Per keturis mėnesius naujoji Vaiko teisių linija sulaukė beveik 2 tūkst. skambučių, elektroninių laiškų ir paklausimų bendraujant tiesioginių pokalbių langelyje. Iš jų registruota apie 250 vaiko teisių pažeidimų. Šie skaičiai skiriasi, nes ne visais atvejais skambinama dėl didelę grėsmę keliančių situacijų, skambinama ir norint pasitarti.
Vaikai, paskambinę pagalbos telefonu, labai saugo savo tapatybę, yra linkę saugoti tėvus, dažnai skambina besirūpindami broliais, seserimis, teigia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Jai antrina ir psichologė-psichoterapeutė doc. dr. Asta Adler, vaikas, tėvų smurto prieš jį atveju, juos gina, nes kaltina save. Anot psichologės-psichoterapeutės, vaiko smegenyse vienu metu aktyvuojasi dvi sistemos: baimės ir saugumo. Patiriama „baimės be išeities“ būsena.
Iki 20 proc. žmonių, kurie smurtauja, patys yra patyrę smurtą ir tai laiko normaliu dalyku.
„Ilgalaikis smurtas, kuriam nėra užkirstas kelias, neretai veda link beširdiškumo bei įsitikinimo, kad tik agresija ir kitų žeminimas ar skaudinimas yra tinkamas būdas sunkumams spręsti.
Atpažinti, kaip jautiesi, kai prieš tave smurtauja, nėra labai paprasta“, – teigia A. Adler.
Tyrimai rodo, kad vaikai, patyrę smurtą, turi sunkumų valdant kūną, pradeda gyventi baimėje, patiria vidinę tuštumą, depresiją.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė skatina nebetoleruoti smurto, padėti jį patiriantiems ir kreiptis pagalbos.
„Nulinė tolerancija smurtui, o ypač smurtui prieš vaikus, turėtų būti mūsų visų pagrindinis prioritetas ir siekis. Pranešti apie patiriamą bet kokios formos smurtą ir paprašyti pagalbos – ne silpnumo, o stiprybės bruožas. Sureaguoti į nukentėjusiojo prašymą padėti ir mokytis atpažinti nuo smurto kenčiančius – kiekvieno sąmoningo, atsakingo ir pilietiško žmogaus pareiga“, – sako ministrė.
Ji taip pat priduria, jog tarnyboms užkirsti kelią galimai vaiko nepriežiūrai ar smurtui itin sudėtinga, kai nėra informacijos. Pasak jos, norint, kad smurto būtų išvengta, svarbus bendruomenės, giminaičių įsitraukimas.
Vaiko teisių gynėjų inicijuota socialine kampanija „Vaiko rytojaus nepalik rytojui“ siekiama atkreipti žmonių dėmesį į smurto prieš vaikus problemą bei priminti apie pagalbos nukentėjusiems nuo smurto svarbą, siekiant suteikti mūsų šalies vaikams saugią ir laimingą vaikystę.
Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia žmones pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.