Į „Rinkos aikštės“ redakciją besikreipę skaitytojai pasakojo, kad kai kuriems užteko vos įbristi į vandenį, ir niežulys prasidėjo akimirksniu. Dauguma besimaudžiusiųjų ar prie karjero atvykusių žmonių suskubo krautis mantą ir grįžti namo.
„Po maudynių daugumai žmonių pradėjo niežėti kūną. Niežulys nepraeina jau kurį laiką. Maudėmės penkiese ir visiems tas pats – pirmiausiai apėmė niežulys, o kitą rytą atsikėlėme išberti.
Nekalbu apie tai, kad kiti žmonės iškart tik pamatę sukosi ir grįžo namo“, – pasakojo po maudynių su nemaloniais simptomais susidūrę asmenys.
Buvo patikrintas
Susisiekus su Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru (VSB) paaiškėjo, kad paskutiniai maudymviečių tyrimai buvo atlikti maždaug prieš dvi savaites iki nemalonaus incidento.
Gavę pranešimą iš žiniasklaidos bei gyventojų apie tai, kad Dvariškių karjeras galimai užterštas, VSB nieko nelaukę vėl paėmė vandens mėginius tyrimams.
Tačiau atsakymai aiškumo neatnešė – laboratorija, tyrusi vandens mėginius, nurodo, kad maudymviečių vanduo atitinka higienos normas ir jose maudytis saugu.
Visko netiria
Be abejonės, gyventojams atsakymas, kad vanduo švarus, daug ramybės neatneša. Juk ir prieš tai rezultatai buvo tokie patys, tačiau vandens išsiilgę poilsiautojai dar ilgai atsimins maudynes ne pačiame maloniausiame kontekste.
Paaiškėjo, kad laboratorija vandens mėginiams atlieka tik du tyrimus, ir abu jie skirti tam, kad būtų rasti žarnyno infekcijų sukėlėjai.
„Laboratorija tiria maudymviečių vandenį dėl žarnyno infekcijų. Atliekami du tyrimai: ar vanduo nėra užterštas žarnyno lazdelėmis ir žarniniais enterokokais. Kitų tyrimų, pavyzdžiui biocheminės taršos, nėra daroma“, – informavo VSB vadovė Danguolė Avižiuvienė.
Vietinė tarša?
D. Avižiuvienė atkreipė dėmesį, kad dažniausiai poilsiautojai su alerginėmis reakcijomis susiduria, kai maudosi žydinčiame vandenyje. Tiesa, šiuo atveju vanduo nežydėjo, todėl galima įtarti vietinės reikšmės laikiną vandens tvenkinio taršą, kuri greitai išsiskaido.
„Dažniausiai bėrimus, alergiją, niežulį sukelia sužydėjęs vanduo. Paskutiniu metu buvo labai sausa ir karšta, todėl vandenyje galėjo būti prasidėję tokie procesai. Tačiau gyventojai neužsiminė apie tai, kad vanduo būtų žydėjęs, o ir imant mėginius laboratorijai žydėjimo nematėme. Galų gale į žydintį vandenį poilsiautojai patys neina, nes jis atrodo neestetiškai, o neretai turi ir nemalonų kvapą.
Šiuo atveju nebuvo pastebėta nei paviršinės taršos, nei nemalonaus kvapo.
Todėl gali būti, kad tai buvo kažkoks laikinas užterštumas, sąlygotas neatsakingo žmogaus elgesio. Mažai tikėtina, kad tame tvenkinyje yra kažkoks nuolatinis taršos šaltinis, nes šalia nėra nei ūkio ar pramonės objektų“, – sakė D. Avižiuvienė ir pridūrė, kad pasikartojus situacijai reikėtų kuo skubiau informuoti gamtos apsaugos specialistus, kurie galėtų atlikti platesnius vandens tyrimus
Saugu
Tuo tarpu Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, atlikusi Kėdainių rajono savivaldybės maudymviečių vandens tyrimus teigia, kad maudytis yra saugu.
Ašarėnos tvenkinio, Pėdžių karjero ir Barupės tvenkinio Pelėdnagių sen., Babėnų karjero, Nevėžio upės ties Skongalio g. ir ties Justinavos sodais, Keleriškių tvenkinio, Bartkūniškio tvenkinio Kėdainių sen., Nevėžio upės ties Pašilių sodais Pelėdnagių sen., Šušvės upės Josvainių sen., Akademijos tvenkinio Dotnuvos sen., Gudžiūnų tvenkinio ir Miegėnų tvenkinio Gudžiūnų sen., Nevėžio upės Surviliškio sen., Aristavos tvenkinio ir Juodkiškio tvenkinio Vilainių sen., Dvariškių karjero Truskavos sen., Krakių tvenkinio Krakių sen. ir Angirių tvenkinio Josvainių sen. maudyklų vandens kokybė atitiko higienos normos reikalavimus, todėl esant šiltiems orams ir vandeniui jose galima maudytis.
Autorius: Eglė KUKTIENĖ
Šaltinis: www.rinkosaikste.lt