Vyriausybės sprendimu, gyventojų judėjimo ribojimas tarp savivaldybių vykdomas nuo kovo 27 iki balandžio 7 dienos. Nuo balandžio 7-osios visuotinis judėjimo ribojimas nebegalios.
Judėjimo ribojimai negalioja žiedinėms savivaldybėms. Tai reikia, kad žmonės, gyvenantys besiribojančiose Alytaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Panevėžio miesto ir rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Vilniaus miesto ir rajono savivaldybėse, gali judėti tarp šių besiribojančių savivaldybių.
Sustiprintos pareigūnų pajėgos tikrins ne tik mašinas
Jai aišku, kad šventinį savaitgalį gyventojų judėjimą ribos ypač gausios pareigūnų pajėgos – daugiau nei 3,3 tūkst. pareigūnų.
„Yra nuspręsta, kad šiam savaitgaliui ypatingai bus ruošiamasi. <...> Kviesime prisijungti šaulius, į pagalbą ateis ir viešojo saugumo tarnyba, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai bei karo policija“, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Ministrės teigimu, policija budės ir stacionariuose, ir mobiliuose punktuose. Dalis įvažiavimų bus užtverta techninėmis priemonėmis, bus įrengiamos stebėjimo kameros ar statomi draudžiamieji ženklai. Kiekviename poste dirbs mažiausiai du pareigūnai.
A. Bilotaitė taip pat prašo visų keliautojų su savimi turėti būtinu dokumentus, kad pareigūnų darbas postuose vyktų sklandžiau.
Taip pat pareigūnai tikrins ne tik keliaujančius mašinomis, bet ir kitomis transporto priemonėmis.
„Policija vykdys kontrolę keleivių, vykstančių traukiniais. Būkite pasiruošę, jei policija paprašys jūsų pateikti reikiamus dokumentus“, – ragino A. Bilotaitė.
Kada negalioja judėjimo ribojimai?
Portalas tv3.lt pateikia visas išimtis, pagal kurias gyventojai gali judėti tarp savivaldybių.
Kelionė darbo tikslais. Tokiu atveju policija rekomenduoja su savimi turėti dokumentus, kurie patvirtina vykimo tikslą, pavyzdžiui, darbuotojo pažymėjimą, važtaraštį, krovinių pristatymo grafiką su vietovėmis ar kt.
Tačiau gabenti šeimos narius ar bendro namų ūkio gyventojus į darbą ar pasiimti iš jo yra draudžiama.
Kelionė iš ar į tarptautinius keleivių maršrutus oro, jūrų uostus, autobusų stotis ar iš jų. Tokiu atveju vykstantis asmuo turi turėti tarptautinį keliavimą pagrindžiančius dokumentus, pavyzdžiui, lėktuvo bilietus.
Tačiau parsivežti iš užsienio grįžusius asmenis iš oro ar jūrų uostų, stočių galima tik tuomet, kai grįžusiajam netaikoma saviizoliacija, o grįžusįjį pasitiks tie šeimos ar namų ūkio nariai, pas kuriuos jis apsistos. Analogiška sąlyga taikoma ir nuvežant asmenis į minėtus objektus.
Šis apribojimas netaikomas nepilnamečiams vaikams ir asmenims, kurie neali savimi pasirūpinti. Juos iš minėtų objektų parvežti ar į juos nuvežti, gali bet kuris tos savivaldybės, kurioje grįžusysis apsistos, asmuo.
Užsienio valstybių piliečiams, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečių šeimos nariai arba su jais sudaro vieną namų ūkį užsienio valstybėje, atvykstant į Lietuvą galioja minėtos sąlygos.
Kai asmenys parvyksta iš užsienio viena transporto priemone, jie gali vykti į savo gyvenamųjų vietų savivaldybes kartu. Tačiau tokie asmenys turi turėti parvykimo iš užsienio valstybės faktą ir maršrutą Lietuvoje pagrindžiančius dokumentus.
Kelionė pasirūpinti artimaisiais. Leidžiama keliauti, kai vykstama pasirūpinti sergančiais ar savimi pasirūpinti negalinčiais asmenimis. Tiesa, atsižvelgiant į itin didelę tokių atvejų įvairovę, tokius atvejus pareigūnai vertins individualiai. Pareigūnai keliaujančių asmenų prašo turėti dokumentus apie prižiūrimo asmens sveikatos būklę, kai yra tokia galimybė.
Kelionė į sveikatos priežiūros įstaigas. Tokiu atveju būtina turėti vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus, pavyzdžiui, el. patvirtinimą iš sveikatos priežiūros įstaigos. Kai neįmanoma kitaip, į sveikatos priežiūros įstaigą sergantįjį gali nuvežti šeimos ar namų ūkio narys.
Visais atvejais būtina užtikrinti, kad transporto priemonėje būtų ne daugiau nei du asmenys.
Kelionė į savo nekilnojamąjį turtą kitoje savivaldybėje. Taip pat leidžiama vykti vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariams, vykstantiems į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje jie turi nekilnojamojo turto. Kelionė galima tik vykstant kartu su nekilnojamojo turto savininku.
Kelionė persikraustyti. Tačiau tokiu atveju vykti būtina su visais asmeniniais daiktais, o pareigūnas situaciją vertins individualiai.
Kelionė pas notarą ar į banką. Tai leidžiama tuomet, kai vykstama jų darbo metu ir pateikiama tai patvirtinanti laiko rezervacija.
Kelionė dėl sporto. Aukšto meistriškumo sportininkams leidžiama vykti į kitą savivaldybę dėl sporto pratybų. Tačiau tokiu atveju būtina turėti atitinkamos sporto federacijos raštą, kuris įrodytų, kad asmuo yra aukšto meistriškumo sportininkas ir pratybos vyksta kitoje savivaldybėje.
Kelionė sudaryti santuoką. Tačiau vykti gali tik santuoką sudarantys asmenys ir du teisiniai jų liudininkai. Be to, jei jie nėra vieno namų ūkio atstovai, privalo vykti atskirai. Kartu su savimi visiems reikia turėti vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus.
Studentai grįžti į savo studijų miestą negali. Studentai, kurie per karantiną išvyko iš miesto, kuriame studijuoja, taikant judėjimo ribojimus į jį grįžti negalės. Išimtys taikomos, kai asmuo turi bendrabučio ar kitos gyvenamosios vietos nuomos sutartį, nekilnojamojo turto ar yra registruoti toje savivaldybėje.
Kelionė į „Regitrą“. Leidžiama vykti į „Regitrą“ kitoje savivaldybėje laikyti egzaminų ar atlikti techninę apžiūrą. Vykti galima tik konkrečią dieną ir būtina turėti rezervacijos patvirtinimą.
Kelionė į laidotuves. Tai leidžiama tik mirus artimiesiems giminaičiams, tai – tėvai ir vaikai, seneliai ir vaikaičiai, broliai ir seserys. Vykti į laidotuves taip pat gali ir sutuoktinis ar sutuoktinė.
Vykstant į laidotuves, policija rekomenduoja su savimi turėti mirties liudijimo kopiją ir (ar) patvirtinimą iš laidojimo paslaugas teikiančios įstaigos apie laidotuvių datą. Jei vykstama kartu su savo šeimos arba namų ūkio nariais, būtina turėti šiuos ryšius įrodančius dokumentus.
Kiti judėjimo apribojimai
Transporto priemonėje, kuria vykstama į darbo vietą ar iš jos, vienu metu leidžiama būti ne daugiau kaip dviejų asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupėmis.
Kartu vienu automobiliu gali vykti bendradarbiai, tik tokiu atveju ribojamas keleivių skaičius pagal transporto priemonėje įrengtą maksimalų vietų skaičių. Tokiu atveju asmenys turi pagrįsti, kad dirba kartu, pavyzdžiui, pateikti darbo sutartis, darbuotojų pažymėjimus ir kt.
Ribojamas viešuoju ar tarpmiestiniu transportu. Tarpmiestiniame ir priemiestiniame transporte leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip vieno metro atstumu, o miesto transporte leidžiama užimti sėdimas ir stovimas vietas, jei užtikrinamas ne mažesnis kaip vieno metro atstumas tarp asmenų.
Prekių atsiėmimas galimas savo gyvenamosios vietos savivaldybėje arba leidžiama šiuo tikslu judėti tarp besiribojančių Alytaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Panevėžio miesto ir rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Vilniaus miesto ir rajono savivaldybių.
Apgyvendinimo paslaugų teikimas leidžiamas, tačiau jomis naudotis galima tik savo gyvenamosios vietos savivaldybėje arba šiuo tikslu galima judėti tarp besiribojančių Alytaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Panevėžio miesto ir rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Vilniaus miesto ir rajono savivaldybių.
Medžioklė ir žvejyba, kai ja užsiima ne daugiau kaip dviejų asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupės atviroje vietoje savo gyvenamojoje savivaldybėje, yra leidžiama.
Taip pat šiuo tikslu galima judėti tarp besiribojančių Alytaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Panevėžio miesto ir rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Vilniaus miesto ir rajono savivaldybių.