„Visų pirma visi laukia garbingo ministro sprendimo ir pasitraukimo iš Vyriausybės, nes kada pirmą kartą istorijoj ministrui pradedamas ikiteisminis tyrimas ir ne dėl bet ko, o dėl galimo tarnybos paslapties atskleidimo, vargu, ar būtų garbinga toje Vyriausybėje tęsti darbą“, – pirmadienį BNS sakė Seimo narių Mišrios grupės seniūnės Agnė Širinskienė.
Prokuratūra pirmadienį pranešė, kad pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl A. Anušausko paskelbtos informacijos, nagrinėdama Seimo narės A. Širinskienės pareiškimą dėl galimo tarnybos paslapties atskleidimo. Parlamentarė anksčiau kreipėsi į prokurorus prašydama įvertinti, ar ministras neatskleidė įslaptintos informacijos.
Kelia apkaltos klausimą
Pasak A. Širinskienės, jei A. Anušauskas po šio prokuratūros žingsnio nepaliks posto pats, „Seimo plotmėje tikrai natūraliai kyla klausimas dėl galimos apkaltos“.
„Teko vadovauti komisijai, kuri nagrinėjo (Mindaugo – BNS) Basčio apkaltos galimybes, pagrindinis kaltinimas M. Basčiui buvo kėsinimasis sužinoti valstybės ir tarnybos paslaptis, ir jis net nepriėjo prie tų paslapčių, tuo labiau neturėjo galimybės jų nežinodamas atskleisti, bet vien kėsinimosi užteko, kad Konstitucinis Teismas pripažintų, kad pagrindas apkaltai yra“, – kalbėjo A. Širinskienė.
Anot jos, nepriklausomai nuo ikiteisminio tyrimo dėl A. Anušausko paskelbtos informacijos eigos, „konstitucinis procesas šiek tiek kitoks“, ir apkaltos klausimas Seimui susirinkus į rudens sesiją bus keliamas.
Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis sako, kad krašto apsaugos ministras turėtų prisiimti politinę atsakomybę.
„Visi prisiminkime konservatorių partijos fazes 2016–2020 metais, kad reikia skirti teisinę atsakomybę nuo politinės, jeigu jie to principo laikysis, A. Anušauskas turi prisiimti politinę atsakomybę“, – BNS sakė S. Skvernelis.
Politikas pažymėjo, kad ikiteisminio tyrimo pradėjimas savaime nerodo kaltės, tačiau vien pradėjimo faktas reiškia, kad „yra požymiai galimai padaryto nusikaltimo ir vien šitas faktas leistų ministrui susivokti ir pasitraukti“.
Klaidų limitą sako esant viršytą
Opozicinės Darbo partijos vadovas Andrius Mazuronis sako, kad klaidų limitą krašto apsaugos ministras viršijo ir „reikėtų pagalvoti apie atsistatydinimą“.
„Tai, kad Generalinė prokuratūra pradėjo tyrimą, rodo, kad turi rimtų įtarimų, kad tikrai buvo atskleista riboto naudojimo informacija, ką prezidentas tvirtino, ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, kai mums buvo ta informacija pateikta, mums irgi buvo pateikta su grifu „riboto naudojimo“. Akivaizdu, kad ir Generalinė prokuratūra panašiai galvoja“, – BNS sakė A. Mazuronis.
Pasak jo, ministrui nepasitraukus opozicija spręstų, kokių veiksmų imtis toliau, „ar yra matymas, kad ministras jau peržengė ribas ir reikėtų imtis kažkokių iniciatyvų“.
„Mūsų nuomone, akivaizdu, kad ministras peržengė klaidų limitą, leidžiamą politikui, net ir su tokiais aukštais reitingais, o ką galvoja kiti opozicijos partneriai, reikės šnekėtis“, – kalbėjo „darbiečių“ vadovas.
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, Seimo vicepirmininkas Jonas Jarutis tuo metu teigė, kad visų pirma reikia sulaukti prokuratūros vertinimo.
„Reikia sužinoti, kiek iš tikro atskleista neviešos informacijos, politinis vertinimas – mes esame pasakę, kad vertinam neigiamai, (...) o kai prokuratūra pasakys, kaip įvertins, žiūrėsim“, – BNS sakė J. Jarutis.
Opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė pažymi, kad į klausimą, ar buvo atskleista slapta informacija, parodys tyrimas.
„Aš manau, kad reikia sulaukit tyrimo rezultatų. Matyt, paskubėta pasigirti arba viešinti dalykus, kurie yra jautri informacija. Aš nesu iš tų, kur skubotai siekia kažkokių veiksmų, bet prasidėjęs tyrimas atsakys į tuos klausimus, o ministras pats turėtų jausti, jei jis vaikšto peilio ašmenimis, jis pats ir turėtų priimti sprendimą“, – BNS sakė O. Leiputė.
Sulaukė kritikos pranešęs apie „Leopard“
A. Anušauskas sulaukė prezidento ir dalies kitų politikų kritikos, kai po Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio viešai paskelbė informaciją, susijusią su ketinimais įsigyti tankų Lietuvos kariuomenei.
Praėjusią savaitę prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad A. Anušausko paviešinta informacija apie svarstymus pirkti vokiškų „Leopard“ tankų turėjo riboto naudojimo žymą.
Savo ruožtu pats ministras kartojo neviešinęs įslaptintos informacijos iš Valstybės gynimo tarybos, tačiau teigė, kad ji galėjo būti panaši į tokią. Premjerė Ingrida Šimonytė patvirtino ministru pasitikinti, ji sakė, kad VGT sprendimas dėl divizijos kūrimo, kaip ir planai tame kontekste įsigyti tankus, yra žinomi viešai.
Dėl A. Anušausko pasisakymo po VGT į Generalinę prokuratūrą kreipėsi opozicijos parlamentarė A. Širinskienė, ji prašė įvertinti, ar jis neatskleidė įslaptintos informacijos.
Ministras patvirtino, kad sulaukta atitinkamos Generalinės prokuratūros užklausos. Medžiagą iš VGT posėdžio prokuratūrai perdavė bei į jos klausimus praėjusią savaitę atsakė ir Prezidentūra.