Dar užpernai birželį JAV panaikino konstitucinę moterų teisę į abortą ir dabar kiekviena valstija pati sprendžia, ar leisti moterims nutraukti nėštumą, tačiau Prancūzija nusprendė eiti kitu keliu.
Abeji parlamento rūmai Prancūzijoje pritarė tam, kad į šalies Konstituciją būtų įtraukta „garantuota laisvė“ nutraukti nėštumą.
Jei šis pasiūlymas specialiame kongrese surinks daugiau nei tris penktadalius balsų, Prancūzija taps pirmąja šalimi pasaulyje, konstituciškai įtvirtinusia teisę į abortą. Aktyvistai pabrėžia, kad tokius pokyčius paskatino konservatyvi JAV politika.
„Tai, kas nutiko Jungtinėse Valstijose, paskatino mus įtraukti šią teisę į Konstituciją. Juk Amerikos pavyzdys parodė, kad nieko nėra amžino ir iš moterų teisės gali būti atimtos. Norėjome nuo to apsisaugoti“, – tvirtina moterų teisių projektų vadovė Laura Slimani.
Prancūzijoje teisė į abortą pripažįstama labiau nei JAV ar kai kuriose kitose ES šalyse.
Socialinių apklausų duomenimis, apie 83 proc. gyventojų yra patenkinti, kad šalyje abortai yra legalūs. Maždaug tiek pat pasisako už tai, kad teisė į abortą būtų įtraukta į Konstituciją. Tačiau yra ir tam prieštaraujančių.
„Įrašyti teisę į mirtį į šalies įstatymus yra neteisinga. Prancūzija prieš kelerius metus panaikino mirties bausmę, bet dabar atrodo, kad ji grįžta kitu būdu ir kitu kampu“, – sako katalikiškų šeimų asociacijos pirmininkas Pascal Moriniere.
Moterys Prancūzijoje turi teisę rinktis abortą nuo 1974 m., kai buvo priimtas įstatymas. Lietuvoje abortas leidžiamas iki 12 nėštumo savaitės be jokių papildomų sąlygų. O tokiose ES šalyse kaip Malta, Airija ir Lenkija nėštumo nutraukimas yra uždraustas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.