Seimas praėjusią savaitę priėmė svarstyti tai numatančias „darbietės“ Ievos Kačinskaitės-Urbonienės parengtas Vietos savivaldos įstatymo bei Civilinio kodekso pataisas. Jeigu Seimas priims, jos įsigaliotų nuo kitų metų.
Pakeitimų iniciatorės teigimu, jie suteiktų daugiau galimybių savivaldai dalyvauti administratorių atšaukimo procese, nustatyti jų veiklos kokybinius kriterijus. Pasak I. Kačinskaitės-Urbonienės, dėl administratorių veiklos daug problemų kyla didmiesčiuose.
„Tai dažniausiai yra įmonės, kurios (...) piktnaudžiauja savo išskirtine padėtimi ir ne visada sąžiningai elgiasi su gyventojais (...) Seimo nariai visi esame gavę ne vieną skundą iš gyventojų, kurie piktinasi neatliktais arba nekokybiškai atliktais darbais, neteisingai išrašytomis sąskaitomis, didžiulėmis kainomis, kurių ne visai galima pagrįsti dokumentais, ir panašiais dalykais“, – pristatydama Seimui pataisas teigė parlamentarė.
Jos nuomone, galima būtų leisti nekilnojamojo turto vystytojams laikinai administruoti daugiabučius, tačiau ne tuomet, kai pastatas priduodamas.
„Kai jau yra priduodami pastatai, turėtų tai daryti nepriklausomos įmonės, kad jos galėtų objektyviai vertinti, pavyzdžiui, ar buvo statybų metu padaryti kokie nors pažeidimai, ar dar kažkokie dalykai ir galėtų objektyviai vertinti neslepiant, o būnant tiesiog, stengiantis užtikrinti savo teikiamų paslaugų kokybę“, – teigė ji.
Tuo metu konservatoriaus Viliaus Semeškos tvirtinimu, yra ir gerų pavyzdžių, kai nekilnojamojo turto vystytojų įmonės puikiai administruoja daugiabučius.
„Pats pirkau iš vienos statybų bendrovės arba nekilnojamojo turto vystytojo savo turtą, kuris labai sėkmingai ir daug kokybiškiau aptarnauja tą turtą negu kažkokia kita bendrovė, kuri turi daug daugiabučių“, – pabrėžė jis.
Peticijų komisijos pirmininkas Edmundas Pupinis įsitikinęs, kad administratorius bus lengva pakeisti didmiesčiuose, o ne periferijoje.
„Nėra per daug konkurencijos. Vilniuje tu gali ką nors keisti, bet kaip bus su tais, kur pasirinkimo praktiškai nėra? Butų ūkiai sunaikinti, viena įmonė veikia ir kito pasirinkimo nėra, kaip tada? Pavyzdžiui, ką daryti, kai yra vienintelis variantas – kurti savo kokią nors bendriją, bet žmonės irgi nėra organizuoti“, – svarstė jis.