„Mano vertinimas toks, kad vidaus reikalu sistemos pareigūnai gali pasitelkti arba Vidaus reikalų ministerija gali pasitelkti kariuomenę, kad mes jiems padėtume vykdyti užduotis, jei jie neturi pajėgumų arba jiems reikia papildomų pajėgumų“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė LK vadas Valdemaras Rupšys.
„Mes visada diskutuojame apie apimtis, apie karius, kokie turi būti kariai, dabar esam orientuoti teikti tą pagalbą pasitelkiant savanoriškos krašto apsaugos tarnybos vienetus“, – pridūrė jis.
Pasak vado, šiuo metu Lietuvos pasienyje su Baltarusija patruliuoja apie 100 karių.
Generolas leitenantas teigė, jog vizitas pasienyje nėra susijęs su trečiadienį Rusijoje paskelbta mobilizacija.
„Reikia pažymėti, kad Lietuvos kariuomenė kartu su Vidaus sienos apsaugos tarnyba jau antri metai kaip kartu saugo Lietuvos valstybės sieną todėl tikrai čia yra suplanuotas iš anksto vizitas. Planavau iki Rusijos mobilizacijos čia atvykti, aplankyti savo karius, paklausti kaip sekasi, kokios yra probleminės sritys, ką reikia pagerinti, nuotaika karių – šiandienos apsilankymo pagrindinis tikslas“, – vizito metu sakė vadas.
Kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dainavos apygardos 1-osios rinktinės vadas Linas Sadauskas teigė, kad piko metu patruliavimui pasienyje su Baltarusija buvo skiriama iki 400 karių, šiuo metu jų – dešimtys.
Pasak jo, nors migrantų srautas yra išaugęs, situacija yra stabili. Daliai migrantų prasprūstant į Lietuvos teritoriją, karininko teigimu, pažeidėjai sulaikomi vadinamosiose antrojoje ar trečiojoje linijoje, kur patruliuoja pasieniečiai ir policija.
„Situacija iš principo yra kontroliuojama, nelegalų judėjimai yra svyruojantys, priklausomai nuo oro sąlygų ir Baltarusijos pareigūnų veiksmų. Žvelgiant į praeitį, jei pirmąjį pusmetį būtų galima lyginti su sprintu, dabar kalbame daugiau apie maratoną – parama, reikalaujanti daugiau ištvermės ir susitelkimo ilgesniu periodu“, – sakė L. Sadauskas.
Reaguojant į pernai kilusį nelegalių migrantų antplūdį iš Baltarusijos, šiame pasienyje rugpjūčio pabaigoje baigtas statyti apie 550 kilometrų ilgio fizinis barjeras – tvora ir pjaunanti viela.
Lietuva kaltina Minsko režimą nelegalios migracijos organizavimu ir vadina tai hibridine ataka.
Iš viso nuo praėjusių metų rugpjūčio 3 dienos, kai VSAT įgijo teisę apgręžti neteisėtus migrantus, jų iš Baltarusijos į Lietuvą neįleista daugiau kaip 15,4 tūkstančio. Dalis užsieniečių į šalį patekti bandė ne vieną kartą.
Praėjusiais metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų.