas“, – kalbėjo Šeimų sąjūdžio vadovas.
Ribojamas eismas, gyventojai raginami atsisakyti nebūtinų kelionių
Policijai penktadienio pavakarę apribojus eismą gatvėse aplink Seimą, keičiami kai kurio viešojo transporto maršrutai, gyventojams rekomenduojama atidėti nebūtinas keliones į centrą.
„Viešasis transportas per Žaliąjį tiltą laikinai nekursuoja ir yra planuojamas troleibusų, autobusų nukreipimas“, – BNS sakė savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ atstovė Dovilė Marčinskaitė.
10 ir 17 troleibusai važiuos iki Gerosios vilties žiedo ir atgal, o 4 maršruto troleibusai ir 3G važiuoja Basanavičiaus gatve.
Pasak jos, kol kas pakeitimų yra tik dėl šių maršrutų, tačiau situacija greitai kinta. Tikimasi, kad užtvertas ruožas bus greitu metu atlaisvintas, tačiau gali būti vėlavimų.
„Jeigu įmanoma, reikėtų visas suplanuotas keliones būtent į centrą ir jo prieigas atšaukti arba rinktis ėjimą pėstute, nes šiuo metu visas centras yra užpildytas eismu ir sudėtinga tiek su transporto priemonėmis asmeninėmis, tiek su viešuoju transportu būtų judėti“, – sakė D. Marčinskaitė.
Eismas gatvėse aplink Seimą apribotas, kai po Lietuvos šeimų sąjūdžio mitingo Katedros aikštėje minia žmonių ėmė rinktis prie Seimo, o policijos pareigūnai mėgina jiems užtverti kelią.
Pareiškė savo reikalavimus: siūlo nušalinti keturis ministrus
Prieš 15 val. mitinge buvo perskaityta rezoliucija. Mitinguotojai reikalauja nedelsiant įvykdyti iki šiol mitinguotojų išsakytus reikalavimus.
„Pirma, atšaukti galimybių pasą ir visus su juo susijusius antikonstitucinius, piliečių segregaciją įvedančius Vyriausybės nutarimus ir poįstatyminius aktus.
Antra, sustabdyti visas privalomojo pobūdžio medicinines intervencijas prieš žmonių valią vykdant testavimą bei vakcinaciją ir atverti darbo paslaugų rinką ir transportą, mokyklas ir universitetus kontaktiniam mokymui be jokių išlygų. Vakcinacija taikant ekonominę ir institucinę prievartą yra nusikalstama. Ji gali būti vykdoma tik laisvu ir informuotu žmonių pasirinkimu.
Trečia, pašalinti iš Seimo darbotvarkės ir niekada nebenagrinėti šių įstatymų projektų: Partnerystės įstatymo, antra, Stambulo konvencijos ratifikavimo. Nustoti persekioti žmones dėl jų pažiūrų, nutraukti baudžiamąsias bylas, kurios remiasi nepagrįstais kaltinimais ir masinius atleidimus iš darbų už atsisakymą vakcinuotis“, – scenoje perskaityti reikalavimai.
Mitinguotojai taip pat reikalauja nušalinti nuo pareigų teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską, sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką Tomą Vytautą Raskevičių, vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę.
„Jeigu to nebus padaryta, pareiškiame, kad antikonstitucinius įstatymus ir nutarimus priimantis Seimas ir Vyriausybė prarado daugumos piliečių pasitikėjimą ir tautos įgaliojimus. Reikalaujame surengti pirmalaikius Seimo rinkimus“, – sakė mitinguotojai.
Pasak jų, šalies Konstitucijos garantas yra Lietuvos Respublikos prezidentas. Todėl mitinguotojai reiklauja G. Nausėdą krieptis į Konstitucinį teismą „dėl visų antikonstitucinių prigimtinės šeimos ir tradicinių vertybių griovimo ir žmonių segregaciją įvedančių norminių teisės aktų pripažinimo prieštaraujančiais LR Konstitucijai.
Antra, reikalaujame pareikšti politinį nepasitikėjimą LR ministrei pirmininkei Ingridai Šimonytei.
Trečia, vykdant paties prezidento viešai pareikštą iniciatyvą nedelsiant sušaukti nacionalinę piliečių asamblėją, pakviečiant visas visuomenes grupes ir regionus atstovaujančias organizacijas: bažnyčią, teisininkų bendruomenę, įstatyminiu būdu išspręsti klausimą dėl visuomenės stabilumo, pilietinės taikos ir valstybės ateities.
Kviečiame prie šios mitingo rezoliucijos jungtis visus piliečius ir visuomenines jėgas, atmesti tarpusavio nesutarimus ir pradėti bendrą darbą dėl Lietuvos valstybės ateities. Pagal Konstituciją, tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos konstitucinę santvarką“, – reikalauja mitinguotojai.
Mitinguotojai taip pat kviečia prie įsteigtos koordinacinės tarybos jungtis šalies profsąjungas, verslininkus ir kitas visuomenines organizacijas.
Portalo tv3.lt žurnalistai, dirbantys Katedros aikštėje pranešė, kad šiek tiek po 15 val. užsidegė aikštėje esanti šiukšlių dėžė.
Atskubėję gaisrininkai ugnį užgesino.
Gagas: du žmonės išvesti
Prieš 14 val. policija pranešė iš mitingo išvedusi du asmenis. Anot Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Sauliaus Gago, policijos pareigūnai stebi situaciją, į mitingą atvykstančiųjų srautus.
„Galbūt reikalinga padėti reaguliuoti eismą ir panašiai. Taip pat vykdome bendrąsias policijos priemones – žiūrime, ar asmenys, vairuojantys transporto priemones yra blaivūs ir panašiai“, – žurnalistams teigė S. Gagas.
Taip pat vyksta ir į Katedros aikštę norinčių patekti asmenų patikra. Tikrinami tie asmenys, kurie policijai kelia susirūpinimą.
„Jeigu yra didelis krepšiai, kas juose yra, kad nebūtų sužalojami mitingo dalyviai ar kiti asmenys“, – sako S. Gagas.
Policija sako radusi pas asmenis pirotechnikos gaminių.
„Manome, kad pirotechnika tokią dieną tokiame renginyje nereikalinga. Dar negaliu komentuoti, kokie tiksliai ten gaminiai, kokio stiprumo, kokios klasės, nes einant pas jus (žurnalistus – aut. past.) patekau į tą situaciją“, – teigė S. Gagas.
Policija praneša, kad apie 14 val. sulaikyti 2 asmenys, pas juos rasta galimai pirotechnikos gaminių.
Patikros postuose nustatyta 14 administracinių nusižengimų už KET pažeidimus (saugos diržų nesegėjimas, transporto priemonės be atliktos techninės apžiūros, neapdraustos privalomuoju draudimu), pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 str. 1 d. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti).
Automobiliai piktybiškai į miestą nėra neįleidžiami
Prieš 13 val. renginio vedėjas ir organizatorius A. Orlauskas pranešė, kad ne visi žmonės, norintys atvykti į mitingą yra įleidžiami į Vilnių.
Vilniaus policijos apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja tv3.lt informavo, kad apie 13 val. informacijos dėl neįleistų į miestą transporto priemonių, policija neturi.
Tačiau patvirtinama, kad policija prie įvažiavimų į miestą budi.
„Prie įvažiavimo į miestą budi mūsų ekipažai, dalis tų policijos pajėgų, kurios šiandien dirba renginio metu. Kad piktybiškai žmonės būtų neįleidžiami – tokios informacijos neturime“, – tv3.lt sako J. Samorokovskaja.
Gali būti stabdomi autobusai, sunkiasvorės transporto priemonės ir pavieniai automobiliai, galimas vairuotojų blaivumo patikrinimas.
„(Tikslas – aut. past.) – užtikrinti viešąją tvarką ir visuomenės saugumą“, – teigia J. Samorokovskaja.
Turgaviečių ir prekyviečių astovas: šalin Vyriausybę!
Šiek tiek po 14 val. mitinge pasisakė ir Lietuvos prekyviečių ir turgaviečių asociacijos vadovas Vytenis Butkevičius. Jis teigė, kad Vyriausybė nesusitvarkė su pandemijos iššūkiais.
Pasak jo, žmonės patys yra verčiami ignoruoti Vyriausybės sprendimus.
„Tokio politinio cinizmo neatrasi nei vienoje ES valstybėje“, – sakė V. Butkevičius.
Jis ragino Vyriausybę trauktis.
„Šalin Vyriausybę!“ – nuo scenos šaukė V. Butkevičius.
Pasak jo, Vyriausybės sprendimai valdant pandemiąj yra pertekliniai.
„Vyriausybės vykdoma politika naikina vidurinę visuomenės klasę <…> smulkųjį ir vidutinį verslą“, – sako V. Butkevičius.
Jis kvietė pažiūrėti į neva didžiųjų verskų pandemijos metu išaugusius pelnus.
„Mes turime teisines priemones atstatydinti šią Vyriausybę ir privesrti surengti mūsų valstybėje priešlaikinius rinkimus. Mūsų kelias – referendumas dėl priešlaikinių rinkimų“, – sakė V. Butkevičius ir pažadėjo surinkti reikiamus parašus.
Apie 14 val. pasirodė Romas Dambrauskas, nuo scenos kalbėjo Nida Vasiliauskaitė.
Nuo scenos skrieja kaltinimai valdžiai bandant atimti vaikus, prievarta vakcinuojant. Mitinguotojų minia skanduoja „Gėda!“
Į mitingą atvykti negalėjo Račkova ir Sabaliauskaitė
Į mitingą negalėjusių atvykti ankstesnių mitingų organizatorių ir dalyvių Adelinos Sabaliauskaitės ir Vitoldos Račkovos kalbos dalyvius pasiekė vaizdo įrašų formatu.
A. Sabaliauskaitė vaizdoįraše teigė, kad jai draudžiama atvykti į mitingą. Ji kaltinama riaušių organizavimu, disponavimu narkotinėmis medžiagomis ir kitomis nusikalstamomis veikomis.
„Suprantu, kad kaltinimų neliktų, jeigu tapčiau spalvota“, – sakė A. Sabaliauskaitė.
„Šiandien valstybė rūpinasi nelegalais, perka, nuomoja jiems namelius už milijonines sumas, bet savo žmonėms kuria gerovės valstybę tik žodžiais“, – sakė A. Sabaliauskaitė.
V. Račkova taip pat įrašė vaizdo įrašą, kuris buvo įjungtas scenoje.
„Deja, bet šiandien tik taip galiu su jumis būti šią svarbią dieną, kai visi susirinkote išreikšti nepasitenkinimo priimamais diktatoriškais bei segregaciniais sprneidmais bei įstatymais. <...> Vilnius jau tapo liberastų ir komunistfašistų sostine, bet mes visi žinome ir suprantame, kad tai laikina“, – kalbėjo V. Račkova.
Orlauskas: „Ši valdžia iš išgąsčio daro viską“
Pirmieji protestuotojai Katedros aikštėje pasirodė jau apie 8 val. ryte. Apie 10 val. Katedros aikštėje buvo matyti maždaug pora šimtų protestuotojų.
Mitingas turėjo prasidėti 10:30, tačiau vėlavo. Pirmasis ant scenos žengė Artūras Orlauskas. Jis teigė, kad paskutiniai mitingo akcentai buvo sudėlioti dar penktadienį ryte. Į sceną išėjęs A. Orlauskas teigė, kad „Ši valdžia iš išgąsčio daro viską“.
Mitingo pradžioje stojo tylos minutė, vėliau nuskambėjo Tautiška giesmė.
Nuo scenos skaitytos ir užsienio šalių atstovų kalbos. Šeimų sąjūdis teigė gavęs Vengrijos Nacionalinės Asamblėjos narės Katalin Novák sveikinimą, scenoje buvo įjungtas lietuvių kalba įgarsintas jos sveikinimas. Vėliau ant scenos žengė „Alternative for Germany“ (AfG) atstovas Steffen Kotré. Ši partija yra nacionalistinė dešiniojo sparno Vokietijos partija, vertinama kaip populistinis judėjimas.
Scenoje pasirodė ir aktorė Inesa Paliulytė.
Darius Trečiakauskas užlipęs ant scenos teigė, dabartinės valdžios Laikas baigėsi. Vėliau ant scenos buvo įjungtas sumontuotas vaizdo įrašas, kuriame girdėti, kaip Gabrielius Landsbergis sako, kad „Seimas turi eiti lauk“. Vaizdo įrašas buvo sumontuotas.
Nuo scenos susirinkusius sveikino vaikų sveikatą saugančio judėjimo atstovai iš Latvijos. Tiesa, jie kreipėsi ir kalbėjo rusiškai. Jie pabrėžė, kad kiekvienas asmuo turi būti lygus prieš įstatymą.
Kunigas: valdžia sako, kad mes neatstovaujame tautos
Kunigas Robertas Grigas taip pat žengė ant scenos. Kunigas sakė, kad prieš daugiau nei 30 metų jo kartos žmonės rinkosi į tokį patį gausų mitingą, kuriame taip pat prašė vykdyti lietuvių valią.
„Dabar mes esame tie patys žmonės arba jų palikuonys su tais pačiais reikalavimais ir simboliais, bet kažkodėl vyraujanti žiniasklaida ir valdančioji grupuotė sako, kad mes esame kiti, neginame Lietuvos, jos neatstovaujame“, – nuo scenos kalbėjo R. Grigas.
Kunigas R. Grigas sako pats pasiskiepijęs nuo koronaviruso, tačiau į mitingą atėjęs dėl solidarumo.
„Vyriaujanti žiniakslaida ir valdančiųjų valdovai žiūrėdami į mus klausia: ko jie nori, kuo jie nepatenkinti? Dėl praktiškai prievartinės skeipų, be kurių grąsoma eliminuoti iš gyvenimo, dėl ideologinių pažiūrų ir elgsenos diktatą primenančios Stambulo konvencijos, dėl prigimtinės vyro ir moters kuriamos šeimos, kartu tautos ateitį pakertančių vienalyčių partnerysčių, dėl narkotikų, svaigalų propagandos“, – vardija kunigas.
Jis teigė, kad tai, jog mitinge nėra valdančiųjų atstovų, rodo, kad valdžia neva neatstovauja daugumos. Apie R. Grigo pasisakymus socialiniuose tinkluose tv3.lt jau yra rašęs anksčiau.
Žmonės mosikuoja vėliavomis, kadangi penktadienį šilta, dalis dalyvių nuo šilumos slepiasi pavėsyje, po skėčiais. Po skambių pasisakymų aidi plojimai, palaikymo šūksniai.
Kvietimą atvykti išgirdo Petkevič
A. Orlauskas teigė, kad mitingo organizatoriai išsiuntė kvietimus valdantieisiems dalyvauti proteste. Tačiau dalyvauti sutiko tik Seimo narė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovė Beata Petkevič.
Ji teigė, kad jai garbė būti ant scenos, mitingo dalyvius ji skatino priešintis. Pasak jos, tai, kad Seimas, Vyriausybė yra aptverti, pasako daug apie valdančiuosius. Parlamentarė džiaugėsi, kad mitingas vyksta Katedros aikštėje.
