Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė savo „Facebook“ paskyroje trečiadienį pasidalijo mintimis, kaip planuojama keisti abiturientų žinių patikrinimą, kokie kiti pokyčiai lauktų mokinių nuo 2023-2024 mokslo metų.
„Jau seniai kalbame apie tai, kad absolventų ateitis neturėtų taip stipriai priklausyti vien nuo valstybinių brandos egzaminų. Mokinio brandą jo pasirengimą ateičiai turėtų padėti įvertinti viso ugdymosi procese sukauptos žinios ir įgūdžiai.
Taigi, pradedame konsultacijas dėl reikalingų pokyčių.
Vidurinis ugdymas Lietuvoje trunka tik dvejus metus, mokomasi daug dalykų, todėl nepakanka laiko probleminiams klausimams, sudėtingesnėms temoms, gilesniam reiškinių pažinimui, kūrybiniams sprendimams. Mokomasi plačiai, tačiau brandos atestatui gauti pakanka išlaikyti du egzaminus arba vieną egzaminą ir parengti brandos darbą.
Viduriniame ugdyme daugiau dėmesio skiriama žinių įgijimui, tačiau trūksta laiko pritaikyti ir kūrybiškai panaudoti tas žinias, todėl atnaujinant vidurinio ugdymo programą siūlomos tokios veiklos, kaip brandos darbas ir socialinė ir pilietinė veikla“, – rašo ministrė.
Anot jos, bus siūloma lanksčiau rinktis mokomuosius dalykus, o brandos egzamino rezultatas nebebūtų lemiantis mokyklą baigiančio žmogaus konkursinį balsą.
„Siūloma baigiamųjų klasių mokiniams užtikrinti sąlygas lanksčiau rinktis mokomuosius dalykus, susitelkti į jiems svarbiausius dalykus, mokytis juos nuosekliau ir giliau, skiriant daugiau laiko.
Siūloma keisti pasiekimų vertinimą baigiant vidurinio ugdymo programą ir pereiti prie vadinamojo kaupiamojo vertinimo, kai galutinį pažymį brandos atestate lemia ne momentinis pamatavimas brandos egzaminu, o ir tarpiniai vertinimai mokslo metų eigoje.
Siūloma, kad mokiniai 11-12 klasėje mokytųsi 6 privalomų dalykų (dabar yra aštuoni), iš kurių lietuvių kalba ir literatūra bei matematika būtų privaloma visiems, o kitus jie 4 rinktųsi iš dalykų sąrašo.
Į jį įeitų mokomieji dalykų iš šių grupių: kalbos, STEM mokslai, visuomeninio ugdymo srities mokslai ir menai. Taip pat privalomas būtų fizinis ugdymas (3 val. per savaitę), socialinė ir pilietinė veikla, ir brandos darbas, kuris dabar yra tik pasirenkamas“, – rašo J. Šiugždinienė.