Kaip rašo „Current Time“, Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad hospitalizuoti kariai „patiria simptomus, kurie liudytų apsinuodijimą“ bei apkaltino Kyjivą, jog „Zelenskio režimas leido naudoti nuodingas substancijas prieš Rusijos karinį personalą“. Pranešimas buvo paskelbtas rugpjūčio 20 dieną, o incidentas įvyko liepos 31-ąją. Kiek karių paguldyta į ligoninę, nepranešama.
„Tyrimas parodė, kad karinio personalo organizmuose buvo rasta nuodingos substancijos, B tipo botulotoksino“, – pranešė ministerija. Rusija pavadino Ukrainą teroristine valstybe, naudojančia nuodingas chemines substancijas, bei paskelbė, kad ruošia dokumentus kreipimuisi į Cheminio ginklo draudimo organizaciją.
Botulotoksinas, kuriuo apsinuodijo Rusijos kariai Zaporižios regione, yra labai stiprus neurotoksinas, gaminamas Clostridium botulinum bakterijų, ir sukeliantis botulizmą. Kaip rašo Lietuvos užkrečiamų ligų ir AIDS centras, šios bakterijos yra plačiai paplitusios gamtoje, patekusios į nepalankią aplinką, jos virsta sporomis. Jos yra labai atsparios aukštos temperatūros poveikiui ir esant bedeguonei aplinkai vėl virta bakterijomis, pradeda gaminti toksiną, vadinamą botulizmo toksinu. Dažniausiai toksinas patenka su maistu, tačiau botulizmu galima susirgti bakterijoms patekus į žaizdą arba įkvėpus toksino.
Tokios bakterijos linkusios daugintis grybų, mėsos, žuvies konservuose, ypač jeigu buvo pažeistas maisto ruošimo ir konservavimo procesas arba jeigu konservuoto maisto skardinės netinkamai uždaromos.
„The Guardian“ rašo, kad Ukrainos vidaus reikalų ministerijos atstovas, paprašytas pakomentuoti, pareiškė, kad rusų kariai galėjo apsinuodyti suvalgę pasibaigusio galiojimo konservų.
Apsinuodijus, pirmiausia ligonis skundžiasi silpnumu, galvos svaigimu. Paprastai po to sutrinka regėjimas (dvejinimasis akyse, matymas lyg pro rūką), atsiranda burnos džiuvimas, rijimo ar kalbos sutrikimai. Šie sutrikimai gali būti lydimi vėmimo, pilvo pūtimo, vidurių užkietėjimo arba viduriavimo. Kūno temperatūra gali būti normali. Ligai progresuojant, atsiranda sprando, rankų vėliau kvėpavimo ir viso kūno raumenų silpnumas. Išsivysčius kvėpavimo raumenų paralyžiui, gali sutrikti kvėpavimas. Nesuteikus pagalbos, ligonis gali mirti.
Kaip rašo „Current Time“, Rusijos gynybos ministerija nepasisakė dėl to, ar botulotoksinas galėjo atsirasti pasibaigusio galiojimo konservuotame maiste, o būtent konservuotas maistas paprastai tiekiamas kariams. Tuo tarpu patys rusų kariai jau nuo invazijos pradžios skundėsi, kad jiems tiekiamas pasibaigusio galiojimo konservuotas maistas.