„Čia prasidės ir naujos Lietuvos atgimimas“, – nuo scenos kalbėjo B. Petkevič.
Pasak jos, pastaruoju vykstantys mitingai parodė, kad visuomenė yra vieninga.
„Mes kartu kovosime prieš leftizmo, genderizmo idėjas ir jų stumimą vaikams mokyklose“, – sakė B. Petkevič bei pridūrė, kad kovoti reikia ir už melą, kurį neva skleidžia valdantieji.
Grinevičius: pasiruošti mitingui buvo sunku
Pasiruošti mitingui, anot Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininko Raimondo Grinevičiaus buvo labai sunku. „Trukdė kažkieno spaudimas ir verslui, ir paslaugų teikėjams“, – teigė jis.
Finansavimo protestui neskyrė nei politikai, nei užsienio šalys, viskas sumokėta iš Lietuvos šeimų sąjūdžio ir žmonių paaukotų lėšų, patikino R. Grinevičius.
Prie Katedros aikštės, anot jo, šiandien turėtų susirinkti tiek žmonių, kiek buvo Vingio parke gegužės 15 dieną, „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ metu: „Ne mažiau 10 tūkstančių“.
Žmonių prie Seimo, Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininkas teigė, tikėtis nereiktų: „Mūsų mitingas yra suderintas čia, o kas prie Seimo bus, tai ne mano kompetencijoje“.
Paklaustas, ar organizacija gali užtikrinti, kad mitingas vakare neperaugs į riaušes, kaip buvo rugpjūčio 10 dienos metu, R. Grinevičius teigė, kad jų mitingai „visi saugūs“: „Su policija viskas suderinta, bendras darbas“.
Reikalavimai valdantiesiems, anot jo, išlikę tokie pat, kokie ir buvo gegužės 15 dieną. Apie galimybių pasą jis įvardijo kaip pagrindinę problemą, įaudrinusią visuomenę. „Galimybių pasas sukurtas riboti užsikrėtimus. Bet jūs man pasakykite, kuo skiriasi skiepytas žmogus nuo neskiepyto. Jis lygiai taip pat tą virusą nešioja. Mes turime Klaipėdos mero pavyzdį. Galimybių pasas COVID problemos nesprendžia“.
Naujai susikūrusios politinės partijos per ateinančius Seimo rinkimus tikėtis nereikėtų, sako R. Grinevičius. Jo teigimu, Lietuvos šeimų sąjūdis palaikys „sąžiningus politikus“.
Ant scenos žengęs R. Grinevičius teigė, kad protestuotojai neplanuoja eiti mitinguoti prie Seimo ar Vyriausybės.
Protestuotojai į mitingą atvyko nešini vėliavomis, plakatais, bugnais, prašė nusifotografuoti su vietoje dirbančiais policijos pareigūnais.
„Dž. Sorošą lauk iš Lietuvos!“ – rašoma ant vieno plakato.
„Mažiau Briuselio, daugiau sveiko proto!“ – skelbia kitas plakatas.
„Seimo narys be sąžinės, tauta be ateities“, – rašoma ant dar vieno plakato.
Mitingo dalyvių rankose matyti plakatų ne tik su lietuviškais užrašais, bet ir su lenkiškais, angliškais ir vokiškais žodžiais.
Protesto akcija rengiama prieš numatytus ribojimus galimybių pasų neturintiems asmenims, kaukių dėvėjimą mokyklose, kitas pandemijos valdymo priemones, Partnerystės įstatymą, Stambulo konvenciją.
Policijos pareigūnai atliks kai kurių atvykstančiųjų į mitingą patikras
Policijos pareigūnai penktadienį atliks kai kurių asmenų, penktadienį atvykstančių į mitingą sostinės Katedros aikštėje, patikras.
Kaip LRT radijui penktadienį sakė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas, siekiant užtikrinti renginio saugumą, policija, be kita ko, tikrins, ar neįsinešama pavojingų daiktų, akmenų ir pan.
