Nors prieš keletą metų Šarūnas Jasiukevičius tapo žinomas kaip „Praeities žvalgo“ laidų kūrėjas, keliones į Černobylio atominės elektrinės vietas anksčiau rengęs verslininkas ir prodiuseris, dabar pasinėręs į pagalbos Ukrainai teikimą.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ visuomenininkas pasakoja, kaip vežioja pagalbą Ukrainos kariams tiesiai į fronto linijos priešakines gretas.
„Būna, kad mes atvažiuojame kartais arčiau negu šaudo artilerija. Nulinė zona yra mažiau nei kilometras iki fronto linijos, tenai mūšiai vyksta tiesiogiai, bet artilerija kapoja į užnugarius – tai sąlyginai saugi zona yra tarpas tarp užnugario, kurį kapoja artilerija, ir fronto linijos. Tai va tokioje zonoje ir didžiausia dalis kontaktų mūsų“, – prisimena Šarūnas Jasiukevičius.
Visuomenininkas tikina, kad lietuviai yra vieni svarbiausių pagalbos tiekėjų Ukrainos kariams.
„Niekas taip giliai nepristato paramos kaip lietuviai, anksčiau dar būdavo lenkai atvažiuodavo į fronto linijas, nė viena kita tauta nepristato paramos taip arti. Kai mes atvažiuojame į nulinės zonos taškus, tai blokpostuose mūsų klausia, ar jūs žinote, kur važiuojate? Sako, jūs lietuviai čia vieninteliai esate, mes užsieniečių čia jau daug laiko nematėme“, – pasakoja Šarūnas Jasiukevičius.
Tai yra kolaboravimas su priešu
Daug laiko Ukrainoje praleidęs TV6 laidos „Praeities žvalgas“ vedėjas stebisi, kodėl lietuviai nesimoko iš ukrainiečių patirties, kaip apsaugoti savo gyventojus. Rusai raketomis jau daugiau nei du metus terorizuoja civilius gyventojus ir lygina jų namus su žeme, siekdami sunaikinti kuo daugiau žmonių ir taip palaužti valią priešintis okupantui.
„Visą laiką priešo logika yra tokia, kad taikinys turi būti kuo vertingesnis. Tai reiškia, kad vienu pataikymu turi būti padaroma kuo daugiau žalos. Ir pavyzdžiui, jei raketa skrenda į 5 aukštų pastatą, tai yra taikomasi tarp 1 ir 2 aukšto, kad aikštelė, ta laiptinė, visa sugriūtų. Griūna perdanga antro aukšto ir tada visas pastatas prasmenga“, – sakė Šarūnas Jasiukevičius.
Visuomenininkas tikina, kad dabartiniai mūsų kolektyvinės apsaugos statiniai ne tik nėra tinkami pasislėpti žmonėms, bet ir labai pavojingi, nes kilus karui taptų pirmaisiais rusų raketų taikiniais.
„Jeigu mes surenkame, sukomplektuojame žmones kolektyviniame gynybos statinyje, kurie yra pažymėti – mokyklos, bažnyčios, sporto salės – tai į tą bažnyčią gali 1000 žmonių tilpti ir priešui tai yra gerokai vertingesnis taikinys. Tai viena raketa nužudytų ne 40 žmonių, o 1000 žmonių“, – naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ teigė Šarūnas Jasiukevičius.
Kodėl mūsų valdantieji nesiima spręsti savo žmonių saugumo klausimo ir į piliečių saugumą atrodo žiūri pro pirštus, laidų kūrėjas sunkiai gali paaiškinti.
„Anksčiau tai mes galėjome vadinti kolaboravimu su priešu. Tai yra pagalba priešui, toks aplaidus neveiklumas, savo pareigų nevykdymas ir ministerija, atsakinga už civilinę saugą, absoliučiai nieko nedaro. Tai yra kolaboravimas su priešu ir iki karo mes galėjome sakyti, kad tai kolaboravimas iš kvailumo. Žmonės neturi patirties, supratimo toje srityje, absoliučiai nekompetentingi žmonės. Bet dabar, kai mes turime tokius akivaizdžius pavyzdžius, kaip tas pats Mariupolio teatras, žinokit, aš nebežinau, kaip tokią situaciją pavadinti“, – stebisi Šarūnas Jasiukevičius.
Visuomenininkas piktinasi ir mūsų valdančiųjų planais statyti nacionalinį stadioną ar kitus valstybei daug milijonų kainuojančius projektus, kai mes neturime, kur paslėpti savo žmonių atėjus karui. Ypač, kai valdžia teisinasi, esą sostinės ir valstybės biudžetas yra skirtingos kišenės.
„Man tokios kalbos apie skirtingus biudžetus labai primintų situaciją, kai šeimoje yra vienas narys, kuris uždirba daug, o kiti šeimos nariai uždirba mažai ir tas daug uždirbantis šeimos narys išvažiuoja atostogauti, o visus kitus palieka namuose“, – situaciją palygino Šarūnas Jasiukevičius.
Vilnius yra neapginamas ir neevakuojamas
Anksčiau žmones į Černobylio vietas Ukrainoje vežiojęs visuomenininkas stebisi, kodėl valdžia taip entuziastingai stengiasi užbaigti nacionalinį stadioną, kai pats miestas neturi slėptuvių ir yra neapginamas.
„Vilniaus evakuacija yra neįmanoma, Vilnius yra neapginamas ir neevakuojamas. Vilnius yra tokiu atstumu nuo Baltarusijos sienos, kad mes nekalbame apie tai, kad čia gali atskristi raketos šachedai, kurie skrenda didelius atstumus, elementari artilerija gali iš Baltarusijos pusės apšaudyti Vilnių ir oro erdvė neginama. Lėktuvas esantis Baltarusijos oro erdvėje, kurio mes kaip ir teisiškai NATO negalėtų numušinėti, nes tai jau kitoje valstybėje, jis gali paleisti tas valdomas bombas, kurios skrenda 60–70 km. ir iš Baltarusijos pakilęs lėktuvas gali bombarduoti Vilnių absoliučiai be jokių kliūčių“, – tikina Šarūnas Jasiukevičius.
Pasak laidų kūrėjo, Vilniaus valdžia turėtų rūpintis ne stadiono statybomis, o keliais, kurie padėtų žmonėms pasitraukti iš miesto.
„Iš Vilniaus realiai du išvažiavimai – į Kauno ir į Molėtų pusę, viskas – daugiau nėra ir į Kauno pusę mes turime prie Gariūnų butelio kakliuką. Kaip mes galime evakuoti Vilnių, jeigu mes neturime net kelių tinklo, kaip evakuoti Vilnių“, – teigė Šarūnas Jasiukevičius.
Tačiau bėdų turėtų ne tik vilniečiai, bet ir kiti Lietuvos gyventojai, mat mūsų kelių tinklas per mažas ir neparengtas geram susisiekimui su Lenkija, kuri yra mūsų vartai į Europą.
„Mes į Lenkiją neturime normalaus susisiekimo. Kaip mes galime tikėtis sąjungininkų pagalbos, jeigu mes į Lenkiją net normalaus kelio neturime? Ten žmonės pradės evakuotis, tas kelias užsikimš akimirksniu, reiškia pas mus neatvažiuos karinė pagalba. Mes neturime kelių tinklo, kaip mums pabėgti į Lenkiją, mes neturime kelių tinklo, kaip pas mums gali iš Lenkijos sąjungininkai atvažiuoti, mes neturime normalaus tinklo iš Klaipėdos uosto, tam, kad atplukdyta pagalba galėtų toliau važiuoti ginti frontą“, – sakė Šarūnas Jasiukevičius.
Ir stebėdamas kaip klostosi įvykiai Ukrainoje, visuomenininkas įspėja visus būti budriems, mat Rusija nors ir įklimpo Ukrainoje, dar turi pakankamai pajėgumų, jei ir ne pilnai Baltijos šalių invazijai, tai hibridinei atakai tikrai.
„Rusams atidaryti antrą frontą nieko nereiškia, jie gali tų pačių buriatų surinkti 50 tūkst., kurie iš karto bus nurašyti, jie eis į frontą su mirties liudijimu ir juos siųsti į Vilnių, Jie atvažiuoja čia, pridaro visokių nesąmonių, išžudo žmonių, susprogdina daugybę infrastruktūros objektų. Taip Lietuvos kariuomenė juos visus nužudo, klausimas uždarytas, bet mes turime begalę nuostolių“, – teigia Šarūnas Jasiukevičius.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ Šarūnas Jasiukevičius kalbėjo ne tik apie Lietuvos pasirengimą gelbėti civilius gyventojus, bet ir Ukrainos pastangas atremti rusų atakas, Rusijos užsiaugintus raumenis fronte ir apie savo patirtį priešakinėse fronto linijose, kai nugabena paramą Ukrainos kariams.
Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu. O buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. O apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.