Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius Seimo posėdyje pareiškė, kad rudens sesijoje svarbu priimti mokesčių reformą.
Valdantieji prieš kelias savaites sutarė neskubinti jos priėmimo dėl kilusių ginčų tiek su opozicija, tiek pačios koalicijos viduje.
A. Butkevičius tikino, kad nepriėmus reformos Lietuva negaus 230 mln. eurų lėšų iš Europos atsigavimo fondo, nors šios lėšos jau galimai numatytos kitų metų biudžeto projekte.
„Tos lėšos, kurios turi pasiekti šiais metais Lietuvą, 230 mln. eurų dar nėra gautos ir neaišku, ar jos bus gautos. Jos, aš manau, yra suplanuotos šių metų biudžeto išlaidose, tai yra sveikatos sistemai, švietimo sistemai, skaitmenizacijai ir taip toliau“, – sakė A. Butkevičius.
„Jeigu tų lėšų negausime, kyla klausimas, ar mes finansuosime iš savo biudžetų suplanuotų ar tiesiog perkelsim kai kurių priemonių įgyvendinimą vėlesniam laikotarpiui?“, – teigė jis.
A. Butkevičius taip pat atkreipė dėmesį į komercinių bankų pelnų problematiką.
„Pinigų daug, bet bankai tiek ir verslui, tiek ir namų ūkiams (...) taiko pačią didžiausią palūkanų normą iš visų euro zonos šalių, o paskolų prieinamumas tarp visų ES šalių Lietuvos verslui ir namų ūkiams yra pats blogiausias. Tai aš manau čia turi būt mūsų kaip politikų tokia iš prioritetinių sričių“, – sakė jis.
Tuo metu liberalūs politikai tikisi, kad rudenį galop bus priimtas Civilinės sąjungos įstatymas, reglamentuojantis gyvenimą nesusituokus tiek skirtingų, tiek tos pačios lyties poroms.
Valdančiosios Laisvės partijos frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas tvirtino, kad diskusijos dėl įstatymo jau ir taip per ilgai užsitęsė.
Anksčiau šiemet Seimas šiam projektui pritarė svarstymo stadijoje, tad įstatymui priimti reikalingas paskutinis balsavimas.
„Man atrodo, kad visi kampai, visi niuansai jau iš esmės yra apsvarstyti, visi variantai tikrai yra aptarti ir šį klausimą norėtųsi, kaip ir kitus pradėtus klausimus, rudens sesijoje užsibrėžti pabaigti“, – sakė V. Mitalas.
Kritika valdantiesiems
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnės pirmoji pavaduotoja Guoda Burokienė Seimo posėdyje kritikavo valdančiųjų politiką.
„Konservatorių, liberalų ir laisviečių vykdomą politiką galima įvardinti kaip paprasčiausią buhalteriją, kai viskas matuojama tik lentelėmis nuolat ieškant, kaip panaikinti kokią nors socialinę, bet pelno neatnešančią funkciją“, – sakė parlamentarė.
G. Burokienė siūlė atkreipti dėmesį į finansiškai pažeidžiamesnes visuomenės grupes.
„Siūlome dėl maisto kainų steigti nepriklausomą maisto tarybą kaip platformą, kurioje akademikai, ūkininkai, perdirbėjai, mažmenininkai ieškotų galimų sprendimų, siūlymų“, – teigė Seimo narė, kalbėdama apie brangstantį maistą.
„Siūlome ir palengvinti gyventojams finansinę naštą, susijusią ir su viešuoju transportu, mūsų nuomone, itin mažas pajamas gaunantys senjorai, neįgalieji, sergantys sunkiomis ligomis galėtų nemokamai važiuoti miesto ir priemiestiniu viešuoju transportu“, – sakė G. Burokienė.
„Valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė kaip vieną sesijos svarbesnių projektų nurodė siūlymą kurti seksualinių nusikaltėlių registrą.
Anot jos, frakcija su kitomis politinėmis jėgomis dėl paramos dar nesikalbėjo, tačiau tą planuoja padaryti.
„Tikrai planuojame ir kviesime, prašysimės į jų frakcijos posėdžius, norėsime pristatyti ir tikrai bendrausime ir su valdančiaisiais, ir su opozicija“, – žurnalistams sekmadienį Seime teigė A. Norkienė.
Ji taip pat pridūrė, kad šioje sesijoje tikisi kitokio bendradarbiavimo su valdančiaisiais.
„Tikiuosi, kad valdančioji dauguma neblokuos mūsų pasiūlymų. Ta patirtis tokia vis tik sufleruoja, kad nors teikiama ir geriausius, racionaliausius pasiūlymus, vis tik jie yra atmetami, dalis paskui yra perkeliama į pačių projektus. Tai tikimės to geranoriškumo, vis dar tikimės ir požiūris, nuostatos į opoziciją, aš tikiuosi, keisis nuo šio rudens“, – posėdyje sakė A. Norkienė.
Sekmadienį Seimo nariams buvo pateiktas rudens sesijos darbų programos projektas, jam siūlymus teikė prezidentas, Vyriausybė, Seimo komitetai ir frakcijos.
Už darbų programą per pateikimą balsavo 59 Seimo nariai, prieš buvo aštuoni, o susilaikė 40 parlamentarų.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sekmadienį teigė, kad svarbiausias sesijos darbas bus 2024 metų valstybės biudžeto priėmimas, kurio svarstymus tikrai palies priešrinkiminės nuotaikos. Ji taip pat perspėjo, kad prieš kitąmet vyksiančius trejus rinkimus politiniame lauke stiprės populistinė retorika.