Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Baltarusios Užsienio reikalų ministerija šiandien oficialiai patvirtino, kad Baltarusijos pareigūnų gruodžio 31-ąją pasienyje sulaikytas į Baltarusiją keliavęs 70-metis lietuvis mirė kalėjime, prieš savaitę – kovo 5-ąją.
„Patvirtinamas Lietuvos piliečio mirties faktas ir data, tačiau kol kas daugiau jokios kitos informacijos nesame gavę, todėl dar kartą paprašyta pateikti visą informaciją apie šito įvykio aplinkybes – kokios priežastys yra mirties, kodėl taip įvyko, ar jam buvo suteikta medicininė pagalba, kodėl taip ilgai nebuvo leista susitikti konsului su Lietuvos piliečiu. Tikimės gauti visą šitą informaciją vėliau“, – sako Lietuvos ambasadorė ypatingiems pavedimams Baltarusijoje Asta Andrijauskienė.
Susisiekti neleido
Apie sulaikytą lietuvį tuomet skelbė daugybė Baltarusijos propagandos kanalų. Skelbė, kad jo automobilyje pareigūnai aptiko šovinių kontrabandą ir kad vyrui gręsia kalėjimas iki 7-erių metų.
Užsienio reikalų ministerijos atstovė tikina, kad kai juos pasiekė žinią apie sulaikytą tautietį, su juo bandė susitikti konsulas, tačiau priešiškos šalies teisėsauga į prašymus nereagavo.
„Ambasada gavo apie tai informaciją sausio mėnesį, ir mes aišku, iškart paprašėme susitikimo su šiuo Lietuvos piliečiu. Buvo daug kartų rašyta, prašyta, kreiptasi dėl susitikimo. Kadangi jo negavome, parašėme dar vieną notą, ir kaip atsakymą į šitą notą gavome skambutį iš Baltarusios institucijų, kad susitikimo organizuoti nepavyks, kadangi Lietuvos pilietis yra miręs“, – aiškina A. Andrijauskienė.
Neleidę Lietuvos konsului susitikti su Lietuvos piliečiu baltarusiai pažeidė Vienos konvenciją.
Baltarusijos Respublikos laikinajam reikalų patikėtiniui Lietuvoje Užsienio reikalų ministerija įteikė notą ir išreiškė griežtą protestą dėl Lietuvos piliečio sulaikymo ir numarinimo kalėjime.
„Visą savaitgalį bandėm susisiekti su mirusiojo šeima, deja mums nepavyko, į skambučius jie neatsakė“, – pasakojo Lietuvos ambasadorė ypatingiems pavedimams Baltarusijoje.
Užsienio reikalų ministerija sako, kad sulaikytų Baltarusijoje lietuvių yra ir daugiau. Esą kai kurie kalėjime dėl neaiškių priežasčių sėdi metus ir daugiau. Apie kai kuriuos URM sužino tik iš artimųjų, jiems pasigedus savo išvykusių į Baltarusiją giminių.
„Norisi dar kartą priminti, kad URM nerekomenduoja Lietuvos piliečiams vykti į Baltarusijos Respubliką, nes tai pavojinga, pavojinga jų sveikatai, ir kaip matom šiuo atveju, ir gyvybei“, – teigia A. Andrijauskienė.
Sulaikė automobilį rusiškais numeriais
O štai Lietuva sulaikė ir ruošiasi konfiskuoti pirmą automobilį rusiškais numeriais. Nuo kovo 11-osios įsigaliojo draudimas Lietuvoje, tiek ir visoje ES, vykti automobiliais su rusiška registracija.
Tik ne visi, matyti, apie naująją tvarką žino. Muitinės pareigūnai vakar naktį sulaikė Audi Q7.
„Buvo sulaikytas vakar, šiuo automobiliu vyko vienas pilietis, automobilis šiuo metu yra sulaikytas, piliečiui kažkokių kardomųjų veiksmų mes netaikom“, – teigia pareigūnai.
Tiesa, automobilį vairavo ne rusas, o Moldovos pilietis.
„Šis pilietis tik deklaravo, kad jis vyksta į Kaliningradą, o iš tikrųjų jis vyko iš ES į Baltarusią norėdamas persivežti šį automobilį. Pilietis tiesiog aiškino, kad jis tų įstatymų nežinojo, tiesiog vyko kaip ir visada“, – pasakoja Medininkų pasienio punkto viršininkas Arūnas Daubaras.
Tad automobilį pareigūnai sulaikė, ir iki teismo sprendimo, kuris nustatys, ar jį konfiskuos, ar pažeidėjas paprasčiausiai mokės baudą.
Beje, automobiliai su rusiškais numeriais į Lietuvos teritoriją neįleidžiami jau nuo rugsėjo 11-osios. Tačiau tuomet jie nebuvo suimami, o tiesiog atsigręžę keliavo atgal. Tokių atveju per pusmetį muitinė fiksavo 52.
„Tiems automobilių savininkams ir buvo skirta Lietuvos muitinės žinia, kad jie nuo kovo 11-os privalo arba registruoti tuos automobilius Regitroje, arba išvažiuoti iš Lietuvos“, – aiškina Muitinės atstovė Irmina Frolova-Milašienė.
Išimtis yra taikoma automobiliais su rusiškais numeriais, kurie keliauja tranzitu į Kaliningradą. Tačiau tuomet privalu turėti būtinus dokumentus, ir Lietuvoje neužsibūti ilgiau nei 24 val.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.