• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su susisiekimo ministru Mariumi Skuodžiu Prezidentūra pareiškė pasigedusi dialogo iš Vyriausybės pusės sprendžiant baltarusiškų trąšų klausimą.

Po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su susisiekimo ministru Mariumi Skuodžiu Prezidentūra pareiškė pasigedusi dialogo iš Vyriausybės pusės sprendžiant baltarusiškų trąšų klausimą.

REKLAMA

Apie tai po prezidento ir M. Skuodžio susitikimo pareiškė prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

Prezidentūra: išvada viena

Po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje prezidento vyriausiasis patarėjas J. Neverovičius teigė, kad susitiko metu aptartos trys temos: Baltarusija ir trąšos, Kinijos eksporto ir importo administravimas bei kelių administravimas.

Pasak patarėjo, prezidentas su ministru pirmiausia aptarė Baltarusiškų trąšų situaciją.

„Aiškiai matosi, kad reikalingi bendri Vyriausybės veiksmai, reikalingas sankcijų sinchronizavimas su sąjungininkais. Prezidentas taip pat skyrė nemažai laiko aptarti su ministru nacionalinio saugumo aspektus, kalbant apie geležinkelio, uosto infrastruktūros, tranzito per Lietuvą klausimus.

Išvada iš pokalbio tokia – negalime leisti materializuotis rizikoms nacionaliniam saugumui. Negali būti taip, kad visa našta ar didelė jos dalis gultų ant mūsų geležinkelių pečių. Tuo pačiu visą naudą gautų trečiųjų šalių nuosavybėje esančios įmonės“, – teigia prezidento patarėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentūros nuomone, spręsti trąšų tranzito klausimą reikėtų atsižvelgiant į nacionalinio raugumo rizikas.

Paklaustas, ar Vyriausybės ir Prezidentūros dialogas šia tema vyksta tinkamai, J. Neverovičius teigė, kad dialogo trūksta.

REKLAMA

„Deja, galime galbėti apie tam tikrą deficitą derinimo tarp institucijų. Norėtųsi daugiau informacijos žinoti iš Vyriausybės, kai girdime, kad Vyriausybė aktyviai siūlė kažkokias priemones, sankcijų apimtį ir tokių siūlymų vasarą, kai jų prašėme, kai buvo laikas, kai buvo derinami konkretūs sprendimai, deja, negavome. Turėjome patys ieškoti, kalbėtis su tam tikrais pareigūnais, ambasadoriais ir informacijos aktyviai prašyti, jos tiesiog negavome. Matyt, kažkokio konkretaus plano ir nebuvo“, – sako J. Neverovičius.

REKLAMA
REKLAMA

Skuodis: yra trys žingsniai

Susisiekimo ministras M. Skuodis sako prezidentui pristatęs tris žingsnius, kaip reikėtų elgtis dėl sankcijų baltarusiškoms trąšoms. Pasak jo, pagrindinis tikslas yra užkirsti kelią, kad Baltarusijos režimas negautų pajamų tol, kol nesiims veiksmų.

„Kalbant apie trąšas, į kurias sukoncentruotas didžiausias dėmesys, yra trys svarbūs žingsniai. Pirmas dalykas yra mūsų valstybės įmonių dalyvavimas padedant režimui gauti pajamas. Sprendimai yra pakankamai aiškūs ir Vyriausybėje artimiausiu metu bus priimti tam tirki žingsniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra svarbus antras žingsnis, kuriam skyrėme daug laiko – kad mūsų infrastruktūra ir geležinkelių infrastruktūra, bėgiai, nebūtų naudojami kad ir tų pačių trąšų gabenimui kai jų negabens mūsų įmonės. Savrbu neleisti pasinaudoti mūsų infrastruktūra.

Trečias žingsnis – svarbu, kad tokiomis galimybėmis nepasinaudotų ir mūsų kaimyninės ar trečiosios šalys. Žinau, kad URM deda pastangas dėl sankcijų režimo sinchronizacijos su mūsų partneriais, JAV“, – sako M. Skuodis.

