Pasak leidinio, itin ekstremali situacija vyrauja pietų Ispanijoje, kur Andalūzijos Huelvos provincijoje, El Granado mieste, šeštadienį užfiksuota net +46 °C temperatūra – tai naujas birželio mėnesio rekordas.
Iki šiol aukščiausia birželio temperatūra buvo +45,2 °C, fiksuota Sevilijoje 1965 metais. Tuo metu Prancūzijoje paskelbtas aukščiausio lygio pavojaus signalas – šilumos banga apėmė beveik visą šalies teritoriją.
Karštis tvyro jau kelias dienas, prognozuojama, kad pietų Ispanijoje daugiau nei +40 °C laikysis dar bent kelias paras.
Naktimis oro temperatūra taip pat nenukrenta žemiau +25 °C, o toks karštų dienų ir šiltų naktų derinys, anot gydytojų, kelia rimtą pavojų žmogaus organizmui.
Lietuviai dalijasi išgyvenimais: „Gyvenimas verda tik vakarais“
Karščio epicentre esantys lietuviai dalijasi, kad tokie orai yra tikras fizinis ir emocinis išbandymas. Pasak jų, toks karštis sujaukia net ir gyvenimo ritmą, mat visos veiklos persikelia į vėlyvus vakarus, nes dienos metu tenka ieškoti, kur slėptis.
„Gyvename San Luis de Sabinillas miestelyje. Vakar, bent jau pas mus, dieną buvo +36 °C. Kitur skundėsi, kad siekė ir +46 °C. Labai karšta, oro trūksta, tai lendam kažkur tik anksti ryte ir vakare, bet ir tai būna +27 °C. Tai saugomės tiesiog sėdėdami namie prie kondicionierių, arba lendame į baseinus, kurie dažniausiai prie namų būna.
Prie jūros irgi sunku tverti, jei ne vakarais, nes smėlis – kaip žarijos. Vietiniams irgi taip, todėl čia ir yra siestos dienomis – praktiškai niekas nedirba. Gyvenimas verda tik vakarais. Pramogoms, tai kalnų upės gelbsti, brendam į žygius išsitepę kremais, apsaugomis“, – pasakoja Ispanijoje gyvenanti Indrė.
Kitame Ispanijos mieste, Santa Poloje, gyvenanti Kristina Andersson sako, kad karščiausiu dienos metu išvis stengiasi neiti iš namų.
„Karščiai šiuo metu tikrai jaučiami, ypač popietėmis, kai temperatūra pakyla aukščiausiai. Stengiamės tuo metu likti namuose, o veiklas planuojame anksti ryte arba vakare, kai oras kiek atvėsta. Namie turime įrengtus kondicionierius, kurie padeda palaikyti vėsesnę temperatūrą, taip pat užtraukiame žaliuzes ar langines, kad saulė neprikaitintų patalpų.
Geriame daug vandens, valgome lengvesnį maistą, o jei tenka kažkur vykti dienos metu – stengiamės būti pavėsyje. Gyvenu visai arti jūros, tad vakare traukiame atsivėsinti į ją. Per laiką pripranti ir išmoksti prisitaikyti – tai tampa kasdienybės dalimi“, – pasakoja lietuvė Kristina Andersson.
Lina Vibrytė, gyvenanti Maljorkoje, pastebi, kad tokio birželio nėra buvę jau daugybę metų.
„Čia situacija tokia, kaip kiekvienais metais liepos gale, rugpjūčio pradžioje. Birželio dar nebuvo tokio daugiau nei 8 metus. Ištveriame gerai, vanduo jūros dar neįkaitęs, galima atsigaivinti“, – pasakoja ji.
Tiesa, į tokią orų temperatūrą reaguoja ne visi, štai Alikantės apskrityje gyvenanti lietuvė Milda (vardas pakeistas – aut. past.) pasakoja, kad nieko neįprasto nejaučia, karštis nesiskiria nuo kiekvienų metų tendencijų, o ir žmonės prie to jau prisitaikę.
