Nuo šiandien einant į prekybos centrą rodyti galimybių paso nebereikia. Šio dokumento galiojimą vyriausybė sustabdė neribotam laikui.
Didžiausiame prekybos ir laisvalaikio centre Kaune žmonių anšlago nematyti. Kas dairosi reikalingų prekių, kas su mažaisiais pramogauja.
Dauguma kalbintų pirkėjų sako, galimybių pasą turėję ir jį parodyti keblumų nekildavę. Jie užsimena, kad ši saugumo priemonė stabdoma kiek per anksti.
„Man atrodo, kad saugiau su galimybių pasu, bet džiaugiamės atlaisvinimu“, – teigia prekybos centro lankytoja.
Jai antrina ir kita moteris: „Aš manau per anksti <…> nes ėjo [į parduotuves] tie žmonės, kurie rūpinosi savo sveikata ir kitų“.
Ir trečioji moteris laikosi tokios pat nuomonės: „Geriau, kad buvo, nes dabar nežinom, kokie mes visi esam, reikėjo tokio dalyko“.
Panašios nuotaikos ir viename didžiausių prekybos ir pramogų centrų sostinėje. Žmonių šį šeštadienį tiek, kiek įprastai savaitgalį.
„Aš galvoju čia jau valdžia nusprendė, kad visi tegu perserga ir visi būsim sveiki, tai man čia problemų nėra dėl šito“, – kalbėjo pašnekovai.
„Aš kiek susidūriau kad dar žmonės turi ir netikrų galimybių pasų ir eina.– tai eis ir sergantys, nu aš manau, jei žmonės neįsisąmonins to“, – aiškino kita moteris.
Į prekybos centrus skuba ir keiksnojantieji galimybių pasą, ir patį virusą. Štai jų reakcija, kad galimybių paso nieks nereikalauja:
„Man vienodai šviečia, aš nesinaudojau, man nereikia jo“, – sako moteris
„Jis man nereikalingas buvo, aš vaikščiojau į savo parduotuvę, negalima buvo – nevaikščiojau, dabar galima aš čia užeinu. <…> Aš į juos netikėjau, netikiu ir netikėsiu į šituos virusus ir va, mano atsakymas. Nesirgau ir nebijau“, – teigia kita.
Visi prekybos centre privalo dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius, per garsiakalbius nuolat skamba priminimai laikytis saugaus bent 2 metrų atstumo. Ribojamas ir vienam žmogui tekantis plotas – turi būti 15 kv. metrų.
Į dešimtis tūkstančių kvadratinių metrų ploto turinčius prekybos centrus žmonių srautai neribojami, o prie jų viduje veikiančių parduotuvių priklijuoti lipdukai skelbia kiek pirkėjų gali užsukti į jas tuo pačiu metu.
„Skaičiuoja pats parduotuvės personalas, o didesnės parduotuvės pasitelkia apsaugos darbuotojus“, – dalina „Akropolis Group“ atstovas Dominykas Mertinas.
Kaip sekasi kontroliuoti klientų srautus parduotuvėse?
Jei mažesnėse parduotuvėse pirkėjus skaičiuoja pardavėjos, tai didelės parduotuvės grįžo porie ansčiau jau išbandyto metodo – srautus reguliuoja pagal pirkinių krepšelių ar vežimėlių skaičių.
„Vežimėlių ir krepšelių skaičius atitinka leistiną pirkėjų skaičių parduotuvėje, kuris gali būti vienu metu . Šiandien matom, kad viskas vyksta sklandžiai“, – sako Gabrielė Šerėnienė, „Rimi“ atstovė.
„Yra ir darbuotojai, kurie nuolat prižiūri, šį procesą, kurie pamato, jei labai sumažėjo krepšelių ar vežimėlių, tai yra galimybė stabdyti srautą įeinantį į parduotuvę, bet kol kas šiandien to nereikėjo“, – jai antrina Rima Aukštuolytė, „Maxima“ atstovė.
Galimybių paso nebereikia ir einant į kavines, grožio salonus, sporto klubus, sveikatingumo centrus ar įvairius reginius.
Vyriausybė sustabdžiusi šio dokumento naudojimą, užsiminė, kad jis gali būti vėl grąžintas. Tačiau kokiomis aplinkybėms nedetalizavo.
Praėjusią parą šalyje nustatyti net 14 149 koronaviruso atvejai.