REKLAMA

Aptarė Kinijos klausimą

Antra pokalbyje aptarta tema – Kinija. Pasak J. Neverovičiaus, gaunama vis daugiau signalų iš verslininkų dėl problemų logisitikoje ir sunkumų ekspoertuoti bei importuoti prekes.

„Matome, kad įmonės jau dabar susiduria su pinigų srautų problemomis dėl užšaldytų konteineriuose prekių, kurios negali pajudėti iš uostų. Reikia kontratuoti, kad nebuvo parengta plano, kaip valdyti tokias rizikas verslui. Dabar tenka dirbti su pasekmėmis. Prezidento matymu, būtina užtikrinti pagalbą verslui, amortizuoti ir susitvarkyti su trumpalaikėmis pasekmėmis – pinigų srautų problema verslui“, – teigė prezidento patarėjas.

REKLAMA

Antra, kaip sako J. Naverovičius, reikia dirbti su ES institucijomis, strateginiais partneriais.

„Prezidentas kalbėjo apie Kinijos situaciją EVT, bet, be abejo, reikalingas darbas žemesniu lygiu tarp atskirų isntitucijų“, – sako J. Neverovičius.

Trečia, prezidentas esą pasigenda Vyriausybės dėmesio kalbant apie paskolas Lietuvos verslui bei ekonomikai.

„Visas dėmesys ir prioritetas yra sutelktas į gaivinimo fondo subsidijų, dotacijų dalį, kas didžiąja dalimi nuguyls į viešojo sektoriaus projektus. Nekalbama apie kitą gaivinimo fondo dalį, kuri gali būti kaip tik panaudota ekonomikos transformavimui, išjudinimui ir įhgyvendinimui tų projektų tuose sektoriuose, kurie daugiausiai dėmesio ir reikalauja“, – sako J. Neverovičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susitikimas prezidento iniciatyva

Susisiekimo ministro M. Skuodžio atstovė Gabrielė Vasiliauskaitė teigė, kad susitikimą iniciavo prezidentas G. Nausėda.

Portalas tv3.lt primena, kad M. Skuodis ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis po gruodžio 8 dienos tęsiantis kalio trąšų tranzitui per Lietuvą buvo pateikę prašymus atsistatydinti, tačiau premjerė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę nusprendė jų netenkinti. 

REKLAMA

G. Nausėda tokį sprendimą įvertino kaip pralaimėjimą, jis taip pat yra sakęs, kad ministrų atsistatydinimui įvertinimo nereikia, tai jų atsakomybė.

Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė yra sakiusi, kad „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška neturėtų tapti atpirkimo ožiu baltarusiškų trąšų tranzito istorijoje ir atsakomybę turi prisiimti politikai.

Pasak jos, klausimas dėl postuose paliktų ministrų ateities „tikrai nėra uždarytas“.

„Lietuvos geležinkelių“ valdyba su valstybės valdomos įmonių grupės vadovu Mantu Bartuška praėjusią savaitę sutarė, kad šis atsistatydins po pereinamojo laikotarpio. Dėl M. Bartuškos atleidimo datos valdyba numato spręsti šį trečiadienį.    

REKLAMA

Tuo metu Klaipėdos jūrų uosto direkcijos valdyba praėjusį penktadienį nutarė nesiūlyti atleisti direkcijos vadovo Algio Latako. 

Vyriausybė jau įsigaliojus sankcijoms paskelbė siekianti nutraukti „Lietuvos geležinkelių“ sutartį su „Belaruskalij“, nors teigia, kad JAV sankcijos trąšų tranzitui Lietuvoje tiesiogiai nėra taikomos. 

„Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą tęsiasi nepaisant gruodžio 8 dieną įsigaliojusių JAV sankcijų šiai įmonei. Baltarusijos įmonė prieš įsigaliojant sankcijoms pervedė avansą „Lietuvos geležinkeliams“ už kelis mėnesius į priekį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų