Kaip tokie asmenys veikia bei ką reikėtų daryti? Apie tai dalinasi Lietuvos Šaulių sąjungos vadas Linas Idzelis ir dezinformacijos analizės centro „Debunk.org“ vadovas Viktoras Daukšas.
V. Daukšo teigimu, remiantis apklausų duomenimis, penktadalis piliečių mano, jog karą Ukrainoje pradėjo pati Ukraina arba NATO. Tuo tarpu, trečdalis piliečių galvoja, kad Rusija turėtų dalyvauti olimpinėse žaidynėse.
Dezinformacijos analizės centro vadovas sako, kad pagrindinė priežastis, kodėl visuomenėje galime pastebėti prorusiškų naratyvų ir nuomonių yra ta, jog žmonės vartoja Kremliaus skleidžiamus informacijos šaltinius ir nesugeba jų kritiškai įvertinti.
„Mokslas per paskutinius 10 metų nustatęs, kad yra du apibendrinantys faktoriai, kurie nulemia ar žmonės sugeba atskirti informaciją – tai yra medijų raštingumas ir kritinis mąstymas.
Ir kas įdomu, kad jei yra tik kritinis mąstymas, tai jie pasidaro labai paranojiški ir tuomet išvis niekuo nebetiki. Tai Kremlius kaip ir pasiekia savo tikslą, kadangi atitraukia piliečius nuo demokratijos“, – tvirtina vyras.
Ir nors pastarieji du metai itin stipriai pakeitė informacinį lauką, tačiau tai, kad buvo užblokuoti Kremliaus valdomos televizijos ir portalai, nereiškia, jog nėra atrandama naujų būdų, kaip skleisti dezinformaciją.
„Jie naudoja visą eilę kitokių domenų pavadinimų, pagal kuriuos galima pasiekti tą patį turinį. Tuo domenu galima dalintis socialiniuose tinkluose ir tuomet tas turinys vėl yra pasiekiamas“, – komentuoja V. Daukšas.
Kalbėdamas apie socialinius tinklus, V. Daukšas dalinasi, jog per praeitus metus prie įvairių stebimų „Facebook“ platformos grupių ir puslapių, kurios skleidžia prorusiškus naratyvus, prisijungė apie 40 tūkstančių naujų narių, o iš viso, tokias grupes seka apie 950 tūkstančių paskyrų. Specialistas sako, kad pagrindinis tokių grupių ir puslapių tikslas yra radikalizuoti ir priešinti tautą.
„Akivaizdu, kad dalis šitų paskyrų tikrai yra netikros, yra ir botų dalis. Bet tie socialinių interakcijų skaičiai, pavyzdžiui, per 12 mėnesių šitose grupėse ir puslapiuose buvo apie 10 milijonų interakcijų. Tai indikuoja, kad problemą tikrai turime ir reikia šviesti žmones“, – teigia V. Daukšas.
L. Idzelis prideda, kad daug nepasitenkinimo Lietuvos atžvilgiu susilaukiama iš lietuvių migrantų. Pavojų kelia ir prorusiškais naratyvais besidalinantys, bet po lietuviška atributika ir simbolika besidangstantys žmonės. Pulkininko leitenanto teigimu, nemažai tokių asmenų pasitaiko ir tarp šeimų maršo dalyvių.
„Atrodo, kad čia patriotai. Bet tada paklausai kokias 50 minučių ką jie šneka ir supranti, kad čia yra blogio pasiglemžta žmonių bendruomenė ir neaišku, ką jie sako“, – pasakoja L. Idzelis.
Priešas gali būti labai arti
Šaulių vado teigimu, yra labai svarbu suprasti, jog visgi patys pavojingiausi asmenys Lietuvai yra tie, kurie infiltruojasi į Lietuvos visuomenę. Dažniausiai tokie asmenys įsidarbina Lietuvoje, kuria verslus ir laukia, kuomet turės galimybę tam tikrais signaliniais ženklais padėti priešo kariams.
„Ukrainoje viskas buvo konkrečiai pažymėta. Atėję specialiųjų pajėgų karininkai – vyrai ir moterys, apsimesdavo poromis, bet, iš tikrųjų, mėtydavo markerius ir žymėdavo, kur yra ukrainiečių pajėgos“, – komentuoja L. Idzelis.
V. Daukšas priduria, kad po Baltarusijos sukeltos hibridinės atakos, prisidengiant migracijos krize, buvo atlikti tyrimai ir identifikuoti keturi dezinformacijos kanalai bei apie 50 asmenų, kurie platina rusišką dezinformaciją.
Dalis jų – už Lietuvos šnipinėjimą nuteisti asmenys. Kita dalis – finansiniai sukčiai, automobilių vagys, kurie prisidengę anoniminėmis paskyromis dirba Kremliaus naudai.
„Karo menas sako, kad jei sugebama neiššaunant kulkos užimti teritoriją, tai yra aukščiausias laimėjimas. Tai šitos visos hibridinės, dezinformacijos operacijos tam yra skirtos, kad valstybė būtų kuo labiau destabilizuota“, – tvirtina V. Daukšas.
Dezinformacijos analizės centro vadovas teigia, kad didelė problema yra ir tai, jog tokiems, prieš Lietuvą dirbantiems asmenims, yra gana lengva „prasmukti“, kadangi institucijos daro per mažai tyrimų, kad būtų identifikuojami tokie asmenys.
O tai sukuria puikias galimybes per įvairias įmones gauti finansavimą iš Kremliaus kompanijų ir toliau vykdyti įtakos operacijas.
„Kaip gali būti tokie atvejai, kad deklaruojama nulis pajamų, bet staiga išleidžiama 20 tūkst. eurų „Facebook“ reklamai? Tai iš kur tie pinigai? Puikiai suprantame, kad ir su diplomatiniais numeriais automobiliai gali važiuoti pilnomis bagažinėmis grynųjų pinigų ir kriptovaliutos gali būti panaudotos. Mes matom, kad pinigų turi, bet oficialių pajamų šaltinių nėra“, – komentuoja V. Daukšas.
Todėl vyras sako, kad reikia būtinai analizuoti finansines schemas bei iš kur dezinformacijos kanalai gauna pajamas, o tam reikia didesnio institucijų įsitraukimo, kadangi nevyriausybinės organizacijos negali inicijuoti bankų tyrimų ar prieiti prie visų ataskaitų.
Ar tauta pasiruošusi vidiniams neramumams?
L. Idzelis teigia, kad vienintelis būdas, kaip piliečiai gali apsisaugoti nuo galimų vidinių neramumų ir susirėmimų su šalia esančiu priešu, yra stojimas į Šaulių sąjungą, ginklavimasis ir pasiruošimas kovoti.
„Turi, kaip žmogus, reaguoti. Nes jei išsilaipins kur nors desantas, ateis diversinės grupės – ne visur bus kariuomenė, nebus taip, kad policija bus ant kiekvieno kampo, todėl nereikia tikėtis, kad visur valstybinės institucijos suspės ir už kiekvieno medžio darys ką nors. Todėl ginklo turėjimas duoda daugiau saugumo nei nesaugumo. Bet, aišku, reikia žiūrėti į kieno rankas tas ginklas papuola“, – kalba Šaulių sąjungos vadas.
Pulkininkas leitenantas prideda, jog ne visi yra priimami į Šaulių sąjungą, kuriai dabar priklauso 15 tūkst. piliečių, o tam, kad būtum priimtas – turi parodyti norą ginti savo tėvynę.
Visą „Žinių Radijo“ laidą galite peržiūrėti čia: