Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmų teisėjas Anatolijus Januševskis šį Irako pilietės prašymą tenkino iš dalies. Moteris bus apgyvendinta Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT). Ji galės laisvai judėti šiai apgyvendinimo vietai priklausančioje teritorijoje.
Blogos gyvenimo sąlygos
Kreipdamasi į teismą Irako pilietė paaiškino, kad ji jau 5 mėnesius yra faktiškai sulaikyta. Jos apgyvendinimo vietoje yra sudarytos blogos gyvenimo sąlygos.
Moteris pasakojo, kad vienoje vietoje gyvena daug žmonių, ji negauna tinkamos medicinos pagalbos, teikiamas netinkamas maistas.
Būtent todėl moteris prašo teismo suteikti jai galimybę laisvai judėti. Pareiškėjos atstovas paaiškino, kad palaiko užsienietės prašymą jame nurodytais motyvais.
Advokatas pabrėžė, kad prašoma taikyti užsienietei alternatyvią sulaikymui priemonę – apgyvendinimą Užsieniečių registracijos centre netaikant judėjimo laisvės apribojimų.
Anot moters gynėjo, užsienietės apgyvendinimo vietoje yra sudarytos nežmoniškos gyvenimo sąlygos, šalta, purvina, pareiškėja negauna tinkamo maisto ir medicininių paslaugų, faktiškai ji judėti gali tik mažoje teritorijoje.
Tiesa, suinteresuoto asmens atstovas su tokiu prašymu nesutiko. Anot jo, užsienietė yra apgyvendinta Medininkų Užsieniečių registracijos centre, jos apgyvendinimo sąlygos prilyginamos alternatyviai sulaikymo priemonei – apgyvendinimui VSAT suteikiant teisę judėti tik apgyvendinimo teritorijoje.
Pridurta, kad Irako pilietė gyvena moduliniame namelyje, kur yra elektra, vanduo, šildymas, ji gauna maistą, nėra sulaikyta, gali judėti teritorijoje, naudotis ryšio priemonėmis.
Užsienietės atžvilgiu yra priimti neigiami sprendimai jos prieglobsčio byloje, šie sprendimai nėra įsiteisėję. Moteris yra prieglobsčio prašytoja, jos asmenybė nustatyta.
Prašymas tenkintas iš dalies
Bylos duomenimis, užsienietė šių metų liepos 9-ąją neteisėtai iš Baltarusijos Respublikos atvyko į Lietuvą. Ji pateikė asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą – pasą.
Užsienietė taip pat pateikė prašymą dėl prieglobsčio jai suteikimo Lietuvos Respublikoje, todėl buvo apgyvendinta Valstybės sienos apsaugos tarnyboje.
Migracijos departamentas priėmė sprendimą nesuteikti moteriai prieglobsčio ir papildomos apsaugos bei išsiųsti ją į Iraką.
Taip pat jai uždrausta atvykti į Lietuvos Respubliką 5 metus nuo išsiuntimo dienos. Tačiau šis sprendimas nėra įsiteisėjęs, todėl užsienietė šiuo metu yra prieglobsčio prašytoja.
Teismas pabrėžė, kad užsienietė šiuo metu yra apgyvendinta VSAT Medininkų Užsieniečių registracijos centre, ji gyvena moduliniame namelyje, turi galimybę judėti centro teritorijoje, bendrauti su kitais ten apgyvendintais asmenimis, įskaitant ir galimybę susitikti su jos interesus atstovaujančiu advokatu, naudotis ryšio priemonėmis.
Todėl teismas neturi pagrindo šio apgyvendinimo vertinti kaip de facto sulaikymą. Užsienietei taikoma priemonė savo turiniu atitinka įstatymuose įtvirtintą alternatyvią sulaikymui priemonę.
Teismas, atsižvelgdamas į tai, kad užsienietės tapatybė nustatyta, jis nekelia grėsmės valstybės saugumui ir viešajai tvarkai, teikia pagalbą teismui nustatant jo teisinę padėtį Lietuvos Respublikoje bei kitas aplinkybes, gali priimti sprendimą nesulaikyti užsieniečio ir skirti jam alternatyvią sulaikymui priemonę.
Pagal susiklosčiusią Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktiką klausimas dėl alternatyvios sulaikymui priemonės taikymo ar netaikymo yra teismo diskrecija, nors vienos minėtoje teisės normoje išvardintų aplinkybių nebuvimo nustatymas yra pakankamas pagrindas teismui atsisakyti taikyti alternatyvią sulaikymui priemonę.
Kita vertus būtina atsižvelgti ir į tai, kad pareiškėjos atžvilgiu priimtas nepalankus sprendimas prieglobsčio byloje, todėl ji gali stengtis pabėgti į kitas Europos Sąjungos šalis, tuo trukdyti įvykdyti sprendimą dėl išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos.
Esant tokioms aplinkybėms teismas mano, jog yra pagrindas paskirti užsienietei įstatymuose numatytą alternatyvią sulaikymui priemonę. Tad Irako pilietės prašymas patenkinamas iš dalies.
Jai skirta alternatyvi sulaikymo priemonė – apgyvendinimas Valstybės sienos apsaugos tarnyboje nustatant teisę judėti tik apgyvendinimo vietai priklausančioje teritorijoje.
Šios alternatyvios sulaikymui priemonės terminą nustatant iki 2022 m. kovo 9-sios, bet ne ilgiau, kol bus priimtas galutinis sprendimas jos prieglobsčio byloje.
Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.