Apie tai Eltai patvirtino Seimo kanceliarija.
„Patvirtiname, kad Seimo kanclerio įsakymu yra sudaryta komisija patikrinimui dėl galimo įslaptintos informacijos praradimo ar neteisėto atskleidimo atlikti. Teisės aktai tokiam patikrinimui atlikti numato terminą iki 30 darbo dienų, tad komisijai nustatytas terminas iki birželio 14 d. atlikti patikrinimą ir pateikti išvadą“, – teigiama Eltai atsiųstame Seimo kanceliarijos komentare.
Taip pat informuojama, kad komisija sudaryta vadovaujantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu, Patikrinimo dėl galimo įslaptintos informacijos praradimo ar neteisėto atskleidimo atlikimo rekomendacijomis.
Tokį patikrinimą kanceliarijai pavedė atlikti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Kreipiausi į Seimo kanclerę ir pavedžiau išnagrinėti pranešimus apie galimą slaptos informacijos nutekėjimą, kaip numato Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymas“, – komentare Eltai nurodė Seimo vadovė.
Į institucijas dėl galimai nutekintos informacijos kreipėsi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Seime Dainius Gaižauskas. Politikas Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) prašė ištirti, ar spaudoje pasirodžius publikacijoms apie vykdytą parlamentinį tyrimą, nebuvo neteisėtai atskleista laikinosios komisijos rinkta ir naudota slapta medžiaga.
Savo ruožtu Generalinė prokuratūra, savo atsakymą adresavusi tiek D. Gaižauskui, tiek V. Čmilytei-Nielsen bei Valstybės saugumo departamentui (VSD), nurodė, kad „valstiečio“ klausimus galėtų atsakyti tyrimas, kurį atlieka paslapčių subjekto – šiuo atveju, Seimo – vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Prokuratūra savo rašte nurodo, jog tik gavusi paslapčių subjekto atlikto tyrimo išvadą, galės priimti sprendimą dėl D. Gaižausko prašymo – pradėti ar nepradėti ikiteisminį tyrimą.
Tuo metu STT savo atsakyme D. Gaižauskui nurodo, jog laikinajai tyrimo komisijai neperdavė neteiktinos informacijos. Tarnyba taip pat tikina neturinti duomenų, kokia medžiaga, susijusi su STT, buvo teikiama komisijai kitų liudytojų ar institucijų atstovų.
Parlamentinio tyrimo išvadų patvirtinimui Seime liko paskutinis balsavimas. Nors tai planuota daryti ketvirtadienį, visgi posėdžio išvakarėse klausimas iš darbotvarkės buvo išbrauktas.
VSD pranešėjo komisijos išvadose metamas šešėlis prezidentui Gitanui Nausėdai bei specialiųjų tarnybų vadovams. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui G. Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant G. Nausėdos rinkiminę kampaniją. Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius.
Prieš kelias savaites Seimo Etikos ir procedūrų komisija konstatavo, kad laikinoji parlamentinė komisija neteisėtai atskleidė Tomo Gailiaus tapatybę. Išvadose taip pat teigiama, kad komisijos pirmininkas Vytautas Bakas tyrimo metu veikė šališkai, o pati komisija viršijo įgaliojimus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!