Oponentai purkštauja, kad socialdemokratai tęsia komunistų nomenklatūrinę tradiciją, kur darbinti savus – partinės kultūros dalis. Socdemai atkerta, kad darbo vietų skirstymas pagal pažintis – nei jų išradimas, nei partinis bruožas. Esą politinio pasitikėjimo pareigos visada buvo ir liks bet kurios partijos politiko pasirinkimu.
Seimo koridorius mina ne tik parlamentarai, bet ir jų padėjėjai bei patarėjai. Aiškėja, kad šią kadenciją tarp Seime dominuojančių socdemų yra ir kelių iš jų žmonos.
Seimo nario Sauliaus Čaplinsko žmona Irma Čaplinskienė yra kito parlamentaro Giedriaus Drukteinio patarėja. O finansų ministro Šadžiaus žmona nuo kovo 3-iosios yra frakcijos Seime referentė.
TV3 Žinios pabandė pasibelsti į kabinetus, kuriuose darbuojasi parlamentarų patarėjai ir padėjėjai. Tačiau nors Seimo pavasario sesija jau prasidėjusi, darbo vietose nei jų, nei pačių parlamentarų nėra – plenariniai posėdžiai nevyksta, tad vieni lieka namuose, kiti išvykę į komandiruotes.
O ir telefonu bandant pašnekinti Saulių Čaplinską, jis į kalbas nesileido: „Jūs visų kitų irgi klauskit tada. <...> Jau atsakiau, jūs turbūt girdit, kad aš...“
Tačiau pavyko pasikalbėti su Irmą Čaplinskienę patarėja paskyrusiu Giedriumi Drukteiniu. Jis tikino, kad jokios politinės įtakos ir nepotizmo jos priėmime į šias pareigas nėra.
„Irma Čaplinskienė yra puiki komunikacijos specialistė. Aš ją pažįstu labai seniai, aš ją pakviečiau į šitą darbo vietą, aš jai pasiūliau, mes sutarėm dėl sąlygų, ji kuo puikiausiai dirba, ir aš jai neturiu jokių pretenzijų“, – tikino Seimo narys.
Taisyklių nepažeidė
Seimo kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė sako, kad patarėjų, padėjėjų ir frakcijos referentų pareigos yra politikų apsisprendimo reikalas.
„Seimo kanceliarijoje tie procesai labai aiškūs – vyksta atrankos, konkursai, kartais vidinės atrankos. O šiuo atveju, kalbant apie politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojus, tai pats pavadinimas pasako, kad tai žmonės, kuriais politikai turi pasitikėti asmeniškai. Tai čia yra politikų klausimai“, – sakė Seimo kanceliarijos atstovė.
Socialdemokratų frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas tikina, kad Šadžiuvienė referentės pareigas gavo ne dėl pavardės, o dėl kompetencijų.
„Aš asmeniškai pagalvojau apie Šadžiuvienę dėl to, kad viena – grįžo po 6 metų iš Liuksemburgo. O kita – teko turėti reikalų, kai dirbo Valstybės departamento direktoriaus pavaduotoja. Visada pasižymėjo tokiais administraciniais gebėjimais, tokiu pareigingumu, taktas, solidumas“, – teigė R. Motuzas.
„Užsienio reikalų ministerijoje tiek kiek ministrų buvo socialdemokratai, tiek tokių atvejų pasitaikydavo dešimteriopai daugiau <...> Draugai iš darželio, kiemelio ar partinio ratelio tapdavo ambasadoriais, kai šiaip normalūs žmonės tampa per 20-30 metų“, – sakė konservatorius Žygimantas Pavilionis.
Socialdemokratai ginasi – darbo vietų dalybos tarp savų nėra nei jų vienų, nei naujas reiškinys.
„Lietuva yra švogerių kraštas, giminių. Visiems reikia darbo. <...> Balandžio pirmoji“, – šitaip juokavo Seimo biudžeto ir finansų komitetui pirmininkaujantis Algirdas Sysas.
Ne tik socialdemokratų problema
Vis dėlto, nepotizmas – ne tik socialdemokratų problema. 2020-aisiais, kai Valdas Benkunskas dar ėjo Vilniaus vicemero pareigas, netrukus po vestuvių su soliste Vismante Benkunskiene, tais pačiais metais ji visu etatu tapo Benkunsko partietės konservatorės Paulės Kuzmickienės padėjėja.
Tačiau didžiausias praėjusios kadencijos nepotizmo skandalas teko „laisviečiams“. Partijos pirmininkės Aušrinės Armonaitės bendraklasė ir kursiokė Agnė Belickaitė įsidarbino šiltoje vietoje „Lietuvos geležinkeliuose“, gavo atlyginimą didesnį nei 4 000 eurų į rankas.
Nors ministrė teisinosi, kad į jokius ministerijoms pavaldžių įstaigų konkursus nesikiša, galiausiai A. Belickaitė pati atsistatydino iš pareigų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





















































































































































































































































