Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, sėkmingai pasibaigusi mergaitės dingimo Kaune istorija rodo, koks svarbus yra pasitikėjimas tarp visuomenės ir policijos. Savalaikis informacijos gavimas apie skaudžius įvykius lemia sėkmingus tyrimus ir nelaimių išvengimą.
„Po pastarojo įvykio Kaune turime daugiau kalbėti apie savisaugą – ne tik tarpusavyje, bet ir su vaikais. Šeimoje formuojami kiekvieno vaiko saugumo įgūdžiai. Šeima, bendruomenė, mokykla, kaimynai – visi gali ir privalo būti dėmesingi prisidėti prie saugesnės aplinkos kūrimo ir vaikų saugumo jausmo. Šiuo metu tendencijų ir aplinkybių, kurios rodytų, kad šalies vaikams pavojaus lygis pasikeitė, nėra“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.
Šiuo metu policijos pareigūnai visuomenės pašo pagarbos vaiko ir jos šeimos privatumui ir gerovei. Labai svarbu iš socialinių tinklų ištrinti mergaitės nuotraukas.
Kaip rodo policijos statistika, didžioji dalis, 99 procentai dingusių vaikų, atsiranda per artimiausiais 2-3 paras – jie randami pas draugus, gimines, prekybos centruose.
Pastebima, kas nemažą dalį dingimo atvejų sudaro tie atvejai, kai vaikai, deja, tampa tėvų santykių ir konfliktų įkaitais – tėvai savavališkai pasiima vaikus. Tuo tarpu atvejai, kai vaikai pagrobiami, Lietuvoje yra absoliučiai išimtiniai.
Svarbus ir ryšys tarp bendruomenių ir pareigūnų – jis turi būti grįstas abipusiu pasitikėjimu ir bendradarbiavimu. Čia išryškėja bendruomenės pareigūnų vaidmuo. Bendruomenės pareigūnų parengčiai, kvalifikacijos tobulinimui, aprūpinimui darbo priemonėmis, kurios reikalingos specifinėms prevencinėms veikloms, bus skiriamas ypatingas dėmesys.
Svarbu tėvams laikytis bendrų taisyklių
Vaiko teisių gynėjai pataria laikytis keleto visiems bendrų taisyklių.
- Kalbėkite apie saugumą ir sutarkite taisykles. Visa šeima jausis rami, kai žinosime vaiko grįžimo iš mokyklos, kiemo ar draugų laiką, jo bus laikomasi, o apie pasikeitimus
- nedelsiant informuojama. Įsitikinkime, kad vaikas pakankamai brandus, kad susitarimų laikytųsi ir jums nesant šalia.
- Atkreipkime dėmesį į paros metą. Stenkimės, kad vaikas neliktų be suaugusiųjų sutemus, net jeigu metas nėra vėlus. Jeigu nutinka taip, kad vaikas jau tamsiu paros metu keliauja vienas, svarbu, kad jo pasirinktas maršrutas būtų gerai apšviestas, aplink būtų kitų žmonių.
- Žinokime vaiko maršrutą. Susipažinkime su vaiko keliu į mokyklą, būrelį ar į kitą dažniau lankomą vietą. Įsitikinkime, kad maršrutas yra saugus, o vietos, kuriomis eina vaikas nėra atokios. Venkite mažiau apgyvendintų vietų, parkų, vietų arti vandens telkinių.
- Paaiškinkime vaikui, kaip bendrauti su nepažįstamaisiais. Tai visada aktualus klausimas virtualioje erdvėje, ne mažiau ir realiame gyvenime. Vaikas turi žinoti, kad negalima sėsti į nepažįstamo žmogaus automobilį, eiti į jo namus. Apie įtarimą keliančių žmonių dėmesį svarbu nedelsiant pranešti tėvams, mokytojui ar kitam šalia esančiam žmogui.
- Domėkitės, su kuo vaikas bendrauja internetu. Labai svarbu tėvams žinoti, kas yra vaiko draugai ir su kuo jie bendrauja. Ši taisyklė itin aktuali kalbant apie socialinius tinklus, kur vaikams draugauti pasiūlyti gali ir visiškai nepažįstami ir ne gero linkintys žmonės. Jie gali apsimesti vaikų bendraamžiu ar draugu.
- Užtikrinkime tarpusavio ryšį. Būtina aptarti, kokiais būdais į pavojingą situaciją patekęs vaikas, be jokių išlygų galės pasiekti tėvus arba į kokį kitą artimą žmogų prireikus gali kreiptis pagalbos. Mažesniam vaikui į telefoną įveskime pagalbos telefono numerį 112.
- Įsivertinkime vaiko gebėjimą priimti sprendimus. Paauglystėje vaikui suteikiame daugiau erdvės, tačiau saugumo tema išlieka svarbi. Įsitikinkime, kad paauglys pakankamai savarankiškas ir mokės reaguoti netikėtose situacijose. Būkime atidūs aptardami saugumą, interpretacijų negali likti.
