Šiaurės Korėjos karių dislokavimas Rusijos teritorijoje kelia nuogąstavimų dėl galimo jau daugiau nei dvejus metus vykstančio karo Ukrainoje eskalavimo.
Dėl šių veiksmų taip pat nerimauja Pietų Korėja, baimindamasi, kad mainais Pchenjanas iš Rusijos gaus sudėtingų ginklų technologijų arba kitokių gynybos įsipareigojimų konflikto Korėjos pusiasalyje atveju.
Pietų Korėjos gynybos ministerijos išplatintame pareiškime teigiama, kad Seulo gynybos ministras Kim Yong-hyunas ir ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis per susitikimą išreiškė susirūpinimą ir pasmerkė Pchenjano veiksmus.
Pranešime priduriama, kad jie taip pat susitarė bendradarbiauti su tarptautine bendruomene siekiant sustabdyti Šiaurės Korėjos ir Rusijos bendradarbiavimą saugumo srityje.
Raginimas nustoti stebėti ir pradėti veikti
Ketvirtadienį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad iš 10 tūkst. Šiaurės Korėjos karių, kurie, kaip mano Jungtinės Valstijos, buvo išsiųsti į Rusiją, iki 8 tūkst. buvo dislokuoti su Ukraina besiribojančiame Kursko regione.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį paragino sąjungininkus nustoti tik stebėti šiuos Pchenjano ir Maskvos veiksmus, kol šie kariai nepradėjo kovoti prieš Ukrainos pajėgas.
Remiantis JAV, Pietų Korėjos ir Ukrainos žvalgybos vertinimais, manoma, kad Šiaurės Korėja į Rusiją perkėlė apie 10–12 tūkst. karių. Jei jie stos į kovą prieš Ukrainos pajėgas, tai būtų pirmasis Šiaurės Korėjos įsitraukimas į didelio masto konfliktą nuo Korėjos karo pabaigos 1953 metais.
Šiaurės Korėjai ir Rusijai taikomos Jungtinių Tautų (JT) sankcijos: Pchenjanui dėl branduolinių ginklų programos, o Maskvai – dėl karo Ukrainoje. Vis dėlto abi šalys konfliktą Ukrainoje išnaudoja stiprindamos gynybos ir ekonominį bendradarbiavimą.
Pietų Korėja ir Jungtinės Valstijos kaltina Šiaurės Korėją ginklų tiekimu Maskvai, nors pagal JT sankcijas tai draudžiama.
Analitikai taip pat įspėja, kad branduolinių ginklų turinti Šiaurės Korėja, suintensyvinusi artilerijos sviedinių ir sparnuotųjų raketų bandymus bei gamybą, tai galbūt daro prieš siųsdama juos Rusijai, naudoti kare Ukrainoje.
Tuo metu abiejų Korėjų santykiai yra pasiekę žemiausią tašką per daugelį metų.
Pietų Korėjos pajėgos pirmadienį žiniasklaidai pranešė, kad Šiaurės Korėja iškasė tranšėjas dviejose vietose netoli bendros sienos, kur praėjusį mėnesį Pchenjanas susprogdino kelius ir geležinkelius, kadaise jungusius abi šalis.
Seulo Jungtinio štabų vadų komiteto teigimu, karo atveju Šiaurės Korėja galėtų lengvai užpildyti tranšėjas žemėmis ir taip sukurti kelius įsiveržimui į Pietų Korėją
Naujausi palydoviniai vaizdai rodo, kad tranšėjos pradėtos kasti netrukus po to, kai Šiaurės Korėja spalio viduryje susprogdino kelių ir geležinkelio ruožus – vieną netoli vakarinio pasienio miesto Kesongo, kitą – prie rytinės abiejų Korėjų sienos.
Praėjusią savaitę Pchenjanas pranešė, jog išbandė vieną galingiausių savo raketų, kad sustiprintų savo branduolinio atgrasymo priemones.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Pagal lt konstituciją -turėtu