„Nėra tie karščiai tokie tragiški, +33 °C , kai kuriomis dienomis būna +35 °C. Mašinos su kondicionieriais, visi namai turi kondicionierius, tai jokio vargo neturime. Leidžiame laiką prie jūros, o kiemo darbus nusidirbame ryte arba vakare“, – sako ji.
Pavyzdžiui, lietuvė pasakoja, kad vietiniai darbininkai prie tokių karščių jau priprato – prisitaiko darbo sąlygas taip, kad išlaikytų produktyvumą net ir dirbdami lauke.
„Darbininkai, kurie dirba lauke, taip pat yra prisitaikę, nes taip yra kiekvieną vasarą, tai jiems čia jokia visai naujiena ir jokios tragedijos, štai kaip renovuoja baseiną, dirba, klijuoja plyteles“, – pasakoja Milda.
Nuo karščio jau mirė vyras
Turistų pamėgtoje Ispanijos Maljorkos saloje nuo perkaitimo mirė jaunas vyras. Incidentas įvyko ketvirtadienį.
34-erių olandas su draugais išsiruošė į žygį, tačiau jo metu suklupo. „Majorca Daily Bulletin“ duomenimis, tarnybos pagalbos šauksmą gavo 14:50.
Draugai bandė gaivinti vyrą, tačiau jiems nepavyko. Skelbiama, kad saloje tą dieną svilino daugiau nei 30-ies laipsnių karštis.
Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacija pranešė, kad jos komandos padeda gelbėtojams, gesinantiems tokio karščio sukeltus gaisrus Turkijoje, Graikijoje ir net Norvegijoje. Tuo tarpu Ispanijoje, Italijoje bei Jungtinėje Karalystėje savanoriai rūpinasi pažeidžiamiausiais – dalija vandenį, teikia pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms.
„The Guardian“ teigimu, ekstremalias temperatūras Europoje lemia vadinamasis „karščio kupolas“ – aukšto slėgio oro masė, kurioje karštis tiesiog „užrakintas“. Šiuo metu Viduržemio jūros regionas yra maždaug 5 °C karštesnis nei įprastai, rodo Meino universiteto klimato kaitos instituto duomenys.
Klimato mokslininkas dr. Michaelas Byrne’as iš Šv. Andriejaus universiteto sako: „Šilumos kupolai nėra naujiena, tačiau dabar fiksuojamos temperatūros – išskirtinės. Europa šiandien yra daugiau nei 2 °C šiltesnė nei buvo ikipramoniniais laikais, todėl tokie reiškiniai tampa daug intensyvesni.“
JT generalinis sekretorius António Guterresas perspėja: „Planeta karštėja ir tampa pavojingesnė. Nė viena šalis nėra apsaugota.“ Jis ragina imtis realių veiksmų dėl klimato krizės, kuri, anot jo, jau dabar keičia mūsų kasdienybę.
Mokslininkų skaičiavimais, iki šimtmečio pabaigos dėl ekstremalių temperatūrų Europoje gali žūti dar 8 000–80 000 žmonių. Ypač pavojinga – aukšta temperatūra naktį, kai organizmas nebegali atsigauti nuo dienos kaitros.
Portugalijoje pasiektas birželio karščio rekordas
Portugalijoje sekmadienį užfiksuota aukščiausia birželio temperatūra – 46,6 laipsnio Celsijaus, antradienį pranešė nacionalinė meteorologijos tarnyba.
Didžiausias karštis buvo užfiksuotas Moroje, maždaug už 100 km į rytus nuo Lisabonos.
Ankstesnis birželio karščio rekordas – 44,9 laipsnio Celsijaus – buvo užfiksuotas 2017-aisiais Portugalijos pietvakariuose esančiame Alkaser do Salyje.
Meteorologijos tarnyba pridūrė, kad 37 proc. jos stebėjimo stočių sekmadienį užfiksavo aukštesnę nei 40 laipsnių Celsijaus temperatūrą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!