• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pernai krūties vėžį gydytis pradėjusi europarlamentarė Aušra Maldeikienė pirmadienį savo socialinio tinklo paskyroje paskelbė nusivylusi Nacionalinio vėžio instituto (NVI) darbu, mat šis pranešęs, kad dėl Lietuvoje įvesto karantino laikinai stabdo planines operacijas.

Pernai krūties vėžį gydytis pradėjusi europarlamentarė Aušra Maldeikienė pirmadienį savo socialinio tinklo paskyroje paskelbė nusivylusi Nacionalinio vėžio instituto (NVI) darbu, mat šis pranešęs, kad dėl Lietuvoje įvesto karantino laikinai stabdo planines operacijas.

REKLAMA

Savo ruožtu NVI patikino, kad onkologiniais pacientais tikrai bus pasirūpinta.

„Nacionalinio vėžio instituto (kaip ir kitų šalies gydymo įstaigų) darbas šiuo metu organizuojamas atsižvelgiant į Vyriausybės nutarimą „DĖL KARANTINO LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJOJE PASKELBIMO“. Visas NVI kolektyvas dirba pilnu intensyvumu stengdamiesi organizuoti darbą taip, kad kuo daugiau pacientų gautų jiems reikalingas paslaugas naujomis, karantino sąlygomis.

Prašome supratingumo šiuo sudėtingu laikotarpiu dėl karantino sąlygų Covid-19 epidemijos metu. Stengiamės, kad šis visiems įtampą keliantis laikotarpis praeitų kuo sklandžiau. Patikslinta informacija dėl teikiamų paslaugų bus paskelbta artimiausiu metu, tačiau užtikriname, kad gydytojai vertina kiekvieno paciento situaciją ir informuoja asmeniškai, kam būtina atvykti, o kam dvi savaites galima palūkėti namie.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, įprastai NVI Chemoterapijos skyriuje su dienos stacionaru apsilanko apie 100–130 ligonių (iš jų apie 50–60 proc. atliekamos chemoterapinės procedūros). Vakar, pirmąją karantino dieną, jau priimti 37 ligoniai, kuriems, pagal LRV nutarimą dėl karantino, nepaskyrus gydymo reikšmingai pablogėtų būklė. Dar tiek pat išrašyta receptų nuotoliniu būdu, vykdytos konsultacijos telefonu su pacientais ar jų artimaisiais namuose, tad iš viso (fiziškai ir virtualiai) pasirūpinta 130 pacientų. Rytdienai chemoterapijos skyriuje darbas taip pat jau suplanuotas – apie 30 pacientų atvyks į skyrių, o dar apie 100 konsultacijų bus teikiamos nuotoliniu būdu", – teigiama NVI pranešime.

REKLAMA

Pabrėžiama, kad esamomis aplinkybėmis daroma viską maksimaliai, ką galima daryti: „Šiuo metu darbas Nacionaliniame vėžio institute yra organizuojamas užtikrinant maksimalų pacientų ir darbuotojų saugumą ir atsižvelgiant į kintančią situaciją šalyje. Dėl Covid-19 viruso išplitimo pavojaus Nacionalinis vėžio institutas imasi griežtų priemonių, kadangi virusui išplitus aplinkybės pasikeis ekstremaliau."

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad onkologiniams ligoniams reikiamas gydymas privalo būti tęsiamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Lietuvoje paskelbus karantiną visose gydymo įstaigose atšauktos planinės konsultacijos, operacijos ir kitos procedūros, onkologinėmis ligomis sergančiųjų gydymui šios sąlygos negalioja. Tai reiškia, kad visos paslaugos, kurių reikia onkologinėmis ligomis sergantiems, turi būti suteiktos net ir karantino laikotarpiu, kuris šalyje paskelbtas nuo kovo 16 d. iki kovo 30 d.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, onkologiniai pacientai yra išskirtiniai pacientai, nes, nesuteikus tam tikrų paslaugų laiku, gali svariai pablogėti jų būklė.

„Vyriausybės nutarime dėl karantino yra labai aiški sąlyga, kad, net ir paskalbus karantiną, planinė pagalba turi būti teikiama tiems pacientams, kurių būklė svariai pablogėtų arba atsirastų būtinosios medicinos pagalbos poreikis, jei to nebūtų padaryta. Ši išlyga visa apimtimi galioja vėžiu sergantiems ligoniams, jeigu ligos eiga neleidžia kitaip“, – sako L. Jaruševičienė.

REKLAMA

Įgyvendinant Vyriausybės nutarimą, onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams planinės sveikatos priežiūros paslaugos kaip būtinos ir neatidėliotinos priskirtos ir sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo kovo 16 d. sprendimu.

Tų onkologinėmis ligomis sergančių pacientų, kurie nei patys, nei jų artimieji nebuvo išvykę į užsienį, taip pat neturėjo kontaktų su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju 14 dienų iki susirgimo, tačiau pajuto į peršalimą panašius simptomus, prašoma įprasta tvarka kontaktuoti su savo šeimos gydytoju ir būtinai informuoti gydantį onkologą, kuris patars dėl papildomų tyrimų, nes prasta savijauta gali būti dėl pablogėjusių kraujo tyrimų po chemoterapijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu, jei chemoterapija gydomas ar po operacijos esantis pacientas pajuto peršalimo, gripo požymius ir 14 d. laikotarpyje lankėsi užsienyje ar tokius simptomus pajuto per dvi savaites po kontakto su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju, pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Medikai visais neaiškiais atvejais ragina onkologinėmis ligomis sergančiuosius pirmiausia skambinti gydančiam onkologui, kuris, įvertinęs visas rizikas, paaiškins, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, kokių veiksmų imtis.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistais yra parengusi rekomendacijas ligoniams, sergantiems vėžiu, ir jų artimiesiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų