• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas svarstys siūlymą globėjams praplėsti teisę tvarkyti nepilnamečių vaikų turtą.

Seimas svarstys siūlymą globėjams praplėsti teisę tvarkyti nepilnamečių vaikų turtą.

REKLAMA

Po pateikimo bendru sutarimu šią savaitę pritarta Civilinio kodekso bei Notariato įstatymų pakeitimams, numatantiems, kad ne tik tėvai, bet ir globėjai turėtų galimybę sudaryti sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu.

Anot pataisų iniciatoriaus liberalo Vitalijaus Gailiaus, siūlomas teisinis reguliavimas yra būtinas ir labai svarbus siekiant apginti vaiko interesą, o dabartinė tvarka – ydinga ir užkerta galimybę globėjams tinkamai bei efektyviai ginti vaiko teises ir teisėtus interesus, sukuria teisinio neapibrėžtumo situacijas, skirtingą institucijų požiūrį šiuo klausimu.

„Pažymėtina, kad šiuo metu teisinis reguliavimas dėl sandorių, susijusių su nepilnamečio vaiko turtu, vaiko globėjo atžvilgiu iki galo nėra aiškus“, – pristatydamas siūlymą kalbėjo parlamentaras.

Siūloma įtraukti globėjus

Dabar Civilinis kodeksas reglamentuoja, kad tik tėvai be išankstinio teismo leidimo neturi teisės atlikti perleisti, įkeisti vaikų turto. Įstatymai taip pat numato, jog sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu, notaras tvirtina tik tada, kai tėvai pateikia reikiamą informaciją ir ją pagrindžiančius dokumentus.

Į abi šias nuostatas siūloma įtraukti globėjus.

Seimo nario teigimu, galiojantys įstatymai lemia tai, jog globėjai išeikvoja gerokai daugiau laiko sąnaudų nei tėvai siekdami užtikrinti geriausius vaiko interesus tvarkydami ir naudodami vaiko turtą, o geriausias to pavyzdys – palikimo priėmimas arba atsisakymas priimti palikimą vaiko vardu.

REKLAMA
REKLAMA

„Projektai parengti diskutuojant su mano patarėja, kuri ilgą laiką gynė vaiko teises teismuose ir dešimtimis atvejų susidūrė su skirtingu traktavimu. Šis reglamentavimas akivaizdžiai pažeidžia ne tik vaiko teises ir interesus, teisėkūros principus, lemia didelį teisinį neapibrėžtumą, bet ir apsunkina globėjų, nepilnamečių atstovų pagal įstatymą, pareigų vykdymą, todėl teisės akto projektas yra aktualus ir būtinas“, – sakė V. Gailius.

REKLAMA

Šiuo metu norėdami vaiko vardu priimti ar atsisakyti palikimo be išankstinio teismo leidimo kreiptis į notarą gali tik tėvai, todėl, pasak liberalo, dažnu atveju notarai globėjams nurodo kreiptis į teismą vadovaujantis Civilinio kodekso nuostatomis su prašymu išduoti teismo leidimą, o šie atsisako prašymus tenkinti bei nukreipia atgal į notarus.

„Aprašyti procesai gali išsitęsti laike ilgiau nei tris mėnesius, dėlto globėjas (rūpintojas) bus priverstas kreiptis į teismą atnaujinti terminą priimti arba atsisakyti priimti palikimą vaiko vardu, kurį teismas atnaujina tik dėl priežasčių, kurias pripažįsta svarbiomis“, – nurodoma pataisų aiškinamajame rašte.

REKLAMA
REKLAMA

V. Gailiaus teigimu, tokie procesai taip pat reikalauja globėjo finansinių sąnaudų, nes prašymai dėl termino atnaujinimo priimti arba atsisakyti priimti palikimą yra apmokestinami žyminiu mokesčiu, taip pat proceso metu gali būti reikalinga mokama teisininkų konsultacija.

Pasak liberalo, priėmus įstatymų projektus bus užtikrintas vienodas teisės aiškinimas bei taikymas, sumažės teismų krūvis, bus pašalintas teisinis vakuumas.

„Globėjo pareigų įgyvendinimo procesas bus žymiai paprastesnis ir aiškesnis ne tik globėjui, bet ir kitoms institucijoms, sprendžiančioms klausimus, susijusius su nepilnamečių vaikų turto tvarkymu“, – teigia pataisų iniciatorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų