• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Migrantams nevaldomai plūstant į Lietuvą, mūsų šalis ėmėsi naujos taktikos – leido pasieniečiams apgręžti migrantus atgal į Baltarusiją ir nukreipti juos į legalius sienos perėjimo punktus arba diplomatines atstovybes, kur jie galėtų pateikti savo prieglobsčio prašymus. Jeigu migrantai nepaisytų pasieniečių nurodymų, Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymas leidžia pasieniečiams saugant sieną panaudoti psichinę ir fizinę prievartą.

Migrantams nevaldomai plūstant į Lietuvą, mūsų šalis ėmėsi naujos taktikos – leido pasieniečiams apgręžti migrantus atgal į Baltarusiją ir nukreipti juos į legalius sienos perėjimo punktus arba diplomatines atstovybes, kur jie galėtų pateikti savo prieglobsčio prašymus. Jeigu migrantai nepaisytų pasieniečių nurodymų, Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymas leidžia pasieniečiams saugant sieną panaudoti psichinę ir fizinę prievartą.

REKLAMA

Ką tai reiškia, kokios tai priemonės ir kada jos naudojamos? Kas nutinka, jeigu migrantų grupė vis tiek veržiasi į Lietuvos teritoriją?

Operacijų vadovės, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sprendimas nubrėžia, kad migrantams nevykdant Lietuvos pareigūnų reikalavimų, pasieniečiai gali panaudoti atgrasančius veiksmus ir psichinę prievartą. Policijos įstatyme psichinė prievarta yra apibrėžiama kaip įspėjimas apie ketinimą naudoti fizinę prievartą, šaunamąjį ginklą arba sprogmenis. Psichinei prievartai prilyginamas specialiosios priemonės ar šaunamojo ginklo parengimas prireikus naudoti.

Jeigu migrantai nepaisytų atgrasančių veiksmų ir psichinės prievartos priemonių, tuomet pagal operacijų vadovės sprendimą pasieniečiai galėtų panaudoti fizinę prievartą – tai yra fizinę jėgą ar specialiąsias priemones.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp specialiųjų priemonių yra tokios kaip ašarinės ir dūminės granatos bei šaudmenys, ašariniai purkštuvai, garsinės ir šviesinės granatos bei šaudmenys, elektros šoko įtaisai, garsiniai prietaisai, impulsiniai šviesos prietaisai, teleskopinės lazdos, tarnybiniai šunys, vandensvaidžiai ir panašiai.

REKLAMA

Kartais pakanka ir „akių kontakto“?

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Komunikacijos skyriaus vedėjas Rokas Pukinskas negalėjo tiksliai paaiškinti, kaip praktiškai atrodo psichinės ir fizinės prievartos priemonių panaudojimas, jeigu migrantai nesutinka apsigręžti ir grįžti į Baltarusiją. Vidaus reikalų ministerijos pranešime visos šios priemonės buvo glaustai pavadintos „taktinėmis priemonėmis“.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip, tiesiogiai ir supraskit – taktinės priemonės. Pasienio taktika  mokoma pasieniečių mokykloje, sienos apsaugos taktikos. Mums tuos įgaliojimus suteikė vidaus reikalų ministrė, tai yra politinis sprendimas, kuris suteikia mums, kaip jėgos struktūrai, dar vieną instrumentą veikti prie valstybės sienos. Jūs tikriausiai matėt ir ministrės komentarus, šiais veiksmais mes neeiliminuojame migrantų teisės prašytis prieglobsčio, tiesiog jiems nurodoma atvykti į valstybę, į Lietuvą, pas pasienio kontrolės punktą turint kelionei būtinus dokumentus. Tai yra taip, kad būtų laikomasi įstatymų“, – aiškino R. Pukinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, kaip praktiškai migrantai „apsukami“ atgal į Baltarusiją, pašnekovas teigė, kad tai vyksta „tiesioginio akių kontakto metu“, mat kai kada migrantai supranta, jog sienos taip paprastai nepereis.

„Apsukimas – vyksta tiesioginio akių kontakto metu, jeigu jums taip tinka. Jūs, matyt, matėte vieną paprastą dalyką, buvo vienas vaizdo įrašas, kaip migrantai su pasieniečiais susitinka ant valstybės sienos linijos? Ten žiūri vieni į kitus ir, galų gale, migrantai pasitraukia į Baltarusijos pusę. Jeigu jie nepasitraukia, bus kiti sprendimai. Viskas vertinama individualiai. Jūs norite, kad aš jums atskleisčiau tarnybinio pobūdžio informaciją. Mes žmogaus teisių nepažeidinėjame šiuo atveju, bet aš neturiu teisės įvardinti, kiekviena situacija yra individuali. Galų gale, tai politinis sprendimas“, – pasieniečių darbo subtilybes apibūdino R. Pukinskas.

REKLAMA

Gali naudoti specialiąsias priemones

Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas kiek aiškiau apibūdino, kaip migrantai apgręžiami praktiškai ir kas nutinka, jeigu jie nesutinka sugrįžti į Baltarusiją. Pasak pašnekovo, jeigu asmenys vyksta per sieną tam neskirtose vietose, jie turi būti nukreipiami į pasienio kontrolės punktus – pirmiausia jiems paaiškinama situacija, o jeigu to neužtenka, tuomet tai laikoma pasipriešinimu pasienio pareigūnams.

REKLAMA

„Ir atitinkamai gali būti taikomi veiksmai iš pasienio pareigūnų. Kiek jie taikomi, tai čia praktinės situacijos, priklausomai nuo žmonių įžūlumo. Jeigu žmonių įžūlumas jiems leis eiti ir jie neklausys teisėtų pareigūnų reikalavimų, o tokius reikalavimus pagal teisės aktus jie gali pareikšti, būtų taikomos atitinkamos priemonės“, – sako V. Dmitrijevas.

Paklaustas, ar pasieniečiai gali grasinti ginklu, viceministras teigė, kad apie ginklo naudojimą nekalbama, tai būtų kraštutinis atvejis, jei kiltų grėsmę pareigūno ar kitų asmenų gyvybei,  sveikatai, jeigu pareigūnai būtų užpulti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo atveju kalbama apie priemones, kurios nesukels tokių pasekmių kaip ginklas. Kalbama apie veiksmus iš pareigūnų pusės, atgrasančias priemones. Yra ir tarnybiniai šunys, yra ir galimybė panaudoti dujas“, – sakė V. Dmitrijevas.

Specialiosios priemonės, kurias mini viceministras ir kurias tam tikromis sąlygomis gali naudoti Lietuvos pareigūnai,  aprašytos Vyriausybės patvirtintame apraše. Pats svarbiausias principas, kad pareigūnas pirmiausia turi įspėti, kad naudos tokias priemones, paaiškinti kas bus, jeigu asmuo nepaklus jos reikalavimams, išskyrus jeigu tai labai skubios ir pavojingos situacijos, kai nėra laiko nieko aiškinti dėl pavojaus gyvybei ar sveikatai.

Nuo sausio mėnesio iki šiol į Lietuvą pateko 4026 neteisėtai sieną kirtę migrantai, didžioji jų dalis yra iš Irako.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų