• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisija jau ragina skiepytis Europos šalių piliečius nuo gripo, nes rudenį gali būti dvi bangos – ir COVID-19, ir gripo banga. Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Kasiulevičius sako, kad pasiskiepijus nuo gripo gydytojams bus daug lengviau atskirti, kokia infekcija gali ligonis sirgti.

Europos Komisija jau ragina skiepytis Europos šalių piliečius nuo gripo, nes rudenį gali būti dvi bangos – ir COVID-19, ir gripo banga. Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Kasiulevičius sako, kad pasiskiepijus nuo gripo gydytojams bus daug lengviau atskirti, kokia infekcija gali ligonis sirgti.

REKLAMA

„Vienareikšmiškai, visus raginu skiepytis. Kalbant apie gripą, kai mes turime dar vieną priešą, bent jau apsisaugoti nuo vieno susirgimo yra labai gerai.

Niekas netrukdo persirgti dviem infekcijomis tais pačiais metais, iš kurių viena yra daug pavojingesnė – tai COVID-19.

Bet, jei pasiskiepysime nuo gripo, tai gydytojai lengviau galės nuspėti galimus susirgimus. Kai esi pasiskiepijęs ir pats supranti, kad tikimybė, jog tai gali būti ne gripas, o kita infekcija“, – kalbėjo profesorius.

V. Kasiulevičius mano, kad valstybė jau turėtų ruoštis rudens sezonui, kai prasidės ligų protrūkiai. Sveikatos apsaugos ministerija, jo teigimu, turi pakankamai užsakyti ir gripo vakcinų, jog visi norintys galėtų pasiskiepyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikriausiai jau vakcinos yra gamybos procese. Aišku, kad užtrunka daug laiko, kol jas pagamina, nes pasauliui jų reikia tikrai daug. Šimtai milijonų vakcinų staiga neatsiranda, turi praeiti laikas, kol pagamina. Jos realiai atsiras rugsėjo mėnesį, greičiausiai antroje rugsėjo pusėje“, – sakė pašnekovas.

REKLAMA

Antrąją koronaviruso bangą Lietuvai prognozuoja gruodžio mėnesį

Profesorius prieš keletą dienų dalijosi Harvardo mokslininkų prognozėmis, pagal kurias Lietuvai turėtų smogti antroji koronaviruso banga gruodį.

Pasak profesoriaus, Lietuva pagal savo geografinę vietą patiria infekcijų protrūkius ar vadinamąsias bangas būtent lapkričio-gruodžio mėnesiais. Tas pats laikotarpis yra gripui ir COVID-19.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai galimybių virusams plisti prognozės ir palankesnės plitimo sąlygos tuo laikotarpiu. Pagal pateiktą Harvardo žemėlapį, gerai atsispindi sezoniškumas. Aišku, sezoniškumo įtaka COVID-19 infekcijai nėra milžiniška, o yra svarbūs ir kiti faktoriai, kurie galbūt ir nulemia“, – sakė profesorius.

Gydytojas V. Kasiulevičius pažymėjo, kaip gyventojams atskirti: kur yra gripas, o kur gali būti jau COVID-19.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gripas prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, kaulo laužymas, galvos skausmai. Jo inkubacinis periodas trumpas – iki dviejų parų.

COVID-19 infekcija prasideda palengva – nuo nuovargio, gerklės skausmo, sauso kosulio, kuris palaipsniui progresuoja į dusulį. Tai atsitinka per septynias paras. Paprastai pacientai patenka į ligoninę, kai klinika yra išreikšta.

„Kai liga yra jau pažengusi – aukšta temperatūra, tai nėra lengva be specialių tyrimų atskirti“, – pažymėjo medikas.

REKLAMA

Patarė, kaip sustiprinti organizmą prieš infekciją

Profesorius V. Kasiulevičius teigė, kad žmonės turi rūpintis savo sveikata, tačiau kažkokių stebuklingų imuniteto stiprinimo būdų tikrai nėra.

„Imunitetas sudėtingas mechanizmas. Jis iš dalies nulemtas mūsų tam tikrų įgimtų savybių. Tačiau vienas dalykas aiškus, kad tie žmonės, kurie turi mažiau rizikos veiksnių – jie serga lengviau ir jų išgyvenamumo procentas yra didesnis.

REKLAMA

Ką mes pamatėme, gydydami COVID-19 pacientus ir prižiūrėdami juos Santaros klinikose, kad didžioji dauguma blogų baigčių susijusi su amžiumi, kurių pakeisti negalima, bet taip pat ir su lėtinėmis ligomis ir nekoreguotais rodikliais – aukštu kraujospūdžiu, diabetu, nutikimu.

Todėl labiausiai reikėtų rūpintis savo organizmo paprastais parametrais, kuriuos visi žino ir apie kuriuos turbūt kalbama kiekvieną dieną. Kažkokių specialių vaistų – kurie sustiprintų organizmą ir padėtų atsilaikyti prieš infekciją – nėra“, – sakė medikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, reikėtų koreguoti lėtines ligas – aukštą kraujospūdį, cukrinį diabetą – kad nebūtų aukštų gliukozės kiekių, kurie serga diabetu.

„Aukštas kraujospūdis puikiai koreguojamas vaistais. Viršsvoris taip pat – daugiau judant, vaikštant, sportuojant, teisingai maitinantis. Visi šie dalykai prisideda prie pasirengimo pandemijai“, – sakė profesorius.

Veryga: galime pritrūkti gripo vakcinos

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga „Žinių radijuje“ kalbėjo, kad sezoninio gripo vakcinos pirkimai jau yra įvykę ir laukiama, kada vakcina pasieks Lietuvą. Jis pažymėjo, kad gali pritrūkti vakcinos, nes gyventojai pagal EK rekomendacijas daugiau skiepysis nuo gripo, kad nesutaptų su COVID-19 banga.

REKLAMA

„Mūsų gyventojai mažai skiepydavosi nuo gripo. Jeigu lygintume su kitomis šalimis, mūsų vakcinacijos apimtys dėl sezoninio gripo nėra labai didelės. Ko gero, šitą žinią paskleidus dabar Europoje, reikėtų greičiau, anksčiau skiepytis nuo gripo, nes gali būti ir gripo vakcinos įsigijimo tam tikrų problemų“, – „Žinių radijui“ sakė ministras.

Pasak ministro, dabar nebus bėdos su ta vakcina, kurią Lietuva nusipirko ir ją gausime, tačiau būtų sudėtingiau, jei daug daugiau žmonių staiga sugalvotų skiepytis.

REKLAMA

„Jeigu žmonės staiga sugalvotų, kad reikia visgi skiepytis, tai nebus paprasta visoje Europoje tuos pajėgumus padidinti. Matyt, ir farmacijos kampanijoms, kurios gamina vakciną, nebus taip paprasta tas galimybes staiga išauginti“, – pridūrė A. Veryga.

Pasak ministro, įprastai Lietuvoje būdavo skiepijamasi nuo gripo žiemą, tačiau šiemet tik gavus vakciną, jau bus galima ateiti skiepytis anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų