Savivaldos rinkimai – jau kitų metų kovą. Šeimų sąjūdžio pirmininkas dar žiemą kalbėjo apie organizacijos planus tvirtai žengti į rajonus. Naujienų portalui tv3.lt jis tvirtina matantis galimybę bendradarbiauti su keturiomis politinėmis jėgomis.
2008 metų Seimo rinkimuose dalyvavęs ir į parlamentą nepatekęs R. Grinevičius sieks išbandyti savo jėgas dar kartą – tik šįkart rinkimuose į Marijampolės savivaldybės tarybą.
Prieš gerą pusmetį jūs pasakojote, kad Šeimų sąjūdis planuoja dalyvauti savivaldos rinkimuose. Ar jūsų organizacijos pozicija nepasikeitė?
Ne tik pozicija nepasikeitė, bet ir yra deleguota.
Kol kas tik vienas jūsų organizacijos narys – Artūras Orlauskas planuoja su valstiečiais eiti į merus Kauno rajone. Ar išvysime ir kitas kandidatų į merus pavardes?
Jeigu paaiškės, tai bus viešai pasakyta. Visi puikiausiai žinome, kas liečia komitetus. Kai kuriose savivaldybėse bus komitetai, kur įmanoma dar padaryti juos. Bet kadangi valdžia pakeitė visus įstatymus ir užkirto kelią nepartiniams žmonėms dalyvauti rinkimuose, tai teko ieškoti kitos išeities – mes bendraujame su opozicinėmis partijomis. <…> Suprantate, jeigu partijos duos pasiūlymų, mes spręsime.
Ar gavote be A. Orlausko dar pasiūlymų?
Kol kas neviešiname.
Kokios būtų tos opozicinės partijos, apie kurias kalbate?
Puikiausiai visi žino, su kuo Šeimų sąjūdžiui nėra pakeliui. Mums nėra pakeliui su konservatoriais, liberalais, Laisvės partija. Tarybos sprendimas yra priimtas bendradarbiauti su keturiomis partijomis: valstiečiais, Lietuvos Regionų partija, Krikščionių sąjunga bei „Tauta ir teisingumu“.
O jūs pats, kaip organizacijos vadovas, planuojate dalyvauti savivaldos rinkimuose?
Aš dalyvausiu Marijampolėje. Eisiu į tarybos narius.
Ką jūs šiame mieste norėtumėte pakeisti?
Bus suformuota programa viešojoje erdvėje ir paviešinta. Prasidės rinkiminė kampanija ir tuomet bus įvardyta.
Jūs pirmadienį lankėtės Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji bibliotekoje, ten jums teko kalbėti žmonėms. Ar vizitas buvo susijęs su savivaldos rinkimais?
Ten buvo daugiau diskutuojama apie Šeimų sąjūdžio veiklą, jos planus, perspektyvas.
Kiek Šeimų sąjūdis vienija narių?
Čia vidaus reikalas. Ne tūkstančiais, bet šimtais yra oficialių narių. Dar yra palaikančiųjų, bet žinote Lietuvoje situaciją… Palaikyti gali ir profesorius ir mokslininkas, bet jisai negali rodytis viešojoje erdvėje.
Kodėl?
Žmogus iškart bus apšmeižtas, paniekintas, jam bus [iškelti] nepagrįsti kaltinimai ir taip toliau. Žmonės turintys darbus universitetuose ar kur, jie juk turi iš kažko gyventi, gauti atlyginimą.
Sakote, kad jūsų organizacija bendradarbiaus su keturiomis partijomis. Gal ir jūs pats turėjote minčių partiją įsteigti?
Kol kas negalvojame partijos įsteigti. Lietuvos Šeimų sąjūdis prieš keletą savaičių turėjo susitikimą su bent 9 opozicinių partijų nariais. Buvo pradėtos diskusijos, praktiškai pradėtas darbas dėl vieno junginio sudarymo.
Lietuvos šeimų sąjūdžio užduotis sekantiems Seimo rinkimams – sukurti vientisą junginį iš opozicinių partijų. Tiek parlamentinių, tiek neparlamentinių. Kol kas parlamentinės partijos yra nuošalyje. Yra bendraujama su neparlamentinėmis partijomis.
Dar apie šeštadienį vyksiantį protestą. Anksčiau Vilniaus savivaldybė buvo ir neišdavusi leidimo Šeimų sąjūdžio protestui. Kaip dabar sekėsi susitarti?
Mums visą laiką nenoriai išduodavo leidimus. O pavyko susitarti, manau, po praeito pralaimėto teismo, kai savivaldybė iš žmonių sumokėtų eurų sumokėjo 800 eurų Lietuvos šeimų sąjūdžiui, padengiant advokatų išlaidas. Gal gavo šiokią tokią pamoką.
Kokios bus artėjančio protesto temos? Nes kalbate, kad reikia ginti Konstituciją, bet daugiau niekas nėra aišku.
Viskas susiveda į Konstituciją. Konstitucija Lietuvoje yra neveikianti. Bet kokią sritį paimkime – ar tai švietimas, ar tai šeimos politika – straipsniai yra niekinami. Tuo labiau, kai viešojoje erdvėje paskaitai pranešimus apie Konstitucijos minėjimą Seime, kad Konstituciją turėtų būti pritaikyta šių dienų realijoms. Duoda visiems žmonės suprasti, kad jeigu Konstitucija neatitinka šių dienų realijų, tai ją reikia keisti, straipsnius perdaryti, kad atitiktų. Tai čia yra baisu.
Kokius siūlymus jūs žadate teikti?
Mūsų siūlymų Šeimų sąjūdžio programoje yra 3 punktai parašyti. <…> Praėjusių metų nė vienas reikalavimas nėra įvykdytas. Net nebuvo bandoma kažką keisti ar įvykdyti. Bus to mitingo rezoliucija ir bus viskas įvardyta. Ji bus išsiųsta, kai bus surinkta atitinkamų organizacijų parašai, jis bus įteikta.
Kam ją įteikti planuojate?
Spręsime klausimą.
Ačiū už pokalbį.