Mergaitė rasta įkalinta garaže
Antradienio vakarą devynmetė rasta gyva. Šią žinią patvirtino Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Jis nurodė, kad įtariamasis (1981 gim.) sulaikytas. Įtariamasis nėra mergaitės pažįstamas ar artimas asmuo.
R. Požėla naktį surengtoje spaudos konferencijoje pabrėžė, kad mergaitė buvo įkalinta viename iš metalinių garažų, kurių įtariamasis turėjo net dviejose Kauno vietose.
„Garažai buvo visos šios istorijos sudėtinė dalis: „Technikos gatvėje ir Šiaurės prospekte esantys garažai yra susiję. Buvo analizė techninių priemonių. Dirbo didelė dalis analitikų, nes reikėjo apdoroti didelį krūvį informacijos. Ir kaip visada, tokiais atvejais, suveikė ne tiek sėkmės faktorius, kiek nuojauta. Aišku, nuojauta atsiranda tada, kai yra patirtis, kitos ištirtos bylos, išaiškinti nusikaltimai.
Priemonių visuma leido numatyti ir jausti, kad tas ARO pareigūnų užėjimas į garažą bus dėl to, kad jame bus įtariamasis ir pati mergaitė. Visos detalės buvo vertinamos, visos jos mums padėjo. Bet tų detalių atskleisti negalime“, – sakė generalinis komisaras.
Naktinėje spaudos konferencijoje R. Požėla patvirtino, kad mergaitės išlaisvinimo operacijoje dalyvavo „Aras“ pareigūnai.
„Aras“ dalyvavo finalinėje stadijoje. Mes nuoširdžiai tikėjome, kad mums turi pavykti. Tikėjome ne tik kaip policijos pareigūnai, bet kaip ir tėvai. Sėkmę lėmė teisingai pasitelkta strategija ir taktika, kryptys
.<...> Ir tikrai per pakankamai trumpą laiką pavyko ištirti pakankamai kvalifikuotą nusikaltimą. Matyt, dar apie jį kalbėsime ateityje dar nemažai“, – nurodė jis.
Požėla: nusikaltimui buvo ruošiamasi
Pasakodamas apie garažo šturmą, R. Požėla teigė, kad „Aras“ pareigūnai įėjo pirmieji: „Jie buvo viskam pasirengę. Buvo duotos atitinkamos komandos, panaudoti antrankiai. Taip asmuo buvo sulaikytas.
„Arą“ pamačius visa drąsa išgaravo, nebuvo iš įtariamojo bandymo bėgti ar kažką žaloti. Suveikė netikėtimo faktorius, kaip mes ten atsiradome. Jis pakluso reikalavimams. Tada „Aro“ pareigūnai sulaikytą asmenį atidavė kriminalinės policijos pareigūnams.
Viskas įvyko staiga, sekundžių klausimas buvo, kai įtariamasis atsidūrė ant žemės ir jam buvo uždėti antrankiai. Mergaitė paimta į saugią aplinką. Žiūrėsime, apklausinėsime, dalyvaujant psichologams. Gal rasime kažkokių vaizdo įrašų, reikšmingų bylai ištirti.”
Anot jo, bus aiškinamasi, ar asmuo nėra padaręs ir daugiau nusikaltimų: „Apie tai leidžia spręsti žmogaus kvalifikuotas pasirengimas nusikaltimui. Ateitis parodys, ar jis buvo padaręs kitų nusikaltimų.“
Pasklautas, kokios detalės tai išduoda, R. Požėla vardijo: „Nuo pat pradžios – vaiko pagrobimas, privažiavimas, jo elgesys, įvykio vietoje tolimesni jo veiksmai, tam tikra infrastruktūra, kuria jis naudojosi. Tos detalės leidžia kalbėti apie tai, kad nusikaltimui buvo ruošiamasi ir tai nebuvo lengvas pasivaikščiojimas. Žmogus buvo nemažai lėšų į viską investavęs.“
Dingo sekmadienį
Devynmetė sekmadienį apie 16:30 val. išėjusi iš namų turėjo vykti autobusu link „Girstučio“ kultūros ir sporto centro Kaune pirkti baterijų, tačiau parduotuvės nepasiekė.
Gyventojai kėlė dronus, padėjo mergaitės ieškoti su termovizoriais.
Buvo liudininkų, kurie teigė matę mergaitę, kaip ją vyras įsisodino į automobilį.
„Mano mama matė Chemijos gatvės paskutinėje stotelėje mergaitę ir vyrą, pro juos praėjo 17 val. Kai praėjo, išgirdo garsiai rėkiant mergaitę, tada bėgo atgal, bet nespėjo, automobilio jau nebebuvo, policijai pranešta“, – rašo liudininkės dukra.
Dingusios mergaitės paieška (Erikas Ovčarenko/ BNS nuotr.)