Teroristinei palestiniečių grupuotei „Hamas“ pradėjus Izraelio puolimą, Policijos departamentas nuo šeštadienio sustiprino patruliavimą ties sinagogomis bei kitomis vietomis, antradienį pranešė departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky tokį žingsnį sveikina ir įspėja, kad Lietuvoje taip pat turime apsisaugoti nuo netikėtų incidentų bei provokacijų.
„Kaip žinome, visuose teroristų planuose yra užpuolimas ne tik Izraelyje gyvenančių žydų, bet žydų, gyvenančių diasporoje. Paprastai galima laukti tokių užpuolimų. Čia nebūtų nieko nuostabaus“, – komentuoja F. Kukliansky.
„Nėra pas mus tokios grėsmės, kadangi nėra šitiek pabėgėlių ir jie valdomi, bet atsarga gėdos nedaro“, – priduria ji.
Anot pašnekovės, pastebėję ką nors įtartino, žydų bendruomenės nariai, dažniausiai kreipiasi ne į policiją, o į bendruomenės vadovybę. Vis dėlto iš savo bendruomenės narių apie provokacijas ar kitus incidentus pirmininkė dar negirdėjo.
„Ne. Aš pati tikrai negirdėjau, būčiau pranešusi“, – kalba F. Kukliansky.
Ji pažymi, kad saugumu rūpinasi ir pačios žydų bendruomenės nariai. Vis dėlto, anot F. Kukliansky, jie nėra tokie pajėgūs kaip policija. Be to, už darbą apsaugai moka ne valstybė, o ta pati Lietuvos žydų bendruomenė.
„Pas mus yra ir apmokytų žmonių. Tik kad mūsų pajėgos yra labai mažos. Mes turime patys mokėti atlyginimus apsaugai. Tai prieštarauja Europos Komisijos Briuselyje priimtai strategijai, kuri įpareigoja valstybę rūpintis saugumu.
Ir tai ne šiaip sau kažkokios valdininko išsigalvojimas, bet tai yra dėl, deja, esančių precedentų. <...> Užpuola ir mokyklas, ir sinagogas – tas vietas, kur yra didesnė žmonių koncentracija“, – pažymi F. Kukliansky.
Policija stiprina patruliavimą prie sinagogų ir kitų vietų
Palestiniečių grupuotei „Hamas“ pradėjus netikėtą Izraelio puolimą, Policijos departamentas nuo šeštadienio sustiprino patruliavimą ties sinagogomis bei kitomis vietomis.
„Kažkokių ypatingų rizikų kaip ir nematome, tačiau jau šeštadienį po šitų įvykių buvo priimtas sprendimas sustiprinti tam tikrų objektų apsaugą policijos pajėgomis. Policijos patruliams nurodyta į patruliavimo maršrutus įtraukti visas sinagogas, kurios Lietuvoje yra, kitas vietas, susijusias su žydais“, – LRT radijui antradienį sakė departamento atstovas R. Matonis.
„Pareigūnai patruliuoja tose vietose, aplanko tas vietas, pabendrauja su tuos objektus saugančiais asmenimis, sargais, perduoda tam tikrą informaciją, pasikeičia kontaktais“, – teigė jis.
Anot R. Matonio, kol kas jokių incidentų neužfiksuota.
Vis daugiau šalių imasi stiprinti apsaugą baiminantis dėl išpuolių prieš žydų bendruomenes.
„Hamas“ savaitgalį netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui. Konflikto metu žuvo šimtai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože.
Jungtinių Tautų duomenimis, nuo palestiniečių kovotojų ir Izraelio konflikto pradžios Gazos Ruože savo namus paliko daugiau kaip 123 tūkst. žmonių.
Pareigūnai įspėja: už neapykantos kurstymą gresia baudžiamoji atsakomybė
Lietuvos policija įspėja internete elgtis atsakingai ir pagalvoti prieš ką nors komentuojant.
„Reaguodami į šiuo metu pasaulyje vykstančius įvykius bei apie tai naujienų sklaidos kanaluose pasirodančius straipsnius, kurie sulaukia itin didelio soc. tinklų vartotojų komentarų, #virtualuspatrulis primena:
laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją yra nesuderinama su bet kokiais teisei priešingais veiksmais, todėl reiškiant savo nuomonę socialinėje erdvėje, kviečiame susilaikyti nuo komentarų, kurie savo turiniu kurstytų neapykantą“, – feisbuke praneša Policijos virtualus patrulis.
Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 170 straipsnį (Kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę) tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, etninės kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.