Situacijai dėl COVID-19 negerėjant Vyriausybė imasi griežtinti pandemijos valdymo priemones. Be įvairių kitų laukiančių sugriežtinimų jau nuo pirmadienio visose uždarose patalpose tautiečiams bus leidžiama pasirodyti tik su medicininėmis kaukėmis arba respiratoriais.
Vertindamas šį sprendimą iš epidemiologinės perspektyvos LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas pažymėjo, kad tokio sprendimo jau reikėjo ir anksčiau.
„Jei kalbame apie kaukes, tai jos tikrai efektyvios, ypač jų efektyvumas jaučiamas, kai kalbame apie delta atmainą. Tad reikia imtis visų priemonių, kurios kažkiek padeda“, – kalbėjo jis.
Nemedicininės kaukės labai įvairios
Nors sutinkama, kad medžiaginės kaukės yra mažiau efektyvi priemonė, visgi jos gali būti labai skirtingos.
„Jei pamėgintume pasižiūrėti, tai yra labai daug įvairiose šalyse atliktų tyrimų, kuriuose buvo matuojamas kaukių efektyvumas. Tai matome, kad vadinamosios medžiaginės kaukės gali būti labai įvairios. Tad negalime visko suabsoliutinti.
Yra matavimų, kur jų efektyvumas yra labai minimalus, o yra ir tokių, kurios praktiškai gali prilygti medicininėms kaukėms – viskas priklauso, kokia medžiaga naudojama, kiek sluoksnių ir t.t. Bet vis dėlto medicininės kaukės yra patikimesnės. Nes dauguma medžiaginių kaukių, kiek tenka matyti kokiame prekybos centre, ne ką gelbstinčios“, – pažymėjo M. Stankūnas.
Jis priminė, kad ekspertų taryba dar ankstyvą pavasarį teikė panašius siūlymus, analizavo visą prieinamą mokslinę literatūrą ir teikė pasiūlymus atsisakyti medžiaginių kaukių tose vietose, kur jų efektyvumas yra labai nedidelis arba neturintis tvirtų mokslinių pagrindimų, pavyzdžiui, dėvint lauke.
„Tad buvo toks momentas, kad jas mažiau laiko dėvime, turime mažiau situacijų, kai jas reikia dėvėti, bet dėvėkime kokybiškas“, – sakė specialistas.
Kaukės pradinukams – būtinybė
Operacijų vadovo sprendimais numatoma, kad nuo gruodžio 1 d. ir visi moksleiviai, kaip ir ugdymo įstaigų darbuotojai, privalės dėvėti kaukes. Anot sveikatos apsaugos viceministrės Aušros Bilotienės-Motiejūnienės, šis reikalavimas galėtų būti taikomas ir anksčiau, jei ne užsakytos mažesnių dydžių kaukės.
„Buvo nuspręsta, ir ekspertai siūlė, kad būtų atitinkamo dydžio kaukės. Kaukes perka savivaldybė, tai jei tiktų bendrosios didesnės, standartinio dydžio, tai būtų galima ankstinti kad ir nuo pirmadienio, bet buvo priimtas sprendimas, kad nuo gruodžio 1 d. vien todėl, kad turėtume atitinkamo dydžio mokyklose, kad teisingai būtų dėvima“, – aiškino ji.
Nors ne visi į tokį siūlymą žiūri teigiamai, skundžiasi, kad vaikus kaukės dusina, ministras Arūnas Dulkys buvo griežtas.
„Man atrodo, kad labiausiai kas dūsta, matote iš reportažų reanimacijose. Čia yra tikras dusulys. Visa kita, man atrodo, mes kartu galim surėmę pečius ištverti“, – dar prieš trečiadienio Vyriausybės posėdį sakė jis.
M. Stankūnas taip pat pažymėjo, kad reikia adekvačiai vertinti dabartinę epidemiologinę situaciją: „Dabar Lietuvoje turime labai didelį užsikrėtimų skaičių tarp vaikų, tokių skaičių niekada nebuvo. Aišku, moksliniai tyrimai, kitų šalių pavyzdys rodo, kad vaikai praserga lengviau nei suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės.
Bet ir vaikai gali virusu užsikrėsti ir platinti. Tad man atrodo šiek tiek per drąsu viską nurašyti, kad neva nereikia skirti labai daug dėmesio, nes jie lengvai perserga. Juo labiau jau girdime tokių žinučių, kad vaikai serga, serga sunkiai, yra vaikų, kure ir gydomi reanimacijoje.“
Būtina sąlyga išlaikyti mokyklas atidarytas
Pašnekovas pažymėjo, kad, laimei, neturime nė vienos mirties tarp vaikų, mat kitų šalių statistika nėra tokia džiuginanti.
„Jei pažiūrėtume į JAV duomenis, ten nuo pandemijos pradžios mirė virš 700 vaikų. JAV sveikatos sistemos kaip blogos jau kaltinti negalime, tai pažangi, pati brangiausia sveikatos sistema pasaulyje ir ten jau mirė tiek vaikų.
Grubiai skaičiuojant pagal gyventojų skaičių, Lietuvoje pagal šią proporciją jau turėtume turėti bent 6–7 mirtis nuo kovido. Laimei, mes to dar neturime ir norisi, kad to ir nebūtų“, – sakė M. Stankūnas.
Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu turint labai didelius užsikrėtimų skaičius tarp vaikų mokyklos laikomos atidarytos.
„Ir kad šis mokymasis vyktų ir tai būtų kuo ilgiau, tai reikia taikyti priemones, kurios gal atrodo ir varginančios, sunkinančios. Tai žiūrint ir į pasaulio rekomendacijas, tai tos kaukės vaikas tikrai padėtų.
Kitas dalykas, ką dar reikėtų daryti, kad mokyklos būtų dar saugesnės, tai testavimo didesnėmis apimtimis. Dabar kai kuriose savivaldybėse jis siekia ir tik apie 12–15 proc. vaikų testuojasi. Tai ta priemonė neveikia, kaip turėtų“, – pastebėjo LSMU profesorius.
Renginiuose reikėtų ir respiratorių?
Vyriausybėje pristatant pokyčius dėl privalomų kaukių ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė savo ruožtu pasvarstė, ar nereikėtų renginiuose įpareigoti dėvėti ir aukštesnės apsaugos priemones.
„Galbūt renginiuose reikėtų reikalauti FFPT respiratorių. Kitaip sakant, griežtinti visas prevencines priemones, kad jokiu būdu nereikėtų riboti veiklų“, – sakė ji.
M. Stankūnas priminė, kad ekspertų taryba jau anksčiau yra svarsčiusi dėl respiratorių naudojimo tam tikrose vietose.
„Tai yra dar efektyvesnė apsaugos priemonė. Savaime suprantama, kad respiratoriai būtų geriau, bet kaukė dabar kainuoja pigiau, tai ne 2020-ųjų pavasaris, kai ir eurą kainavo, dabar jos kaina – keli centai. Tai dabar jų ne taip sudėtinga įsigyti, respiratorius gi jau brangesnis dalykas.
Bet esame svarstę, kad tam tikrose aplinkose, kur yra didelis žmonių susibūrimas, neišlaikomas atstumas, respiratoriai turėtų būti rekomenduojami“, – pastebėjo jis.
Neskubėti atsikratyti medžiaginėmis kaukėmis
Tiesa, profesorius pastebėjo, kad medžiaginių kaukių galima neskubėti išmesti, nes jos vis dar gali pasitarnauti.
„Kai kurie gal prabangią kaukę įsigijo, matėme, kad ir mados namai siūlė įvairius variantus, tai žmogus gal investavo, tai nereikia jos išmesti. Nes yra amerikiečių skaičiavimai, įvertinta laboratoriniu būdu, kad jei užsidedi medicininę kaukę ir ant viršaus medžiaginę kaukę – tai dar labiau veikia ir net prilygsta respiratoriui. Tik kaip su tuo reguliavimu ir tikrinimu čia būtų – jau kitas klausimas“, – juokavo jis.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teikdama siūlymus pažymi, kad svarbus yra tinkamas kaukės dėvėjimas – ji turi dengti nosį ir burną. Kaukės turi būti tinkamos, t. y. periodiškai keičiamos (vienkartinės kaukės dėvimos tik vieną kartą; keičiamos kas 3-4 val. ar kai sudrėksta, vėliau išmetamos, o ne dedamos į kišenę) – tik tada jos gali efektyviai apsaugoti (tačiau svarbios ir kitos priemonės, vien kaukių nepakanka).
Kuo skiriasi medžiaginė ir medicininė kaukė?
Medicininė veido kaukė yra medicininis prietaisas, dengiantis burną, nosį ir smakrą, užtikrinantis barjerą, kuris riboja infekcinio agento (virusų, bakterijų) perėjimą tarp jas dėvinčių asmenų. Medicininių veido kaukių reikalavimai yra apibrėžti standarte, jos skirstomos į tipus pagal dalelių filtravimo savybes.
Jos turi labai aukštą iškvėpimo filtravimo efektyvumą, todėl laikomos geru būdu apriboti seilių lašelių, kurie išsiskiria kalbant, kosint ir čiaudint, plitimą. Atliekant medicininių kaukių testą yra svarbus bakterinio filtravimo efektyvumas: kai naudojamas kontroliuojamas oro srautas, kuriame yra dalelės su Staphylococcus aureus (auksiniu stafilokoku). Pagal standartą, 95–98 % medicininių kaukių turi sulaikyti vidutinio dydžio 3 μm aerozolio daleles.
Nemedicininės kaukės gali būti įvairios savarankiškai pagamintos ar komercinės kaukės arba veido uždangos iš audinio, kitų tekstilės medžiagų arba kitų medžiagų, kaip antai popieriaus. Jos nėra standartizuotos ir nėra skirtos naudoti sveikatos priežiūros įstaigose arba sveikatos priežiūros specialistų.
Kaip nurodo SAM, esama ribotų netiesioginių įrodymų, kad dėvint iš įvairių medžiagų pagamintas nemedicinines kaukes gali sumažėti kvėpavimo takų lašelių patekimas į aplinką kosėjant, bet iš turimų įrodymų matyti, kad nemedicininės kaukės yra mažiau veiksmingos nei medicininės kaukės kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė. Nėra jokių savarankiškai pagamintų nemedicininių kaukių standartų.
FFP2 respiratorių filtravimo galia yra ne mažesnė kaip 94 proc.
Filtruojančios veido kaukės (FFP) arba N95 / N99 respiratoriai (JAV FFP2 / FFP3 atitikmuo, kaip apibrėžta JAV standarto NIOSH 42 CFR 84 dalyje), yra sukurtos apsaugoti naudotoją nuo ore esančių teršalų poveikio (pvz., nuo infekcinių veiksnių įkvėpimo, susijusio su mažų ir didelių dalelių lašelių įkvėpimu) ir yra klasifikuojamos kaip asmeninės apsaugos priemonės.
FFP2 respiratorių filtravimo galia yra ne mažesnė kaip 94 proc. 0,3 μm dalelėms, o FFP3 respiratorių filtravimo galia yra mažiausiai 99 proc. 0,3 μm dalelėms. FFP1 kaukių filtravimo efektyvumas yra ribotas, jos filtruoja mažiausiai 80 proc. ore esančių dalelių ir nėra tinkamiausios apsaugoti nešiotoją nuo kenksmingų mikrodalelių, pernešančių virusą.