Apie tai kalbame su „Baltijos tyrimų“ direktore Rasa Ališauskiene.
Jūsų tyrimas rodo, kad prieš rinkimus daugėja žmonių, palaikančių Vyriausybę. Ar tai yra įprasta ir kokios tai gali turėti įtakos rinkimų rezultatams?
Tai nėra įprasta, nes nuo 1996-ųjų metų mes kiekvieną mėnesį šį klausimą užduodame tarp visų institucijų. Lietuvoje buvo įprasta, kad kuo arčiau rinkimai, tuo žmonės Vyriausybės darbu labiau nepatenkinti. Tai yra pirmas kartas per 15 metų, kai likus mažiau nei mėnesiui iki rinkimų Vyriausybės vertinimas gerėja ir tai yra 51 proc. žmonių, kurie darbą vertina teigiamai.
Ar galima manyti, kad už valdančiuosius bus daugiau balsuojama?
Galima sakyti, kad taip, nes Vyriausybei vadovauja valdančiųjų atstovai. Tai nedaro žalos, o jiems dar ir padeda.
Matome, kad žmonės ketina mažiau eiti balsuoti. Gal galima nusakyti, kiek tokių žmonių yra? Gal net galima išskirti pagal amžiaus kategorijas, kad būtų aiškiau – kam čia nepalanku?
Labiausiai aktyvūs planuoja būti kaip visada – vyresni nei 50-ies metų žmonės, moterys, asmenys su mažesnėmis pajamomis, pensininkai. Mažiau aktyvūs yra jaunesni žmonės. Jeigu vertintumėme, tai mažesnis aktyvumas mažiau kenkia socialdemokratams ir konservatoriams. Daugiausia tai nurėžtų nuo liberalių partijų. Neaišku, kaip tai paveiktų „Darbo partiją“, nes elektoratas nėra pats vyriausias. Mažesnis naudingumas būtų mažiau naudingas valstiečiams.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.