Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Remigijus Žemaitaitis ankstų penktadienį pradeda ne nuo kavos puodelio, o nuo dar vieno teismo posėdžio. Jis dabar teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus. Ir sako eis iki pat pabaigos – jo nuomone, Aukščiausiojo teismo.
Dėl politiko pasisakymų apie žydus pradėta baudžiamoji byla. Jei ją pralaimėtų ne tik kad taip norimo Seimo vicepirmininko posto negautų, bet ir apkaltą Seimas galėtų jam pradėti.
Teisinosi, kad nenorėjo įžeisti
R. Žemaitaitis į posėdį pasiėmė ir pluoštą įvairių publikacijų, straipsnių, mat šiandien teismas apklaus du liudininkus – apžvalgininką ir istoriką, kurių straipsniais esą R. Žemaitaitis rėmėsi publikuodamas įvairius įrašus „Facebook“ apie žydus. R. Žemaitaitis pats teisinosi, kad nieko įžeisti nenorėjo, o savo įrašais kritikavo Izraelio premjerą Benjaminą Netanyahu.
Įdomu tai, kad Konstitucinis Teismas, prieš metus, nagrinėjęs R. Žemaitaičio pasisakymus, nusprendė, kad jis niekino, žemino ir išjuokė žydų tautybės žmones, bet kurstymo prieš juos neįžvelgė.
„Pagal mūsų išvadą yra reikšta neapykanta tam tikrai grupei. Kurstymo, tokių teiginių, šitoje Konstitucinio Teismo išvadoje nėra“, – praėjusių metų balandį konstatavo Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda.
„Konstitucinis Teismas aiškiai pasakė, kad čia kurstymo nėra, jo ir negali būti, nes aš nekursčiau prieš tautą, aš kalbėjau apie žydų valstybę ir apie Vyriausybę, Benjaminą Netanyahu, t. y. žmogžudį, kurio, šiandien, sprendimais yra nužudyta 40 639 žmonės“, – tąkart dėstė „Nemuno aušros“ pirmininkas.
Pirmiausia, teismas apklausė politikos apžvalgininką Česlovą Iškauską, kuris yra rašęs apie Holokaustą, taip pat koloborantus „tiek iš lietuvių, tiek iš žydų pusės“. R. Žemaitaitis sakė, kad „Facebook“ įrašus rašė remdamasis jo straipsniais. Tiesa, pats Č. Iškauskas teismui neigia naudojęs tokias formuluotes, kad žydai, kaip tauta, aktyviai dalyvavo sovietų režimui represuojant, tremiant lietuvius.
Liudininkė teiginius paneigė
Teisme liudijo ir istorikė Nijolė Maslauskienė. R. Žemaitaitis sakė, kad rašydamas „Facebook“ įrašus, apie žydų prisidėjimą prie Lietuvos okupacijos, rėmėsi istorikės straipsniu apie žydų priklausymą komunistų partijai. Nors „Facebook“ įraše politikas rašė ir apie jėgos struktūras ir ten dirbančius žydus.
„Aš paneigiau tokius teiginius, kadangi mano straipsnyje apskritai represijų tema nėra nagrinėjama. Nebuvo nagrinėjama represinėse struktūrose“, – rėžė N. Maslauskienė.
R. Žemaitaitis yra rašęs, kad žydai labiausiai prisidėjo prie sovietų okupacijos ir represijų šalyje.
„Savo publikacijoje rašiau apie komunistų partijoje esančius ir veikiančius 80 procentų žydų. Po to šiek tiek pasikeitusį skaičių“, – aiškino „Nemuno aušros“ pirmininkas.
„1940 metų birželio mėnesį, kai Lietuva buvo okupuota, [žydai] sudarė 30 procentų visų komunistų partijos narių. Tai 1941 metų sausio mėnesį viso labo tik 19 procentų“, – teigė istorikė.
Vis dėlto pati istorikė N. Maslauskienė apie represinėse struktūrose, kaip NKVD ir KGB, dirbančius žydus nerašė. Žemaitaitis sako, kad pasirėmė tik dalimi jos informacijos, apie paskleista informaciją, kad žydai dirbo ir represinėse struktūrose, žada paremti kitame posėdyje.
„Aš rėmiausi tik vienu iš Maslauskienės faktų, tik apie komunistų partijoje“, – teisinosi R. Žemaitaitis.
Vis dėlto kai kas, pasak R. Žemaitaičio, šiame posėdyje paaiškėjo.
„Kaip šiandien sužinojome skandalingą faktą, tai prokuroras apklausos metu net nedavė susipažinti su mano publikacijomis istorikei. O buvo duodami konkretūs klausimai – paneigti arba pritarti mano teiginiui. Tai yra skandalinga informacija“, – pabrėžė „Nemuno aušros“ pirmininkas.
Kitas teismo posėdis dėl R. Žemaitaičio numatomas sausio 24 dieną.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.