Visi pašalintieji priklausė 1998 metais įkurtai „Penktajai valdybai“, kuri vykdo operacijas buvusiose Sovietų Sąjungos šalyse Rusijai siekiant išlaikyti jas savo orbitoje.
Buvęs valdybos vadovas 68 metų Sergejus Beseda buvo pasiųstas į Lefortovo kalėjimą Maskvoje, o praėjusį mėnesį jam buvo paskirtas namų areštas. Šį kalėjimą tardymams ir kankinimams 1930-ųjų Didžiųjų valymų metu naudojo NKVD – KGB pirmtakė.
Apie FSB valymą pranešė tiriamosios žurnalistikos organizacijos „Bellingcat“ vykdomasis direktorius Christo Grozevas. „Bellingcat“ 2018 metais demaskavusios du Solsberio nuodytojus Jungtinėje Karalystėje.
Ch. Grozevas savo informacijos šaltinio neatskleidė, bet, pasak jo, S. Beseda buvo atleistas už tai, kad „prieš invaziją Kremliui pranešė melagingą informaciją apie realią padėtį Ukrainoje“. Kiti pareigūnai buvo atleisti.
„Galiu pasakyti, kad nors nemaža jų dalis nebuvo suimta, bet jie nebedirba FSB“, – „YouTube“ kanalui apie Rusijos aktualijas „Popular Politics“ sakė Ch. Grozevas.
Praėjusį mėnesį FSB pareigūnai taip pat atliko kratas daugiau nei 20-ies kolegų Maskvoje, įtariamų ryšiais su žurnalistais, namuose.
S. Beseda, kurio byla tebetiriama, yra oficialiai kaltinamas dėl turto pasisavinimo. Tačiau tikrasis jo suėmimo pagrindas yra visiškai nepasisekusi invazija į Ukrainą, dėl kurios kaltinama prastai dirbusi žvalgyba.
Manoma, kad S. Besedą pakeitė jo pavaduotojas, 58-erių Grigorijus Grišajevas.
Rusijos saugumo tarnybų ekspertas Andrejus Soldatovas sakė, kad siųsdamas S. Besedą į Lefortovą, V. Putinas pasiuntė žinutę Rusijos elitui.
„Mane tai nustebino“, – sakė jis „The Times“. – „V. Putinas galėjo labai lengvai jį tiesiog atleisti arba išsiųsti kokiam nors regioniniam darbui Sibire. Lefortovas nėra miela vietelė, o jo siuntimas ten yra signalas, kaip rimtai V. Putinas į tai žiūri“.
Lefortovo kalėjimas, kuris yra kontroliuojamas FSB, turi požeminę šaudyklą su kulkų žymėmis, likusiomis nuo Stalino valymo laikų, kai patalpa buvo naudojama masinėms egzekucijoms.
„Maskvos laikai“ įkeltame straipsnyje A. Soldatovas teigė, kad gali būti, jog S. Beseda įtariamas perdavęs informaciją CŽV.
Prieš perimdamas Penktąją valdybą, S. Beseda dirbo kontržvalgyboje, kuri buvo glaudžiai susijusi su CŽV padaliniu Maskvoje. Jei jis būtų buvęs dvigubas agentas, tai paaiškintų Kremliaus abejones, kaip JAV žvalgyba taip tiksliai numatė veiksmus, kol invazija buvo rengiama.
A. Soldatovas sakė nemanąs, kad S. Beseda yra dvigubas agentas, tačiau teigė, kad tai atitinka V. Putino tikslus.
„Gerai, kad galima kaltinti išdaviką. Tai labai rusiška“, – sakė jis.
Prieš invaziją Penktoji valdyba aktyviai bandė destabilizuoti Ukrainą, pasitelkdama prorusiškus politinius veikėjus ir mėgindama sukelti neramumus tarp kraštutinių dešiniųjų grupuočių Vakarų Ukrainoje.
Ch. Grozevas sakė manąs, kad Rusijos saugumo tarnybos iššvaistė „milijardus dolerių“ nepavykusiems bandymams užsitikrinti „korumpuotos politinės klasės“ paramą Ukrainoje rengiantis karui.
„Nuo 2014-ųjų iki šių dienų 140-150 FSB pareigūnų turėjo neribotą biudžetą, kurį galėjo leisti bet kokio lygio ukrainiečių verbavimui“, - praėjusį mėnesį diskusijos metu su dviem žurnalistais iš „Novaja Gazeta“ sakė jis.
Ch. Grozevas pridūrė, kad didžioji dalis pinigų buvo išleista sužavėti verbuojamus ukrainiečius brangiomis kelionėmis į Tailandą, Kiprą ir Maldyvus. „Tai buvo pinigai, kurių jie niekada neuždirbo“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje FSB mėginimų sukelti neramumus Ukrainoje nesėkmę.