Bendrovės direktorius ketvirtadienį pripažintas kaltu dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų, jam skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant pusantrų metų, pranešė teismas.
S. Jonika taip pat įpareigotas dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje, nuo 23 val. iki 6 val. būti namuose, jei tai nesusiję su darbu.
„Įrodyta, kad darbuotojams neužtikrinus saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų, du įmonės darbuotojai, kurių darbo aplinkoje buvo sveikatai kenksmingas veiksnys – silicio dioksidas (kvarcinio smėlio miltų alveolinė frakcija), susirgo profesine liga – plaučių silikoze ir vėliau dėl ligos sukeltų komplikacijų mirė“, – rašoma teismo pranešime.
Teismas nustatė, kad S. Jonika, būdamas įmonės direktoriumi ir būdamas atsakingas už darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų, darbuotojų mokymo ir atestavimo tvarkos rengimą, profesinės rizikos vertinimą, privalėdamas sudaryti darbuotojams saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas visais su darbu susijusiais aspektais, 2009–2015 metais nevykdė savo pareigų.
Nors S. Jonika savo kaltės nepripažino, tačiau teismas, įvertinęs visus byloje surinktus įrodymus, konstatavo, kad vadovas kaltas dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo.
Paskelbtu nuosprendžiu nukentėjusiajai ir civilinei ieškovei pripažinta teisė į ieškinio patenkinimą iš civilinio atsakovo, o klausimą dėl ieškinio dydžio, nuosprendžiui įsiteisėjus, perduoti nagrinėti civilinio proceso tvarka.
Nuosprendis dar gali būti skundžiamas.
Ši bylą teismą pasiekė dar 2018 metų liepą. Tuo metu vienas darbuotojas jau buvo miręs, įpusėjus procesui, mirė ir antras darbuotojas.
34 metų A. P. susirgo profesine plaučių liga, sukelta silicio turinčių dulkių. Jis mirė 2015 metų gruodį, dvi plaučių transplantacijos jo neišgelbėjo. Įmonėje vyras dirbo septynerius metus.
Perduodama bylą teismui prokuratūra teigė, kad direktorius neorganizavo darbuotojų mokymų ir atestavimo, nevertino profesinės rizikos ir nesudarė darbuotojams saugios bei sveikatai palankios darbo aplinkos.
A. P. sesuo BNS yra pasakojusi, kad sieks baudžiamosios atsakomybės įmonės vadovui – XXI amžiuje darbdavys sukūrė verslą ir nesugebėjo darbuotojų aprūpinti apsaugos priemonėmis, moteris teigė, kad brolis neturėjo net sveikatos knygelės, ji privaloma bet kokį darbą dirbančiam.
Moteris sakė, kad susirgus broliui, darbdavys demonstravo visišką abejingumą, nedalyvavo laidotuvėse, neatsiprašė, A. P. beveik metus gulėjo ligoninėje laukdamas transplantacijos.
Vienas darbuotojų žiniasklaidai yra pasakojęs, kad kaukę užsidėdavo tik prieš pilant paruoštą masę į formas, po 8 valandas kasdien rankiniu būdu gamino praustuvus, kvarcinį smėlį semdavo kibiru, labai dulkėdavo.
Medikų teigimu, dirbant su kenksmingomis silicio dalelėmis turi būti dėvimi specialūs, profesionalūs ir izoliuojantys respiratoriai.
Bendrovės „Akvasanita“ vadovas S. Jonika savo kaltės nepripažino, jis teigė, kad jo vadovaujamoje įmonėje įdiegti aukščiausi saugumo standartai.
Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos tyrėjai.