„Bus atliekamos pasirinktinai žmonių patikros, prašytume žmonių supratimo, kad vykdytų policijos pareigūnų prašymus, nurodymus, taip bus paprasčiau, nuotaika bus nesugadinta tiek mitingo dalyviams, tiek pareigūnams, tiek miestiečiams“, – kalbėjo sostinės policijos vadovas.
Anot jo, Vilniaus policijos pareigūnams penktadienį prižiūrėti tvarką mitingo metu padės iš kitų šalies apskričių atvykstantys policininkai ir tikimasi, jog kitų tarnybų pagalbos neprireiks.
„Šiuo metu neplanuojame Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų ir manome, kad jų neprireiks“, – pridūrė S. Gagas.
Anot jo, su mitingo organizatoriais bei sostinės savivaldybe sutarta, kad eismas šalia Katedros esančiomis Šventaragio ir T. Vrublevskio gatvėmis nebus stabdomas.
Lietuvos šeimų sąjūdis siekė mitingą surengti prie Seimo, penktadienį šiam pradedant rudens sesiją, tačiau negavo leidimo rinktis prie parlamento po ankstesnio į riaušes peraugusio mitingo rugpjūčio mėnesį.
Prieš penktadienį vyksiantį mitingą sostinėje mobilizuotos pareigūnų pajėgos, tvoromis aptvertos valdžios institucijos.
Mitingą organizuojantis Šeimų sąjūdis yra paraginęs atvyksiančiuosius į mitingą Katedros aikštėje laikytis įstatymų ir protestuoti taikiai.
Rugpjūčio 10 dieną apie 5 tūkst. žmonių buvo susirinkę prie Seimo protestuodami prieš Vyriausybės tuomet planuotus ribojimus, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Protestas peraugo į riaušes, dėl jų sulaikyta keliasdešimt asmenų, pradėti ikiteisminiai tyrimai.
Lietuvos šeimų sąjūdis rugsėjo 10 dieną planavo surengti mitingą prie Seimo, tačiau savivaldybė, persvarsčiusi anksčiau išduotą leidimą, nusprendė renginio neleisti.
Ji sprendimą argumentavo per dideliu mitinguotųjų skaičiumi ir žvalgybos perspėjimais apie išaugusią smurtinių išpuolių per protestus tikimybę ir kitus galimus pavojus.
Rugpjūčio 10 d. vykęs mitingas peraugo į riuašes. Akimirkos iš riaušių:
Riaušių prie Seimo tyrime sulaikyti Lobovas ir Kandrotas
Tyrime dėl riaušių prie Seimo policija sulaikė Andrių Lobovą ir Antaną Kandrotą.
„Patvirtiname, kad jūsų įvardinti asmenys yra sulaikyti“, – BNS sakė prokuratūros atstovė Gintarė Šatkauskaitė-Vitkauskienė.
A. Lobovas išgarsėjo per vadinamuosius Garliavos įvykius, A. Kandrotas yra žinomas Celofano pravarde.
Prokuratūra detalesnę informaciją žada pateikti vėliau.
Jos atstovai teigia, kad vykdomas bendras tyrimas dėl riaušių prie Seimo, dėl pas kai kuriuos jų dalyvius rastų narkotinių medžiagų ir dėl informacijos apie privatų gyvenimą rinkimo. Tiriamas ir epizodas dėl neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo. Jis pradėtas reaguojant į socialiniuose tinkluose pasirodžiusius siūlymus už atlygį atskleisti riaušes malšinusių pareigūnų asmens duomenis.
„Yra vienas tyrimas ir trys straipsniai“, – BNS sakė tyrimą kontroliuojantis Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Romualdas Betingis.
Anksčiau skelbta, kad ikiteisminiame tyrime dėl riaušių įtarimų iš viso sulaukė 38 asmenys, byloje taip pat yra 23 nukentėjusieji.