• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pranešė, kad JAV ligoninės ruošiasi naujai kovai ne tik su COVID-19, bet ir kitomis kvėpavimo takų infekcijomis. Savo ruožtu epidemiologė lietuvius ragina saugoti savo ir artimųjų sveikatą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pranešė, kad JAV ligoninės ruošiasi naujai kovai ne tik su COVID-19, bet ir kitomis kvėpavimo takų infekcijomis. Savo ruožtu epidemiologė lietuvius ragina saugoti savo ir artimųjų sveikatą.

REKLAMA

Socialiniame tinkle „Facebook“ R. Lingienė apžvelgė dabartinę padėtį JAV sveikatos apsaugos srityje. Teigiama, kad susiklosčiusi situacija čia kelia didelį susirūpinimą.

„JAV ligoninės visoje šalyje jau ruošiasi dar vienai žiemai su Covid – pirmajai žiemai, kuri, kaip manoma, taip pat apims ir didelį gripo bei kitų virusinių kvėpavimo takų infekcijų, sulaukusių itin mažai dėmesio pastaraisiais – pasaulį kausčiusios pandemijos metais – proveržį.

Amerikos ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, kai kuriose JAV dalyse gripo atvejų jau ženkliai daugėja. Maža to, pediatrai taip pat pastebi, kad daugėja vaikų, sergančių respiraciniu sincitiniu virusu arba RSV ir enterovirusinėmis infekcijomis“, – kalbėjo epidemiologė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Lingienės, nors Lietuvoje ligoninėse kol kas padėtis yra stabili, visgi negalime būti garantuoti, kad ateityje neiškils naujų iššūkių.

REKLAMA

„Pas mus, laimei, kol kas ramu, bet niekas negali patvirtinti, kad taip ir išliks. Visi esame sugrįžę į įprastą gyvenimo ritmą, bendraujame tiek darbe, tiek ir gyvename aktyvų socialinį gyvenimą, ir iš dalies jau nebekreipiame dėmesio, kad ruduo ir artėjanti žiema yra peršalimo“ virusų mėgstamiausi laikotarpiai.

Apie tai, kad virusų konvergencija gali ženkliai padidinti krūvį sveikatos priežiūros sistemai, esu minėjusi ne kartą. Kaip pavyzdį pateiksiu JAV, kurių ligoninių administracijos ne tik yra priverstos atsižvelgti į darbuotojų trūkumą dėl pandemijos, bet ir į jų perdegimą.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, šioje turtingoje šalyje greitu laiku yra reali tikimybė susidurti su medicininio personalo stoka. Ir tai patvirtina ir naujausia „Health System Tracker“ (bendros ne pelno organizacijos Peterson Center on Healthcare ir Kaiser Family Foundation) analizė, rodanti, kad šiuo metu net 23 procentais daugiau sveikatos sistemos darbuotojų išeina iš darbo nei pandemijos pradžioje. Ir visa tai – šalyje, kur sveikatos apsaugos sistema veikia gerai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad pirmose linijose su Covid kovoję susidurs su postCovidiniu sindromu, esu minėjusi ir net nagrinėjusi. Niekam ne paslaptis, kad tai pareikalavo milžiniškų tiek psichologinių, tiek moralinių, tiek fizinių jėgų, neretam kainavo sveikatą. Ir, natūralu, kad organizmas reikalauja kompensacijos. Ir tai liečia visus – gydytojus, savanorius, slaugytojus ir mano kolegas, kurie dieną naktį, darė viską, kad ta kova būtų kuo greičiau laimėta“, – teigė ji.

REKLAMA

Epidemiologė kalba, kad vienas iš didžiausių iššūkių sveikatos apsaugos sistemai – darbuotojų perdegimas.

„Būtent perdegimas, apie kurį kalba ir mokslininkai, yra svarbi priežastis, kelianti nemenkus iššūkius sveikatos apsaugos sistemai.

„Slaugytojos buvo priekinėje linijoje, o kai kurios iš jų perdegė ir metė darbą“, – mano Hiustono Baylor College of Medicine vykdomasis viceprezidentas ir klinikinių reikalų dekanas daktaras Jamesas McDeavittas.

REKLAMA

Nemažai jų nusprendė išeiti į išankstinę pensiją ar pasirinko visai kitą darbą.. Anot Dr. Bernardo Caminso, dabar „vyksta nuolatinė kova dėl naujų žmonių įdarbinimo“.

Šioje situacijoje blogiausia tai, kad darbuotojų trūkumas reiškia, kad ligoninės gali susidurti su iššūkiu – bet koks papildomas pacientų skaičiaus padidėjimas, nesvarbu, ar juos reikės gydyti nuo Covid, ar gripo komplikacijų ar kitos ligos, taps dideliu galvos skausmu joms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai neslepia, kad ligoninėse JAV jau nėra perteklinių pajėgumų, tad bet kas, kas padidins pacientų skaičių, svarstykles gali tiesiog apversti ne pacientų naudai.

Gana gerai visiems pažįstama situacija, ar ne?

Juolab kad ir iki Covido negalėjome pasigirti, kad slaugytojų turime pakankamai.

Tad visus labai prašau, pasisaugokim, kiek kas galim, branginkim vieni kitus, tame tarpe ir tuos, kurie daugiau nei dvejus metus darė viską, kad galėtume gyventi be apribojimų.

Orai vėsta, gripas – jau ant mūsų durų slenksčio, Neleiskim, kad virusinių infekcijų „puokštė“ taptų dar vienu iššūkiu medikams ir mums visiems“, – rašė R. Lingienė.

Dink tu iš akiračio , aferistė. Dar mažai tau pinigų.
Daba rek saugotis tiems kas susimarmaliavo nes jų imunitetas silpnesnis
Kaip atsibodo virusiuko propaganda.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų