Taip jis kalbėjo pirmadienį atsakinėdamas į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narių klausimus.
Buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pažymėjo, kad Seimas ėmėsi svarstyti kariuomenės struktūros pokyčius, kuriuose numatyta sukurti naujus vienetus – pėstininkų diviziją, tankų batalioną.
Jis teigė, kad pokyčiai kariuomenės struktūroje pareikalaus papildomo personalo, kadangi reikės pakeisti ne tik tarnybą paliekančius profesionalius karius, bet ir pritraukti naujus karius į kuriamus naujus vienetus.
„Tai reikalaus žmogiškųjų resursų. (...) Ką būtų galima padaryti, gal kokį receptą specifinį turite, kaip pritraukti naujus žmones, nes pajėgumus reikia sukurti“, – sakė A. Anušauskas.
R. Vaikšnoras teigė, kad reikia keisti požiūrį į eilinius, tarnaujančius privalomoje karinėje tarnyboje.
„Dar yra to gal šiek tiek senoviško požiūrio, šiek tiek muštro, nes kartais į jaunus karius žiūrime ne kaip į lygius sau, o į kažką žemesnio, (...) užuot žiūrėję kaip į kolegas, kad ir pašauktus tik devyniems mėnesiams tarnauti, kartais mes juos labiau pavaikom ir pavarinėjame“, – sakė brigados generolas.
„Ko ir reikia turbūt, reikia sulaužyti prieš tai, kad iš jo nulipdytume gerą karį, bet požiūris (...) turėtų pasikeisti ir (turėtume – BNS) traktuoti tuos karius kaip savo lygiaverčius kolegas, o ne, gal per grubai išsireikšiu, kaip pagalbinį personalą užduočių vykdymui“, – pridūrė jis.
Kandidatas į kariuomenės vadus svarstė, kad tokiu būdu kariuomenei pavyktų jaunuolius pritraukti pasirašyti kontraktą, o vėliau juos motyvuoti siekti geresnių karjeros perspektyvų siunčiant į įvairius kursus.
Seimo nario konservatoriaus Valdo Rakučio paklaustas apie karininkų korpuso vystymą, R. Vaikšnoras pažymėjo, kad karininkus reikia skatinti jiems sudarant karjeros planą.
„Reikia žiūrėti į karininko asmenines, dalykines savybes, bandyti sudėlioti jam karjeros planą bent jau penkeriems metams į priekį“, – kalbėjo R. Vaikšnoras.
Brigados generolas taip pat siūlė ankstyvoje stadijoje atkreipti dėmesį į karininkų potencialą vadovauti.
„Garsiai apie tai nešnekama, mes turime medicinos ekspertizės komisiją, tai per psichologinius testus (būtų galima – BNS) pasižiūrėti, ar tas karininkas gali būti ateityje lyderiu vadu, ar ne“, – dėstė R. Vaikšnoras.
„Kartais būna, prasileidžiame, tas toksiškumas išlenda. Kodėl? Todėl, kad kažkuriame etape neįvertinome arba kritiškai nepasižiūrėjome“, – pridūrė jis.
Praėjusią savaitę prezidento Gitano Nausėdos siūlomo R. Vaikšnoro kandidatūra pateikta Seimui.
R. Vaikšnoras šiuo metu tarnauja Sąjungininkų pajėgų Europoje vyriausiosios vadavietės (SHAPE) štabo viršininko pavaduotoju kariniam rengimui. Jis yra buvęs Sausumos pajėgų vadu, šių pajėgų štabo viršininko pavaduotoju operacijoms, Gynybos štabo Operacijų valdybos viršininku, brigados „Geležinis Vilkas“ vadu.
Pagal Konstituciją, kariuomenės vadą pritarus Seimui skiria ir atleidžia prezidentas. Jo kadencija – penkeri metai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!