Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pabrėžia, kad prekyba musmirėmis yra nelegali, tačiau iki šiol valdininkai nenubaudė nei vieno prekeivio.
Gerina nuotaiką, išgydo migreną, nemigą ar net padeda nuo alkoholio ir nikotino priklausomybės – su tokiais garsiais pareiškimais socialiniuose tinkluose ir skelbimų portaluose plinta reklamos, siūlančios nuodingų grybų – musmirių.
Už šimtą gramų džiovintų grybų prekeiviai prašo nuo 25 eurų, o už kilogramą musmirių miltelių – nuo 180 eurų.
„Apie vartojimą, čia patys turit žinoti“, – tikino vienas musmirių pardavėjų.
Žada išgydyti migreną
Susisiekus su musmirių prekiautojais, TV3 žurnalistai paklausė, kaip išsigydyti migreną. Pirmas pardavėjo pasiūlymas – įsigyti pernai džiovintų musmirių, kurios, kaip žada pardavėjas iš Žemaitijos, per mėnesį išgydys ligą.
„Pradėsite naudoti musmirę, ji padarys jus sąmoningesnius, pradėsite labiau prižiūrėti mitybą, jei to nedarote, ir tai jus kažkur nuves. Patarčiau pirkti galvutėmis, nes jos yra stipresnės”, – patarė musmires parduodantis vyras.
Gydytojai toksikologai pasakoja istorijas, kaip pas juos pakliuvo musmirėmis pasinuodiję pacientai. Pasak jų, suvalgius musmirę gali sutrikti smegenų receptoriai, keistis erdvės ir laiko suvokimas, atsirasti traukuliai ar alpimas.
„Žmonės būna neadekvatūs, kai kurie haliucinuoja, mato kažkokias nesąmones. Beveik visada haliucinacijos visada būna neigiamos. Todėl jie patenka pas mus. Be to, žmonės, turintys problemų su širdimi, gali patirti staigią aritmiją”, – vardijo toksikologas Linas Zdanavičius.
Musmirių pardavėjai telefonu teikia trumpą vartojimo instrukciją – vienas ar du gramai musmirės per dieną, jei norite pajusti haliucinacijas ir apsvaigimą. O atsakomybės už pasėkmes neprisiima.
„Žmonės naudoja mikrodozėmis, po nedaug, įvairiai naudoja. Aš skaitau, kad parduodu prekę-dekoraciją, o žmonės naudoja, kaip jiems reikia”, – aiškino prekybininkas.
Gydytojai teigia, kad tokie eksperimentai su nuodingais grybais dažnai baigiasi ligoninės priimamajame ar net reanimacijoje. Pirmieji simptomai – pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. Dažnai pacientai į ligoninę patenka apsvaigę, nesiorientuoja laike, yra agresyvūs.
„Šie grybai tampa alternatyva narkotikams. Perdozavus ar gavus netinkamos partijos, yra didelė tikimybė, kad galime turėti mirtiną atvejį ar sunkių apsinuodijimų, dėl kurių gali būti pažeisti vidaus organai ir netekta skysčių”, – perspėjo gastroenterologas Darius Kriuka.
Perspėja apie pavojų
Pasak mikologų, musmirės ne tik yra nuodingos, bet ir renka toksinus. Augdamos šalia kelio, jos kaupia sunkiuosius metalus, tokius kaip selenas, chromas ir gyvsidabris.
„Daug ar mažai, bandyti nereikia. Mes visi esame skirtingi – kažkam gali būti nieko, o kažkam gali būti blogai. Tai – problemų ieškojimas”, – tikino mikologas Jonas Kasparavičius.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – VMVT) tvirtina, kad prekyba nuodingomis musmirėmis kaip vaistu, maisto gaminiu ar papildu Lietuvoje yra nelegali. Šis grybas nepriskiriamas prie produktų, saugių žmogaus vartojimui ir negali būti naudojamas kaip vaistų pakaitalas.
„Jeigu kontrolės metu užfiksuojame, kad prekybininkas prekiauja nesaugiu maistu, ir mes žinome, kad jis yra nuodingas žmonių sveikatai, tokia prekyba yra uždraudžiama”, – kalbėjo VMVT atstovė spaudai Aistė Prielgauskaitė.
Pavojingiausias grybas, augantis Lietuvoje, yra žalsvoji musmirė. Pasak gydytojų, net 90 proc. mirčių nuo grybų priskiriama šiai musmirei.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.