Už tai balsavo 101 parlamentaras, nė vienas nebuvo prieš ir nesusilaikė.
Balsavime nedalyvavo dvi frakcijos – „Nemuno aušros“ bei Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos. Kitų frakcijų atstovai balsavo už imuniteto panaikinimą.
Pagal Seimo statutą, leidimą patraukti parlamentarą baudžiamojon atsakomybėn turi duoti ne mažiau kaip 71 iš 141 parlamentaro.
Nors R. Žemaitaitis tvirtino sutikęs, kad dėl jo imuniteto naikinimo būtų sprendžiama supaprastinta tvarka, jis atmeta prokurorų kaltinimus.
„Tai absoliučiai politinė byla, absoliučiai politinis susidorojimas“, – antradienį Seime teigė partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas.
Jo teigimu, būtent dėl to frakcija nedalyvavo balsuojant dėl teisinės neliečiamybės naikinimo.
Klausimą dėl politinių sąskaitų suvedimo kėlė ir „Nemuno aušros“ frakcijos narys Artūras Skardžius.
„(...) ar šiuokart nėra po pralaimėtų rinkimų suvedinėjamos sąskaitos ir ar nėra išskirtinai taikomi dvigubi standartai persekiojant šiandieną lyderiaujančios partijos pirmininką, kaip rodo porinkiminiai reitingai?“ – klausė jis nutarimo projektą dėl imuniteto panaikino pateikusio pirmojo Seimo vicepirmininko Juozo Oleko.
„Man tokių abejonių nekyla. Aš tokios informacijos neturiu“, – atsakė šis.
Kartojo tuos pačius teiginius
Seimo posėdyje R. Žemaitaičio prašymu rodyti vaizdai iš Gazos ruožo, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky interviu, Jono Meko performansas.
„Šiandien čia visi sėdėdami jūs toleruojate vykdomą genocidą Gazos ruože. Šiandien kiekvienas opozicionierius arba tas žmogus, kuris aiškina apie žmogaus teisių gynimą, jam visiškai giliai vienodai, kokios yra žmogaus teisės Gazos ruože“, – kreipdamasis į Seimą kalbėjo R. Žemaitaitis.
„44 tūkst. 834 nužudyti žmonės, iš jų virš 20 tūkst. nužudyta vaikų. Jūs šiandiena manote, kad tai yra ne politinė byla? Aš akivaizdžiau matau, kad tai yra kaip politinė byla“, – teigė jis.
„Nemuno aušros“ pirmininkas priminė, kad Tarptautinis Baudžiamasis Teismas neseniai išdavė tarptautinį arešto orderį Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu (Benjaminui Netanjahu), o jis dar pernai gegužę sakęs, kad „B. Natanyahu ir visi kiti, kurie šiandien prisiima sprendimus, įsiverždami į Gazos ruožą ir žudydami nekaltus žmones, griaudami civilinius objektus, griaudami ligonines, mokyklas ir kitas institucijas, jie tiesiogiai vykdo genocidą“.
Pasak R. Žemaitaičio, apie Izraelio vykdomas masines žmonių žudynes praėjusią savaitę kalbėjo ir buvęs šios šalies krašto apsaugos ministras.
„Mes visi rūpinamės Sakartvelu, visi rūpinamės Ukraina, bet nė vienas nesugebame galvoti, kas šiandien vyksta Palestinoje, Gazos ruože. Šiandien Izraelis, Benjaminas Netanyahu, ne veltui pasakiau, kad šiandien dar yra vienas gyvulys be Putino – Benjaminas Netanyahu, – savo brutaliais veiksmais žudo Gazos ruože žmones“, – tvirtino jis.
Antisemitizmu kaltinamas politikas taip pat sakė, kad niekada gyvenime nėra įžeidęs nė vieno žydų tautybės žmogaus, jis tik paminėjęs, kad žydų buvę tarp enkavedistų ir kagėbistų, kurie trėmė lietuvius į Sibirą.
Parlamentaras pripažino suklydęs, kai kalbėjo apie Kaniūkų gyvenvietės žudynes.
R. Žemaitaitis tvirtino nebijąs stoti prieš teismą, tačiau nesutinkąs su dvigubais standartais, kai kiti politikai už pasisakymus apie žydus ar kitų žmonių grupės niekinimą nesulaukia jokių bylų.
„Šiandien mes turime tokių fašistuojančių politikų, fašistuojančių konservatorių partijos gretose, kurie leidžia sau tokius dalykus kalbėti ir dar kartą paminėsiu. (...). Algis Greitai, kuris pasiūlė sušaudyti visus, kas klausosi rusiškos muzikos arba televizijos, Kęstutis Masiulis, kuris iškoneveikė visas moteris žydes laidoje išvadindamas prostitutėmis, buvęs Raseinių meras ir seniūnas pasako: užkasime visus, kas nebalsuos už konservatorius. Ir tai yra jums normalu? Man bent jau tai nenormalu“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Cirkas ir demagogija
Konservatorius istorikas Arvydas Anušauskas R. Žemaitaičio argumentus vadino demagogija.
„Prokuratūra aiškiai nurodė, kokie kaltinimai yra ir bus tiriami. Neapykantos kalba, ir to nepaslėpsi po vataboutizmu, kad visi aplinkui kalti. Nematau to drąsinimosi, kad nebijo neliečiamybės atėmimo. Manau, tik pilnos politiko kelnės, kai reikia atsakyti už savo žodžius ir veiksmus“, – sakė jis.
Liberalas Simonas Kairys ragino R. Žemaitaitį „baigti cirką“, nesidangstyti tokiais pasaulinio garso menininkais, kaip J. Mekas, ir netrukdyti Seimo darbo.
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen apgailestavo, kad Seimo salė vėl tampa R. Žemaitaičio pasirodymo vieta.
„Jis ne kartą yra pasisakęs menkinančiai apie Holokausto tragediją, kuri Lietuvoje buvo ypač skaudi, ne kartą jo kalbose yra skambėjęs buitinis antisemitizmas ir tai, kad jis šiandien tai dangsto Artimųjų Rytų tragedija, traukdamas atskirus epizodus, tai tik parodo jo baimę ir negebėjimą prisiimti atsakomybę už savo žodžius“, – tvirtino ji.
V. Čmilytė-Nielsen taip pat klausė „Nemuno aušros“ koalicijos partnerių socialdemokratų ir demokratų lyderių, ar „komfortiškas buvimas valdžioje su plius 20 mandatų buvo vertas to, kad mes klausytume šiandien tokius R. Žemaitaičio pasisakymus, kad jis opozicijai sakytų, kad užsičiauptume, ir grasintų“.
„Valstiečių“ atstovas Valius Ąžuolas savo ruožtu R. Žemaitaičiui iškeltą bylą vadino susidorojimu.
„Praeitoje kadencijoje „valstiečiai“ išliko nuoseklūs ir nedalyvavo šiame politiniame susidorojime su Remigijumi, bet kas įdomiausiai dabar įvyks, tai šiame politiniame susidorojime su Remigijumi dalyvaus naujieji valdantieji“, – sakė jis.
Byla – teisme
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė dėl leidimo patraukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn kreipėsi Vilniaus apygardos teismo prašymu, nes teismas nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje R. Žemaitaitis kaltinamas antisemitizmu.
N. Grunskienė su tokiu prašymu toje pačioje byloje į Seimą kreipėsi antrą kartą. Praėjusios kadencijos parlamentarai jau buvo leidę R. Žemaitaitį patraukti baudžiamojon atsakomybėn šioje byloje, bet ją politikas įgijo iš naujo, kai prisiekė Seime.
Pagal Konstituciją, Seimo narys negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėm ar kitaip suvaržoma jo laisvė be Seimo leidimo.
„Nemuno aušros“ lyderis kaltinamas padaręs dvi tęstines nusikalstamas veikas. Jose yra aštuoni epizodai dėl neapykantos kurstymo ir trys epizodai dėl Holokausto neigimo.
Pasak generalinės prokurorės, Seimo nario įrašai „Facebook“ apie žydus ir apie tai kalbėjimas Seime vertintini kaip propaguojantys antisemitizmo normalizavimo idėją, viešas tyčiojimasis, niekinimas ir neapykantos žmonių grupei dėl jų tautybės skatinimas bei antisemitinių idėjų reiškimas.
Bylos duomenimis, R. Žemaitaitis taip pat skelbė tikrovės neatitinkančius duomenis apie žydų tautybės asmenis ir jų dalyvavimą tremiant Lietuvos gyventojus.
„Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi(me) pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!“, „Gal kitą kartą Izraelis numes bombą ant Palestiniečių ligoninės su prierašu susprogdinome, nes bijojome, kad jie mus puls <...> AŠ JUMS NORIU SUTEIKTI ŠANSO MIELI IZRAELIO ŽYDAI ATSIPRAŠYTI PALESTINOS IR ES, UŽ JŪSŲ ŠLYKŠČIUS VEIKSMELIUS SVETIMOJE ŠALYJE Ir pasikartosiu „Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – savo paskyroje „Facebook“ pernai skelbė politikas.
Dėl šių teiginių Konstitucinis Teismas R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir pažeidus Konstituciją, tačiau apkaltos proceso jis išvengė atsisakydamas parlamentaro mandato. Spalį jis vėl išrinktas į parlamentą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Ir tai vyksta demokratinėje Europos Valstybėje.
Ne belarusijoje, ne rusijoje....
Tai labai blogas ženklas.