Tiesa, patys kadaise buvę komunistais, dabartiniai Seimo nariai sako, kad komunistaudami nieko nusikalstamo nedarė ir kritikuoja konservatorius, jog šie ir vėl prieš rinkimus traukia šį siūlymą iš stalčiaus.
Lietuvos komunistai suvažiavime 1988-aisiais su Algirdu Brazausku priešakyje diskutavo apie ateitį, o po beveik 4 dešimtmečių, dabartiniame parlamente, dalis konservatorių iš krikdemų flango siūlo padiskutuoti apie praeitį. Ir pripažinti Lietuvos komunistų partiją nusikalstama organizacija.
„Patikslinu, aš neatstovauju jokiam flangui, aš esu LKP, atsiprašau, TS-LKD frakcijos narys“, – teigė konservatorius Audronius Ažubalis.
Pykdo konservatorių atkaklumas
Konservatoriai tokį siūlymą Seimui ant stalo deda ne pirmą ir ne antrą kartą. Tačiau iki šiol vis nesėkmingai.
„Paskutinį kartą, kada buvo? Praėjusią sesiją. Ir praėjusią sesiją buvo atmesta, taip? Dar prieš tai prieš metus buvo tas pats bandymas. Tada buvo neįtraukta į sesijos darbų programą. Tai ką galima sakyt?“ – retoriškai klausė A. Ažubalis.
Naujasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas – taip pat vienas iš projekto autorių.
„Tauta palūžta ne tada, kai okupantas kelia svetimas vėliavas arba dalina pasus, bet tada, kai palaužiama tautos valia ir ryžtas priešintis“, – įsitikinęs jis.
Kasčiūnas sakė, kad net ir praėjus keliems dešimtmečiams svarbu nepamiršti šio klausimo. Esą geriau vėliau nei niekada.
„Todėl, kad tai yra istorinis teisingumas. Mes esame pasmerkę ir nusikalstamomis struktūromis pripažinę KGB, NKVD, MGB ir kitas struktūras. Tačiau komunistų partija buvo ta, kuri vadovavo šitoms struktūroms“, – teigė krašto apsaugos ministras.
„Kaip mes galime neįvertinti šitos partijos, tuo pačiu metu gerbdami partizanus, gerbdami visus nukentėjusius ir t.t.? Tai kažkaip reikia apsispręsti mums, nes kitaip, kaip, pavyzdžiui, jaunam žmogui susigaudyti, ir tie, lygtai, neblogi, ir tie geri“, – svarstė konservatorių frakcijos narys Valdas Rakutis.
Seimo nariai nesijaučia suklydę
Šią kadenciją paaiškėjo, kad kelios dešimtys dabartinių Seimo narių buvo nuslėpę, kad kadaise buvo komunistai. Tad jų ir paklausėme, ką mano apie tokius siūlymus.
„Aš manau, kad Seimas, kuris net nesupranta, apie ką yra tarptautinės konvencijos, gali bet kokią nesąmonę priimti. Aš buvau komunistų partijos narys ir jokių nusikaltimų nepadariau“, – tvirtino Laisvės frakcijos narys Artūras Žukauskas.
„Tai, kad aš buvau komunistė, aš esu pasakiusi garsiai ir tikrai nesijaučiu dėl to nei labai smagiai, nei kaip nors kitaip, bet tikrai nesijaučiu jokia nusikaltėlė“, – teigė Seimo narė Rasa Budbergytė.
„Ne visus blogus darbus mano karta darė, kai buvom komunistų partijos nariai“, – tikino socialdemokratas Liudas Jonaitis.
Komunistais buvę Algirdas Stončaitis ir Vilija Targamadzė nuo šios temos net pabėgo, viešai kalbėti nepanoro. Tačiau partijos kolegų siūlymą supeikė konservatorius Kęstutis Masiulis. Jis – taip pat buvęs komunistas.
„Mea culpa, mea culpa. Ir aš buvau toje partijoje, bet skeptiškai žiūriu, netgi truputį šaipyčiausi, praėjus 34 metams, pradėti vertinti. Antras dalykas, jeigu Sąjūdžio iniciatyvinė grupę pažiūrėti, tai kiek ten? Du trečdaliai? Gal keturi penktadaliai“, – kalbėjo Konservatorių frakcijos narys.
Ir pradėjęs vardinti, kas ir kur dirbo būdamas komunistu, greit suprato, kad neturi tiek laiko.
„Bronislovas Kuzmickas, instituto, kuriam aš dirbau, direktorius, o prieš tai partinės organizacijos vadovas, ai...“, – dėstė Seimo narys.
Būtų privaloma deklaruoti informaciją
Jeigu toks įstatymas būtų priimtas, atsirastų ir prievolė politikams nurodyti anketose, kad anksčiau buvo komunistais. Dabar privalomumo nėra. Tam poreikio nemato ir Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kurios tėvas buvo KGB karininkas.
„Aš dar kartą galiu pakartoti, kad didelės prasmės šitame įstatyme, kuris ne kartą teiktas, ne kartą apie jį diskutuota, aš nematau“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Projekto autoriai sako, kad nusitaikė ne į eilinius buvusius komunistus, o tiesiog į pačią organizaciją.
„Aš palaikyčiau tokį įstatymo projektą, jeigu jis apimtų visus, kas kolaboravo ir kas su režimu ne tik bendradarbiavo, bet ir darė įtaką palaikant šitą režimą“, – teigė „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Tai gal paskui pereisime prie komjaunuolių, pionierių, spaliukų. Tai visiems šakės, aptverkim dalį visuomenės spygliuota tvora ir ramiai gyvenkim“, – kalbėjo Socialdemokratų frakcijos narys Kęstutis Vilkauskas.
Ir nors komunistų partiją ginančiųjų netrūksta, bet, panašu, kad didieji mūšiai Seime dar laukia. Šiandien 5 balsų persvara, daugiausia konservatorių ir „valstiečių“ balsais, pritarta projektui po pateikimo. Tai reiškia, kad diskusija persikels į Seimo komitetus.
Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.