Už Rusijos karo simbolių draudimą po svarstymo balsavo 118 Seimo narių, 13 parlamentarų susilaikė.
„Simboliška, kad būtent šiandien, belaukiant Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kalbos, Seimas svarsto įstatymo projektus, kuriuose siūloma drausti viešai demonstruoti Rusijos agresiją atspindinčius simbolius“, – posėdžio metu iš Seimo tribūnos sakė Laisvės frakcijos narė, vieną iš projekto iniciatorių Monika Ošmianskienė.
Pasak jos, Rusijos gynybos ministerija aiškina, kad simbolis „Z“ reiškia „Za pobedu“ („Už pergalę“), o simbolis „V“ – „Sila v pravde“ („Jėga yra tiesoje“) ir „Zadača budet vypolnena“ („Užduotis bus įvykdyta“).
„Iš tiesų Ukrainai ir visam laisvajam pasauliui „Z“ reiškia Rusijos karo nusikaltimus, subombarduotus miestus, tūkstančius žuvusių ukrainiečių. Todėl viešas šito barbarizmo rėmimas turėjo būti uždraustas ir Lietuvoje be jokios abejonės“, – teigė M. Ošmianskienė.
„Šiuo įstatymu Lietuva siunčia pasauliui aiškią savo poziciją ir žinią – nesame pakantūs ir netoleruojame Rusijos režimo pakalikų ir demonstruojančiųjų pritarimą agresijai“, – pridūrė ji.
„Kitas svarbus ženklas ir žinia Lietuvos žmonėms – Georgijaus juosta, priėmus šį įstatymą, bus iš viso išimta iš legalios vartosenos ir bus laikoma draudžiamu simboliu. Tai įneš kur kas daugiau aiškumo ir baigsis visuomenės kiršinimas naudojant tokias juostas“, – sakė Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
Parlamentas svarstė Susirinkimų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus. Svarstymui teiktas Teisės ir teisėtvarkos komiteto projektas, į kurį sujungtos skirtingų parlamentarų iniciatyvos.
Palyginti su ankstesne versija, kuria siūlyta pataisomis konkrečiai įvardyti draudimą naudoti Rusijos karo Ukrainoje simboliais tapusias raides „Z“ ir „V“, komitetas siūlo naudoti platesnį apibrėžimą, kaip ir rekomendavo Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijos.
Pagal naują versiją, būtų draudžiama naudoti „totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti“.
Taip pat pataisomis konkrečiai būtų įvardijama, kad tokiu simboliu „visais atvejais laikoma dvispalvė (juodos ir oranžinės spalvų) Georgijaus (Šv. Jurgio) juosta“.
Už tokių simbolių demonstravimą grėstų 300–700 eurų bauda, o juridiniams asmenims ji siektų iki 1,2 tūkst. eurų.
Dabar Susirinkimų įstatymas draudžia rodyti Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavas, herbus, uniformas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius, atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himnus.
Georgijaus arba šventojo Jurgio juosta buvo vienas iš carinės Rusijos kareivių apdovanojimo ženklų, tačiau į valdžią atėjus bolševikams tapo nebepageidaujamas. Juostelės vėl prisimintos Antrojo pasaulinio karo metais, atkūrus vadinamuosius gvardijos dalinius – tuomet leista pasižymėjusiems kareiviams nešioti Georgijaus ordinus.
Sovietmečiu šis simbolis vėl nustumtas į periferiją, o 2005-aisiais minint 60-ąsias Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, jis imtas naudoti Rusijos valstybės mastu.
Simboliai – raidės „Z“ ir „V“ – atsirado pastaruoju metu, Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą. Rusijos gynybos ministerija kovo pradžioje paaiškino, kad ant karinės technikos rašomas simbolis „Z“ reiškia „Za pobedu“ („Už pergalę“), o simbolis „V“ – „Sila v pravde“ („Jėga yra tiesoje“) ir „Zadača budet vypolnena“ („Užduotis bus įvykdyta“).