Šiuo metu kompanijos tiria, koks yra jų vakcinos veiksmingumas, paskiepijus vaikus, kurių amžius yra nuo šešių mėnesių iki 11-os metų.
Kalbėdamas su „CBS This Morning“ dr. Williamas Gruberis, „Pfizer“ vakcinų klinikinių tyrimų ir plėtros vyresnysis viceprezidentas, sakė, kad jau rudenį bus prieinami duomenys apie skiepo poveikį 2–11 metų vaikams, kuriuos paskelbus, vakcina galėtų būti patvirtinta.
„Tai suteiks galimybę apsaugoti vaikus nuo Covid-19. Nors paprastai jie serga lengvomis ligos formomis, jie taip pat gali atsidurti ligoninėse, – sakė W. Gruberis. – O svarbiausia, tai leis paaugliams ir vėl būti paaugliais: jie vėl galės sportuoti, galės grįžti į mokyklą, galės lankyti dramos būrelius ar susirinkti grupėse.“
Šios naujienos buvo paskelbtos, po to kai 14 Imunizacijos praktikos patariamojo komiteto narių balsavo už leidimą vakcina skiepyti jaunesnius paauglius. Viena narė nuo balsavimo susilaikė.
Leidimą savo vakcina skiepyti visus 16-os metų sulaukusius amerikiečius „Pfizer“ gavo 2020 m. gruodžio mėnesį. Klinikinius tyrimus su paaugliais farmacijos kompanija atlieka jau nuo praeitų metų spalio mėnesio.
Išleidus oficialiąją rekomendaciją ir pirmadienį JAV Maisto ir vaistų administracijai (FDA) davus leidimą skiepyti vakcina skubiais atvejais, ketvirtadienį daugumai valstijų atsivėrė kelias pradėti paauglių skiepijimo programas.
Leidus skiepytis ir jaunesniems žmonėms, JAV atsirado 17 mln. papildomų žmonių, galinčių gauti skiepą. Šis žingsnis yra laikomas ypatingai svarbiu, siekiant sukurti bandos imunitetą ir užtikrinti, kad vaikai galėtų saugiai grįžti į mokyklas.
Tačiau kai kurie tėvai ir ekspertai abejoja, ar vaikų skiepijimas yra naudingas patiems vaikams, ar taip tiesiog yra rizikuojama nežinomu vakcinos poveikiu, siekiant apsaugoti suaugusiuosius. Iš visų mirčių nuo koronaviruso JAV, jaunesni nei 18-os metų asmenys sudaro tik 0,1 proc.
„Tai dar vienas žingsnis, kuriuo siekiama sukurti imunitetą ir suvaldyti pandemiją, – sakė dr. Jose Romero, Arkanzaso sveikatos apsaugos sekretorius ir Imunizacijos praktikos patariamojo komiteto pirmininkas. – Mums vis dar reikia paskiepyti visą likusį pasaulį, tačiau mes jau dabar žengėme svarbius žingsnius, ir vis dar einame teisingu keliu.“
„Pfizer“ klinikinio tyrimo III fazėje JAV dalyvavo apie 2 200 paauglių. Tiriant vakcinos efektyvumą 16-os ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje, tyrime dalyvavo 40 000 asmenų. Viena grupės dalis gavo abi dozes, tarp kurių buvo trijų savaičių tarpas, kita – dvi placebo dozes.
Placebą gavusioje grupėje iš viso buvo pranešta apie 18 susirgimų koronavirusu. Tikrą skiepą gavusių asmenų grupėje neužsikrėtė nei vienas dalyvis. Tyrėjai teigia, jog tai reiškia, kad 12–15 m. amžiaus grupėje vakcina buvo 100 proc. saugi ir efektyvi.
Paaugliai patyrė panašius šalutinius poveikius kaip ir 16–25 metų asmenys: skausmą įdūrimo vietoje, nuovargį, karščiavimą ir galvos skausmą.
Tuo metu, „Pfizer“ generalinis direktorius Albertas Bourla sakė, kad kompanija tikisi: „Pradėti šios amžiaus grupės skiepijimą dar iki kitų mokslo metų pradžios.“
Informaciją apie tyrimo dalyvių sveikatą tyrėjai planuoja rinkti ateinančius dvejus metus, norėdami ištirti ilgalaikę vakcinos apsaugą, efektyvumą ir saugumą. FDA patvirtinus „Pfizer“ vakciną ir CDC išleidus oficialią rekomendaciją pradėti 12–15 metų vaikų skiepijimą, valstijos gali pradėti paauglių vakcinaciją.
Kaip teigiama naujoje „Fair Health“ ataskaitoje, nuo 2020 m. sausio iki lapkričio mėnesio į specialistus dėl psichologinių sunkumų kreipėsi beveik dvigubai daugiau 13–18 metų asmenų, palyginus su tokiu pačiu laikotarpiu 2019 m.
Tėvai, mokytojai, pediatrai ir CDC sutinka, kad norint apsaugoti jų psichinę sveikatą ir užtikrinti, kad nenukentės jų mokymasis, vaikams nedelsiant reikia grįžti į mokyklas.
CDC jau seniau buvo pareiškusi, kad mokiniai į visas švietimo įstaigas – mokyklas, universitetus ir koledžus – galėtų grįžti ir nepradėjus masinio jų skiepijimo, tačiau tai būtų leidžiama tik jeigu vaikai visuomet dėvėtų kaukes ir klasėse būtų įmanoma laikytis saugaus atstumo.
Šiuo metu „Pfizer“ vakcina vaikai yra skiepijami tik išskirtiniais atvejais. Toks leidimas, pateikus mažiau įrodymų nei reikalaujama pilnam leidimui gauti, yra suteikiamas tik krizių metu, pavyzdžiui, per Covid-19 pandemiją.
Praeitą savaitę kompanija pateikė prašymą gauti pilną patvirtinimą. Tiesa, norint jį gauti, įmonė turės pateikti daug daugiau duomenų, kuriems peržiūrėti prireiks nemažai laiko, taigi tikėtina, kad pilno patvirtinimo „Pfizer“ negaus dar kelis mėnesius.
Mažai tikėtina, kad mokyklos reikalaus skiepo. Kaip praneša „NPR“, Joe Bideno administracija planuoja „sugrįžimo į mokyklą“ skiepijimosi kampaniją.
Manoma, kad ši kampanija leis vaikus skiepyti pediatrams ir šeimos gydytojams, ir suteiks galimybę daugiau žmonių skiepytis vaistinėse. Administracija taip pat planuoja pasiūlyti pasiskiepyti kasmetinės gydytojo apžiūros metu, kuri turi būti atlikta kiekvienam vaikui, prieš jam grįžtant į mokyklą. J. Bidenas kreipėsi į Amerikos tėvus, kviesdamas juos paskiepyti savo vaikus.
„Vakcina vaikams nuo 12-os iki 15-os metų yra saugi, efektyvi, paprasta, greita ir nemokama. Aš tikiuosi, kad tėvai pasinaudos šia proga“, – sakė prezidentas.